Automoto

Ni Pedrosina sezona nikad bolja

Maja Giljanović • ponedjeljak, 30.08.2010.

Ne briljira u 2010. samo Jorge Lorenzo koji je na prethodnih 10 utrka postao tek treći čovjek u povijesti iza Giacoma Agostinija i Micka Doohana na prvom ili drugom mjestu pobjedničkog postolja, odličan je i drugi Španjolac Dani Pedrosa. 24-godišnjak je na Velikoj nagradi Indianapolisa pobijedio i treći put u sezoni, otkad se 2006. prebacio u najjaču klasu nijednom nije slavio više od dvaput u sezoni.

Prvi put otkad je klasu do 250 kubika, u kojoj je 2005. u tinejdžerskim godinama postao najmlađi u povijesti svjetski prvak, zamijenio kraljevskom, Dani Pedrosa je u sezoni pobijedio više od dvaput. 2006. je osvojio Šangaj i Donington, godinu poslije Sachsenring i Valenciju, 2008. Jerez i Catalunyu, prošle godine Laguna Secu i Valenciju, a uhodanu praksu je prekinuo u Indianapolisu.

24-godišnjak je nakon trijumfa na Mugellu i na Sachsenringu u 2010. slavio i na Motor Speedwayu ispred odličnog Bena Spiesa nikad boljeg na drugom mjestu i Jorgea Lorenza na trećem što mu je i 11, podij sezone uzastopce.

Spies nakon polea u kvalifikacijama inicijativu nije ispuštao ni na početku utrke, na startu je vodio ispred Doviziosa, Haydena, Pedrose, Lorenza i Rossija, a u drugom krugu je otvorio opipljiviju prednost ispred Doviziosa na drugom mjestu. Ubrzo je Pedrosa Talijana skinuo s trećeg mjesta i nakon četiri kruga potjere pretekao i Spiesa i više se nije osvrtao.

U tim je trenucima jurio i Casey Stoner i puhao za vratom Rossiju, ali Australac se preokombinirao, proklizao, izletio sa staze i završio pod tušem i prije vremena. Lorenzo je na polovici staze prestigao Doviziosa na trećem mjestu i činilo se da može ugroziti i Spiesa, ali Amerikanac je pokazao zube, poboljšao plasman karijere iz Doningtona (treće mjesto iza Lorenza i Doviziosa) za jednu poziciju i pokazao zbog čega ga je Yamaha izabrala za nasljednjika Rossija od sljedeće sezone i odlaska Il dottorea u Ducati.

Lorenzo se zadovoljio posljednjom stepenicom podija, a Rossi ispred Doviziosa četvrtim mjestom. U Top 10 su i Hayden, Marco Simoncelli, Alvaro Bautista, Aleix Espargaro i Hector Barbera.

Lorenzo u ukupnom poretku vodi s 251 bodom ispred Pedrose (183) i Doviziosa (126), a Yamaha s 366 ispreed Honde (309) i Ducatija (228).

Toni Elias je ispred Juliana Simona i Scotta Reddinga slavio u klasi Moto2, a Nicolas Terol ispred Sandra Cortesea i Pola Espargara u klasi do 125 kubika. Elias u ukupnom poretku ispred Andree Iannonea vodi 67 bodova, a Terol se Marcu Marquezu približio na samo četiri boda.

Sljedeća utrka je idućeg vikenda, 12. stanica je Velika nagrada San Marina na stazi Misano.