Arsenal i Chelsea kroz iglene uši

Marin Vuković • subota, 30.10.2010.

Dvije vodeće momčadi prvenstva uz puno su problema uknjižile nove bodove u susretima desetog kola Premier lige. Arsenal je tek u završnici susreta uspio slomiti otpor West Hama, a Chelsea je na Ewood Parku za dlaku izbjegao poraz i na kraju slavio pogotkom Branislava Ivanovića. Jedan je favorit ipak ostao bez bodova, Manchester City je u Wolverhamptonu pretrpio drugi uzastopni poraz.

Aktualni engleski prvak naišao je na neočekivano jak otpor Blackburna na Ewood Parku. Roversi su odigrali jednu od najboljih utakmica ove sezone i u šaci držali goste iz Londona, no samo trenutak nepažnje domaće obrane koštao ih je osvajanja barem jednog boda. Naš Nikola Kalinić ovaj put nije dobio priliku Sama Allardycea, cijeli je susret odgledao s klupe.

Chelsea je tijekom cijelog susreta djelovao uspavano i nimalo nalik onoj momčadi koja je u početku sezone slamala svoje protivnike. Nakon uvodne prilike Didiera Drogbe, Blackburn je stvorio niz neugodnosti gostujućoj obrani i u 21. minuti posve zasluženo došao do vodstva. Na ubačaj s lijeve strane sjajno je reagirao Benjani Mwaruwari, skočio više od svoga čuvara Johna Terryja i glavom pogodio donji lijevi kut Čechova gola. Premda nije briljirao, Chelsea se do odmora ipak uspio vratiti u utakmicu, u 39. minuti Didier Drogba je povratnom loptom uposlio Nicolasa Anelku, a ovaj je bez problema iskoristio i izjednačio na 1:1.

Vezane vijesti

Niti nastavak utakmice nije ponudio puno drugačiju sliku, premda su obje momčadi imale svoje prilike. Meč loptu ipak su propustili domaćini, Jason Roberts je petnaestak minuta prije kraja izašao sam pred Petra Čecha i loše pucao pored vratnice. Kazna je stigla u 84. minuti, domaća je obrana posve zaboravila na Branislava Ivanovića, a srbijanski reprezentativac iskoristio je poklon i ubačaj Jurija Žirkova pretvorio u novo slavlje Chelseaja.

Kroz ništa manje muke nije prošao niti Arsenal u susretu s West Hamom, a pravo je čudo kako su Čekićari uspijevali zadržati svoju mrežu netaknutom sve do 88. minute. Na tome prije svega mogu zahvaliti danas iznimno raspoloženom vrataru Robertu Greenu, koji je zaustavljao brojne pokušaje Cesca Fabregasa i Thea Walcotta, a u dva navrata goste je spašavao i okvir gola.

Napokon, dvije minute prije kraja utakmice Arsenal je došao do sva tri boda. Gael Clichy je ubacio za Alexa Songa, a ovaj glavom poslao loptu iza leđa ovaj put nemoćnog Greena.

Manchester City upao je u mini krizu, nakon četiri uzastopne pobjede stigao je i drugi uzastopni poraz, a pad forme mogao se osjetiti još u susretu s Blackpoolom, kojeg su Građani dobili uz obilnu sudačku pomoć. Danas im nije pomogao niti jedanaesterac kojeg je u 23. minuti izborio David Silva, a u pogodak pretvorio Emmanuel Adebayor.

Vukovi su sedam minuta kasnije zasluženo izjednačili pogotkom Nenada Milijaša, a potom u 57. minuti nakon poprilične gužve u šesnaestercu gostiju uspjeli doći do pobjedničkog pogotka. Lopta je nakon obrane Joea Harta došla do Davida Edwardsa, a ovaj sa sedam-osam metara pronašao nečuvani dio mreže.

Clint Dempsey bio je heroj Fulhama u današnjem susretu s Wiganom. Američki reprezentativac s dva je pogotka u prvom poluvremenu osigurao bodove svojoj momčadi, što znači da će barem današnji dan zaključiti u gornjem dijelu ljestvice. Dempsey je nakon pola sata igre Salcidov ubačaj pretvorio u vodstvo od 1:0, a potom minutu prije odmora volejem udvostručio prednost.

Nakon lošeg početka sezone Everton sve više hvata zalet, danas su nanizali i petu uzastopnu utakmicu bez poraza, a za to je bio dovoljan jedan pogodak Aiyegbenija Yakubua. Nigerijski napadač svoj je prvi pogodak sezone postigao u 67. minuti, poslavši loptu pod gredu gola Asmira Begovića.