Ante Zovko • subota, 18.12.2010.

Gradski derbi u Barceloni igrom je bio dosta izjednačen, ali španjolski prvak pokazao se ubitačno efikasnim prekinuvši veliki domaći niz Espanyola.

Barcelona će na zimsku stanku u Primeri otići na prvoj poziciji. U 16. kolu protutnjala je pokraj gradskog rivala Espanyola na njegovu El Pratu s 5:1 gdje je domaćin prije toga upisao sedam pobjeda u sedam domaćih utakmica.

Međutim, u subotu su naletjeli na momčad iz neke druge dimenzije koja je u sjenu bacila njihovu dobru igru i rezultatski ih unakazila. Bio je to 24. bod Barcelone s gostovanja u ovosezonskoj Primeri od 24 moguća i nastavak niza od 22 utakmice bez poraza.

Nakon dvije velike prilike Ville i Messija, Barcelona se dočepala vodstva u 19. minuti. Krenula je kontra, lopta je došla do Messija, a ovaj sjajnom loptom kroz sredinu obrane ubacuje u prostor za Pedra. Mladi napadač prihvatio je asistenciju i s lakoćom poslao loptu pokraj nemoćnog Kamenog.

Domaćin se malo pribrao, zaprijetio preko Luisa Garcije, ali u 31. minuti opet slave gradski rivali. Xavi je prvo pokušao u kaznenom prostoru s desne strane, ali je pogodio Danija Alvesa. Lopta mu se odbila i drugi je udarac mnogo precizniji za 0:2.

Iako je Espanyol nekoliko puta dao Barceloni za misliti, morao je opet pokleknuti pred briljantnom igrom gostiju. U 61. minuti Messi i Pedro odigrali su dupli pas, Messi je opucao, Kameni brani, ali Pedro posprema odbijenu loptu u mrežu.

Kakvu-takvu utjehu pružio je domaćinu Osvaldo dvije minute poslije izbjegavši zaleđe, pobjegavši Puyolu i zakucavši loptu iza Valdesa. Pritisnuo je Espanyol u sljedećih desetak minuta, ali Barcelona je pokazala i zašto je se smatra jednom od boljih svjetskih obrana.

A onda je u 76. do izražaja došla jednostavnost Barcine igre. Messi je ovaj put pronašao Villu novom loptom "s očima", a ovaj kao i Pedro ranije svladava Kamerunca na domaćem golu. I peti gol je bio sličan. Ovaj put ulogu asistenta preuzeo je Xavi, a Villa posprema svoj drugi pogodak.

Villarreal će polusezonu završiti na trećoj poziciji. Za to su se probrinuli pobjedom 3:1 na El Madrigalu protiv Mallorce. Žutu podmornicu u vodstvo je doveo Santi Cazorla. U 27. minuti stvari je na početak vratio De Guzman, a u 35. Rossi pogađa s bijele točke nakon što je Webo u svojem kaznenom prostoru igrao rukom. Sedmu pobjedu u osam domaćih dvoboja Villarreala potvrdio je Nilmar u 51. minuti.

Mate Bilić igrao je za Sporting od 61. minute, a njegova je momčad uspjela uzeti bod iz La Corune odigravši s Deporitvom 1:1.

• Obrisan korisnik19.12.2010. u 16:07
    ja kažem Španjolska,Katalonija,Barcelona,Camp Nou,FC.Barcelona, 5:0 , Xavi,Pedro,Villa,Villa,Jeffren...  ili jednostavno kažem papa LP.. bok EL....
  • The Phantom19.12.2010. u 13:28
    Veličanstveno! A Messi dokazuje sa svakon utakmicom da je najbolji u galaksiji ikad! Pedro je puno puno popravija kad se sitin početka sezone
    The Phantom
  • Obrisan korisnik19.12.2010. u 12:35
    Najljepši trenutak utakmice bio je izlazak Inieste, kada je dobio ''standing ovation'' te su mu domaći navijači podigli transparent ''Gracias Iniesta''. Respect!
  • Obrisan korisnik19.12.2010. u 12:12
    rodman fala ti za zonalmarking,stranica rastura :)
  • Obrisan korisnik19.12.2010. u 11:58