Automoto

Pedrosa slomio ključnu kost

Maja Giljanović • petak, 01.10.2010.

Odškrinuta vrata do naslova svjetskog prvaka Daniju Pedrosi su se u lice zalupila na prvom slobodnom treningu Velike nagrade Japana, 25-godišnjak je pao i slomio ključnu kost na tri mjesta. Pet utrka prije kraja Pedrosa se Lorenzu u ukupnom poretku približio na 56 bodova, ali treći krug na Motegiju upropastio je uzbudljivu završnicu prvenstva.

Loše vijesti za obožavatelje Danija Pedrose stižu iz Japana sa staze Motegi na kojoj je održan prvi slobodni trening pete od kraja utrke u kalendaru Svjetskog prvenstva. 25-godišnjak je u trećem krugu pao i lijevu ključnu kost slomio na tri mjesta čime je njegov lov za Jorgeom Lorenzom naprasno prekinut.

Pedrosa se serijom izvrsnih rezultata - na posljednjih je osam utrka osvojio prvo mjesto u Sachsenringu, Indianapolisu i San Marinu, a drugi je bio u Assenu, Kataloniji, Brnu i Aragoniji (odustao je u Laguna Seci) - Lorenzu približio na 56 bodova, ali nakon što propusti Japan i Lorenzo jamačno osvoji pokoji bod, prednost 23-godišnjaka će narasti, preostat će još samo 100 bodova u igri, a do sljedeće je utrke u Maleziji samo tjedan dana.

Lorenzo je de facto svjetski prvak, Casey Stoner je pet utrka prije kraja osvojio 129 bodova manje od dvostrukog svjetskog prvaka u klasi do 250 kubika (2006., 2007.), a na stolu je još samo 125 bodova.

Trening je u posljednjem krugu osvojio Rossi (1:48,174) ispred Andree Doviziosa (+0,213) na drugom i Lorenza (+0,300) na trećem mjestu, tu je i Stoner (+0,307), od Bena Spiesa na petom mjestu zaostatak za odlazećim svjetskim prvakom se penje na više od jedne sekunde, a Top 10 zatvaraju Hiroshi Aoyama, Colin Edwards, Hector Barbera, Loris Capirossi i Marco Simoncelli. Pao je i Nicky Hayden, ali bivši svjetski prvak se odmah osovio na noge i odšetao neozlijeđen.