Hamšik nosi Napoli do vrha

Ivana Spahija • subota, 11.12.2010.

Odigrana su tri susreta 16. kola Serie A koji nisu ponudili previše iznenađenja. Palermo je kod kuće rutinski svladao Parmu i ubacio se u konkurenciju za Europu, a proboj prema europskom dijelu ljestvice napravio je i Udinese domaćim slavljem nad Fiorentinom. Napoli je zahvaljujući pogotku Hamšika uzeo sva tri boda Genoi i uspeo se na drugo mjesto na ljestvici te puše za vratom vodećem Milanu...

Važnu pobjedu u gostima kod Genoe ostvarili su nogometaši Napolija, koji su s minimalnih 1:0 uspješno odradili teško gostovanje na Marassiju i s nova tri boda uspeli se na visoko drugo mjesto na ljestvici. Izabranici Waltera Mazzarrija bodovno su se izjednačili s Lazijem te imaju tri boda zaostatka za vodećim Milanom, no obje momčadi imaju i utakmicu manje. Napoli je do možda i najvažnije pobjede u ovom dijelu sezone došao zahvaljujući pogotku Hamšika sredinom prvog dijela.

Napoli je od prve minute stvorio pritisak pred vratima Genoe, a do vodstva je mogao doći već u trećoj minuti kada je pokušaj Zunige uspio uhvatiti domaći vratar Eduardo. Gosti su ponovno zaprijetili u desetoj minuti, Hamšik je odigrao dupli pas s Dossenom, ali je potom traljavo gađao pokraj gola.

Pritisak se Napoliju isplatio u 24. minuti susreta, Gargano je izveo slobodan udarac, a loptu je prihvatio Hamšik i glavom je pospremio u mrežu Genoe. Niti domaćini nisu ostali bez prilike za uzvrat, Toni je u 34. minuti odlično probio po desnoj strani obrane gostiju i ubacio loptu u sredinu, ali su zakasnili i Palladino i Rossi prokockavši tako jednu od rijetkih prilika za izjednačenje.

U otvaranju drugog dijela više su agresivnosti pokazali domaćini, pokušaj Tonija iz 47. minute završio je iznad gola, a dvije minute kasnije pokušaj Ranocchije uspjeli su raščistiti gostujući braniči. Novu priliku za izjednačenje domaćini su propustili u 76. minuti kada je Rossi iz izgledne prilike, ometan od strane suigrača Maggija, loptu poslao pokraj gola. Napoli je u 88. minuti ostao s igračem manje, crveni karton zaradio je Pazienza, ali ni to nije pomoglo Genoi da dođe do pogotka pa se semafor zaustavio na konačnih 1:0 za veliko slavlje Napolija na Marassiju.

Nogometaši Palerma rutinski su odradili dvoboj ovog kola i rezultatom 3:1 na domaćem su terenu uzeli sva tri boda Parmi. Utakmica nije dobro počela za Sicilijance, koji su već u ranoj fazi primili pogodak, ali su odličnim drugim poluvremenom preokrenuli rezultat i uzeli sva tri boda koja ih trenutno podižu na visoko peto mjesto na ljestvici. Parma je nakon ovog poraza ostala na 14. mjestu.

Utakmicu su na najbolji mogući način otvorili gosti, pogotkom već u sedmoj minuti. Nakon izvedenog udarca iz kuta Lucarelli je glavom pronašao put do mreže Palerma za vodstvo Parme od 1:0. Šokirani domaćini pokušali su uzvratiti deset minuta kasnije, tukao je glavom Bovo, ali je lopta završila iznad gola. Domaćini su do izjednačenja mogli doći i u 30. minuti, ali je udarac Miccolija prohujao iznad grede.

Po povratku s odmora na travnjak je izašao neki novi Palermo, koji je već u 51. minuti pogotkom Pinille došao do izjednačenja. Deset minuta kasnije gostujući vratar Mirante ponovno je morao vaditi loptu iz mreže, Miccoli je lijepim pogotkom iz daljine domaćinima donio preokret i prednost od 2:1. Pobjedu Palerma potvrdio je Zaccardo u 89. minuti pogotkom u vlastitu mrežu za konačnih 3:1 i vrijedna tri boda Sicilijancima.

Domaću pobjedu ostvarili su i nogometaši Udinesea, koji su također nakon preokreta rezultatom 2:1 svladali Fiorentinu i uzeli nova tri boda za uspon prema europskom dijelu ljestvice te se trenutno nalaze na osmom mjestu. Fiorentina je nakon nekoliko dobrih rezultata ponovno podbacila i propustila je priliku izdignuti se na gornji dio ljestvice, sada se drži na 12. mjestu.

Domaćini su od početka susreta počeli vršiti pritisak na obranu Fiorentine i već u šestoj minuti propustili su veliku priliku za vodstvo kada je Di Natale iz slobodnog udarca pogodio gredu. Udinese je ponovno zaprijetio u 30. minuti, iz daljine je dobro gađao Sanchez, ali je taj pokušaj uspio zaustaviti vratar gostiju Avramov. Dvije minute kasnije uspavane Viole su došle do pogotka, Santana je nakon solo akcije pronašao put do mreže nemoćnog Handanoviča.

Drugo poluvrijeme također su bolje otvorili nogometaši Udinesea, koji su neprekidno prijetili vratima Avramova. Pritisak im se isplatio u 61. minuti, Armero je odličnim pogotkom s preko 30 metara udaljenosti matirao šokiranog Avramova i poravnao rezultat na 1:1. Konačan rasplet ovaj je dvoboj dobio u 80. minuti, Denis je odlično dodao za Di Natalea, koji je rutinski pospremio loptu u mrežu Fiorentine za konačnih 2:1 i slavlje Udinesea na Friuliju.