Sunderland razbijen u Tyne-Wear derbiju

Marin Vuković • nedjelja, 31.10.2010.

Nedjeljno poslijepodne u Premier ligi bilo je rezervirano za dva velika derbija. Dok je onaj gradski u Birminghamu posve razočarao, Tyne-Wear derbi na St. James Parku s čak pet pogodaka u mreži Sunderlanda, devet žutih i jednim crvenim kartonom u potpunosti je opravdao očekivanja.

Derbi grada Birminghama između Aston Ville i Birmingham Cityja vjerojatno neće ostati u pamćenju ljubitelja dobrog nogometa. Premda će gosti biti daleko zadovoljniji neodlučenim ishodom bez pogodaka, jer njime su prekinuli seriju od šest uzastopnih poraza u susretima s Aston Villom, manjak dobrog nogometa i izglednih prilika, a na koncu i pogodaka, nije mogao oduševiti prepuni Villa Park.

Sve navedeno posebno vrijedi za slabo prvo poluvrijeme iz kojeg je teško izdvojiti događaj vrijedan spomena, a nešto bolju igru gradski su rivali pokazali u nastavku utakmice. Najbliže pogotku bio je Ashley Young, čiji je udarac zaustavio spoj grede i vratnice, no Birmingham je izdržao i bodovi su na kraju podijeljeni.

Dva loša derbija u jednom danu teško se mogu "omaknuti" Premier ligi, pa je prosječnu ocjenu engleske nogometne nedjelje značajno popravio tradicionalni Tyne-Wear derbi. Newcastle je na St. James Parku posve nadigrao Sunderland i u fantastičnoj atmosferi već nakon prvog poluvremena došao do tri pogotka prednosti, a do kraja posve dotukao protivnika i slavio s visokih 5:1.

Živahan je uvod oslikao važnost derbija, a sredinom prvog dijela s dvije je izgledne prilike Newcastle zakucao na vrata Sunderlanda. Što nisu uspjeli tada, pošlo im je za rukom u trećem pokušaju. Kevin Nolan se u 26. minuti spretno snašao u petercu gostiju i škaricama s tla poslao loptu pod gredu.

Samo osam minuta kasnije strijelca jedinog pogotka zaboravila je obrana Sunderlanda, on se našao oči u oči s vratarom Mignoletom i povisio na 2:0, a u četvrtoj minuti sudačke nadoknade prvoga dijela Shola Ameobi je s bijele točke podigao na sada već nedostižnih 3:0. Prethono je u šesnaestercu sapleten Jonas Gutierrez.

Da od lošeg uvijek može gore dokazala je 52. minuta kada je u izravnoj prilici prekršaj na Carrollu napravio Titus Bramble i od glavnog suca Phila Dowda na poklon dobio crveni karton.

Newcastle se do kraja utakmice poigravao s demoraliziranim gostima, pa je u 70. minuti Ameobi prekrasnim volejem povisio na 4:0, a pet minuta kasnije odlično izdanje domaćih hat-trickom je zaokružio Kevin Nolan.

Slabašnu utjehu gostima tek je u 91. minuti donio Darren Bent i nakon udarca iz kuta uspio svladati Tima Krula za konačnih 5:1.