Babić junak Györa, Turci učinkoviti

Ante Zovko • četvrtak, 05.08.2010.

U uzvratnim utakmicama trećeg pretkola Europske lige najuvjerljviji su bili turski predstavnici Galatasaray i Beškitaš, a iznimno zadovoljni mogu biti i Austrijanci jer su nakon Rapida prolazak potvrdili Austria i Sturm. Valentin Babić uspio je sa svojim Györom proći favorizirani Montpellier, a osim pogotka kojim je anulirao rezultat, pogodio je i u izvođenju jedanaesteraca kojim je odlučen pobjednik. Od susjeda uspješan je bio Maribor, dok su se od Europe oprostili Zrinjski, Crvena zvezda, OFK Beograd i Budućnost. U akciji je bilo i nekoliko hrvatskih nogometaša, a strijelac dva pogotka bio je Danijel Cesarec.

OFK Beograd je nakon obećavajućih 2:2 u Istanbulu doživio katastrofu na domaćem terenu. Galatasaray je prvo poveo s 2:0, da bi Nikolić vratio nadu. Isti igrač u 57. je dobio drugi žuti karton, a momčad Franka Rijkaarda iskoristila je to zabivši još tri za konačnih 5:1. Dobru tursku večer potvrdio je Bešiktaš, koji je s 3:0 potvrdio prolaz protiv Plzena.

Austrijski Sturm u Tbilisi je došao s 2:0 iz Graza, a domaći Dinamo već je u 11. minuti preko Robertinha zaprijetio da bi mogao nadoknaditi zaostatak. Međutim, u 40. je poravnao Samir Muratović iz jedanaesterca nakon crvenog kartona Kmaladzea. Do kraja su domaćini ostali bez još jednog igrača, a Sturm je održao rezultat do kraja. U redovima gostiju cijelu je utakmicu odigrao Gordon Schildenfeld te zaradio žuti karton, dok je Silvije Čavlina susret odgledao s klupe.

AZ Alkmaar u Göteborgu je opasno visio jer je u 66. minuti za domaće pogodio Selaković, ali uz 2:0 iz prve utakmice Nizozemci su prošli dalje. Joey Didulica bio je na vratima AZ-a cijelu utakmicu, a u 72. je zaradio žuti karton. Drugi nizozemski predstavnik, Utrecht, protiv Luzerna je i u Švicarskoj potvrdio da je jača momčad. Završilo je 3:1, što s domaćih 1:0 znači uvjerljiv prolaz za Nizozemce.

Titula tragičara večeri pripada igračima finske MYPA-e. Oni su nakon domaćeg poraza 1:2 od rumunjske Timişoare u gostima poveli 3:0, da bi primili tri pogotka, od kojih je posljednji postignut u drugoj minuti sudačke nadoknade. Tako su Finci ostali "kratki" za jedan gol.

Budućnost je nakon poraza 1:2 u Podgorici od Brondbyja poražena i u Danskoj. Jedini pogodak postigao je Jallow u 11. minuti. Austria je u Beču pogocima Kleina u 4. te Blaumgatrlingera u 10. i 21. riješila sve dvojbe protiv Rucha za ukupnih 6:1. Zrinjski je u Mostaru morao hvatati dva gola nakon prošlotjednog poraza 3:5 od Odensea, ali nijedna ekipa nije uspjela realizirati niti jednu priliku.

Grčki predstavnici ostvarili su polovičan učinak. Aris je remizirao 2:2 s poljskom Jagielloniom uz dva pogotka Danijela Cesareca. Taj im je rezultat bio sasvim dovoljan za prolaz jer su iz Poljske donijeli pobjedu 2:1. Olympiakos je pak poražen 1:0 kod Maccabi Tel Aviva, a dalje će Izraelci zbog gostujućeg pogotka u prošlotjednom porazu 1:2.

Stuttgart je u Njemačkoj opasno živio protiv Moldea. Nakon što je prošlog tjedna donio prednost 3:2, na pomolu je bila senzacija kad su u 41. i 49. za goste pogodili Johansson i Rindaroy. Ipak, već u 55. malo mira donosi Pogrebnjak, da bi svaku neizvjesnost u 93. odnio kapetan Gebhart pogodivši za konačnih 2:2.

Najveća imena ove faze Europske lige, Liverpool i Juventus, rutinski su odradili domaće uzvrate. Liverpool je pogocima Ngoga i Gerrarda protiv Rabotničkog upisao identičnu pobjedu kao i prošlog tjedna. Talijani su protiv Shamrocka bili nešto skromniji - jedini pogodak djelo je Alessandra Del Piera u 74.

Maribor je protiv Hiberniana nakon 3:0 u Sloveniji bio uvjerljiv i u Edinburghu. Za pobjedu 3:2 pobrinuli su se Marcos u 20. i 73. te Mezga u 67. iz penala, dok je dvostruki strijelac za domaće bio De Graaf u 54. i 89. minuti. Crvena zvezda u Bratislavi nije uspjela anulirati domaći 1:2 poraz. Već u 2. minuti autogol je upisao Đorđević, koji je u 57. isključen zajedno s Dosoudilom iz Slovana. Izjednačio je Kadu u 73. minuti, ali Slovaci idu dalje zbog pobjede na Marakani.

Najdramatičnije je bilo u Montpellieru, gdje je mađarski Györ preko Valentina Babića anulirao francusku pobjedu iz prve utakmice. Minimalna prednost gostiju na semaforu se zadržala sve do kraja produžetaka, pa je odluka morala pasti nakon lutrije jedanaesteraca. Babić je i tu bio precizan, a Mađari su s 4:3 s 11 metara ostavili Francuze bez daljnjeg natjecanja.