Tata sinu zagorčao debi

Maja Giljanović • subota, 28.08.2010.

Tata Christian nije bio široke ruke prema sinu Yoannu u debiju 24-godišnjaka za Lyon, Lorient je na Yves Allainmatu Lavove dobio 2:0, a Lyonu nije pomogao ni hrvatski reprezentativac Dejan Lovren. Svih 90 minuta je odigrao i Vedran Runje, a i bivši je hajdukovac ostao bez bodova u Saint-Etienneu. Toulouse ne posustaje, četvrtu pobjedu u četiri kola Ljubičice su ostvarile u Nancyju.

Lavovi su pred utakmicu četvrtog kola Le Championnata u Lorientu slovili za favorita, Lyon je na Yves Allainmatu izgubio samo jednom, jednom je odnio bod, a četiri puta se osladio punim plijenom. Tijekom tjedna je oslabio Bordeaux i na Gerland za 22 milijuna eura doveo Yoanna Gourcuffa, a nakon što je propustio uvodna tri kola oporavio se i Lisandro Lopez.

Uzalud. Lorient je utakmicu otvorio bez respekta i u 8. minuti golom Gameira iz jedanaesterca preuzeo inicijativu. Claude Puel je u 30. minuti nakon ozljede Delgada na travnjak poslao Gourcuffa, ali trener Lorienta i tata 24-godišnjeg francuskog reprezentativca Christian na sina je prilijepio flaster i u nastavku prvog poluvremena potpuno zakočio igru Lyona.

Sredinom drugog dijela gosti se bude samo što Gourcuff u 57. i Briand u 59. minuti ne pronalaze put iza Capponea, a u 66. minuti Lorient podebljava prednost preko Kitambale. Lyon je u preostalih 25 minuta pritisnuo, ali Lorient se nije uspaničario nego je mirno priveo susret kraju i na tablici prestigao Lavove za koje je svih 90 minuta odigrao bivši dinamovac Dejan Lovren.

Ni bivši hajdukovac Vedran Runje nije bio bolje sreće. Ambicije Lensa u Saint-Etienneu je potopio Dimitri Payet, 23-godišnjak je gostujućoj obrani izmigoljio triput i golovima u 5., 79. i 85. minuti izbio na čelo tablice strijelaca s ukupno četiri gola (prvi je postigao protiv PSG-a u prvom kolu) ispred trostrukog strijelca Braatena iz Toulousea. Nakon što je u 88. minuti Lens zbog isključenja Marchala finiš odigrao s igračem više obraz mu je koliko-toliko u drugoj minuti nadoknade spasio Jemaa.

Toulouse ne popušta, četvrta utakmica - četvrta pobjeda i to u Nancyju na Marcel-Picotu, stadionu na kojem slast pobjede nije okusio od sezone 1985./1986. (1:0). Trener Alain Casanova je ostao bez Gignaca, ali momčad mu funkcionira kao urica, otpor Nancyja slomili su Capoue u 68. i Tabanou u trećoj minuti nadoknade.

Gostujuće su pobjede upisali i Montpellier, Rennes i Brest. Dojučerašnji drugoligaš Arles-Avignon ni u četvrtom pokušaju nije uzeo ni bod, Rennes je slavio golom Montana u 28. minuti, minutu poslije u Valenciennesu se zbog gola Girouda veselio Montpellier, a Caen je platio skupu cijenu isključenju Yatabarea u 19. minuti. Brest je Normandijce slomio golovima Rouxa u 75. i Licka iz jedanaesterca u 78. minuti i prvi ih put u sezoni s travnjaka poslao pognutih glava.