Lazio na vrhu, Roma na dnu

Ivana Spahija • nedjelja, 03.10.2010.

Susreti šestog kola Serie A donijeli su novu smjenu na samom vrhu, Lazio je minimalnom pobjedom nad Brescijom uzeo tri boda s kojima se sam uspeo na prvo mjesto na ljestvici. Za razliku od gradskog rivala koji pozitivno iznenađuje na početku sezone, novo razočaranje upisala je Roma, koja je najnovijim porazom od Napolija pala na samo dno ljestvice. Do važna tri boda došla je Genoa pobjedom nad Barijem, dok je Fiorentina porazom od Palerma produbila dugotrajnu krizu...

Nakon kratkog bljeska i pobjede nad Interom u derbiju prošlog kola, Roma se u ovom kolu ponovno vratila lošim navikama i s gostovanja u Napulju u Rim se vraća poražena. Napoli je rezultatom 2:0 u prilično izjednačenom dvoboju uspio Vukovima uzeti sva tri boda i time se uspeti na visoko drugo mjesto na ljestvici te se bodovno izjednačiti s Milanom. Romu je ovaj poraz ponovno gurnuo prema samom dnu i trenutno se nalazi na katastrofalnom 19. mjestu na ljestvici.

Prva prilika u susretu pripala je domaćinima, Dossena je već u petoj minuti zaprijetio vratima Lobonta, ali je njegov pokušaj završio malo pokraj gola. Roma je golu Napolija ozbiljnije zaprijetila tek u 24. minuti susreta, Riise je ubacio za Borriella, čiji je udarac uspješno neutralizirao Cannavaro. Tri minute kasnije ponovno su zaprijetili Vukovi, ovaj put je Riise bio u prilici matirati De Sanctisa, ali je traljavo gađao pokraj gola.

Napoli je u 32. minuti propustio lijepu priliku za vodstvo, Hamšik je dobro gađao, a Lobont još bolje obranio njegov udarac. Pet minuta kasnije pokušala je uzvratiti Roma, Borriello je glavom potražio mrežu Napolija, njegov udarac je Cannavaro skrenuo prema vlastitom golu, a sve je uspio jedva raščistiti koncentrirani De Sanctis.

Drugo poluvrijeme bilo je siromašnije prilikama od prvog, nešto aktivnija je bila Roma, ali su do pogotka ipak stigli domaćini. Lavezzi je dobro uposlio Hamšika, koji je matirao Lobonta i Napoliju donio vodstvo od 1:0. Nade Rome barem u izjednačenje potpuno su potonule u 83. minuti susreta kada je Juan krenuo raščistiti udarac Campagnara, ali je loptu poslao ravno u vlastitu mrežu za konačnih 2:0 i veliku pobjedu Napolija.

Za razliku od Rome koja se porazom od Napolija našla na samom dnu, njen najveći rival Lazio proživljava najljepše dane i minimalnom pobjedom nad Brescijom sam je izbio na prvo mjesto na ljestvici s dva boda prednosti ispred pratnje. Izabranici Edoarda Reje su na svom Olimpicu s 1:0 svladali Bresciju u dvoboju u kojem su obje momčadi imale nekoliko dobrih prilika za pogodak i uzeli su tri boda koja im donose plasman na sam vrh.

Lazio je od prve minute bio konkretniji, iako je prve opasnije prijetnje prema golu Brescije uputio tek sredinom prvog dijela. Floccari je u 25. minuti Rimljane mogao dovesti do vodstva, ali je neprecizno gađao pokraj gola. Četiri minute kasnije svoj je udarac isprobao i Lichtsteiner, ali je na visini zadatka bio gostujuću vratar Sereni, koji se iskazao i u 35. minuti susreta odlično obranivši opasan pokušaj Zaratea iz slobodnog udarca.

Upornost se Nebesko plavima isplatila u 45. minuti susreta, Hernanes je odlično pronašao Maurija, koji je pospremio loptu u mrežu Brescije za vodstvo Lazija od 1:0. U drugom dijelu probudili su se gosti, koji su pokušavali doći do izjednačenja, ali je raspoloženi Muslera odbijao sve njihove pokušaje. Svoje su udarce isprobali Zambelli, Dallamano i Eder, ali je čuvar mreže Lazija uspio mrežu sačuvati netaknutom i rezultat se zaustavio na konačnih 1:0 za uspon Lazija na prvo mjesto na ljestvici.

Važna tri boda upisali su nogometaši Palerma na teškom gostovanju u Firenzi, gdje su s 2:1 svladali Fiorentinu i time se odmaknuli od samog dna ljestvice. Sicilijanci su se s nova tri boda podigli na solidno osmo mjesto i pomalo se ubacuju u konkurenciju za europski dio ljestvice. Fiorentina, s druge strane, i dalje ne uspijeva spojiti dva dobra nastupa i novim porazom spustila se blizu samog dna, sa samo pet bodova iz šest odigranih susreta trenutno drži 17. mjesto na ljestvici.

Gosti su od samog početka vršili pritisak na obranu Fiorentine, do vodstva su mogli doći već u sedmoj minuti susreta, ali je Iličić u izglednoj situaciji loptu poslao iznad grede. Iličić se za taj promašaj iskupio u 20. minuti, dijagonalom je poslao neobranjivu loptu pod gredu gola Freya za vodstvo Palerma od 1:0. Fiorentina je tim trenucima susreta bila praktički nevidljiva ne uputivši ni jednu ozbiljniju loptu prema vratima besposlenog Sirigua.

Uspavanost se Violama obila o glavu u 37. minuti susreta, Pastore je odigrao dupli pas s Nocerinom i pronašao put do mreže Fiorentine za veliko vodstvo Palerma od 2:0. Ipak, sredinom drugog dijela, točnije, u 58. minuti sreća se osmjehnula i domaćinima, koji su pogotkom Gilardina smanjili vodstvo Palerma na 2:1. Pet minuta kasnije dosuđen je jedanaesterac za Fiorentinu zbog igranja rukom Balzarettija, ali je Sirigu obranio udarac Ljajića s bijele točke. Semafor se tako zaustavio na konačnih 2:1 za važnu pobjedu Palerma i produžetak krize Fiorentine koja se još uvijek ne uspijeva trgnuti i krenuti s pozitivnim rezultatima.

Nogometaši Genoe ostvarili su spas u zadnji čas, pogotkom Tonija u petoj minuti sudačke nadoknade uspjeli su svladati Bari i tako su došli do važna tri boda koja ih podižu na deveto mjesto na ljestvici. Genoa je rezultatom 2:1 svladala goste iz Barija, sredinom drugog dijela prosula je vodstvo zarađeno još u prvom poluvremenu, ali se u 95. minuti ukazao Toni i sva tri boda ostavio na genovskom Marassiju.

Genoa je povela u 36. minuti susreta pogotkom Palacija iako su do tada više prilika imali nogometaši Barija, koji su ipak uspjeli doći do pogotka, i to u 52. minuti susreta kada je dosuđen jedanaesterac za Bari zbog prekršaja Morettija, koji je zaradio i isključenje. Najstrožu kaznu sigurno je izveo Barreto i poravnao rezultat na 1:1. Kada se činilo da će momčadi tim rezultatom podijeliti bodove, u 95. minuti je Toni glavom pronašao put do mreže Barija i postavio rezultat na konačnih 2:1 za veliko slavlje Genoe.

Bodove su rezultatom 1:1 podijelile Bologna i Sampdoria, čime su i dalje zadržale susjedski odnos u donjem dijelu ljestvice. Sampdoria trenutno drži za nju prilično loše 14. mjesto, dok je Bologna trenutno na 15. mjestu na ljestvici. Lecce je kod kuće s minimalnih 1:0 pogotkom Corvije iz 36. minute svladao Cataniju i uzeo tri boda koja ga podižu na 11. mjesto na ljestvici. Dvoboj bez pogodaka odigrali su Chievo i Cagliari, Chievo je s novim bodom pao na peto mjesto na ljestvici, a Cagliari je trenutno na 13. mjestu.

• Bogomdani03.10.2010. u 22:16
    Romi je običaj da ovako dobro startaju u sezonu, ali ne bojim se ja za njihov prvoligaški status. Još će na kraju u Ligu prvaka kao četvrti.