Damir Žbulj • nedjelja, 19.12.2010.

Utakmicama Bayera i Freiburga te Stuttgarta i Bayerna zaključeno je 17. kolo, ali i bundesligaška jesenska polusezona. Ekipa iz Leverkusena propustila je pobjedom zaključiti ovaj dio prvenstva na drugom mjestu, dok je Bayern, uvjerljivom pobjedom, polusezonu završio na petoj poziciji, ali s 14 bodova zaostatka za vodećom dortmundskom Borussijom.

Bayer je nakon odrađene utakmice protiv Atletica iz Madrida u četvrtak u Europskoj ligi, na svom terenu dočekao Freiburg. Pobjeda u ovom susretu im je garantirala završetak polusezone na drugom mjestu, ali petoplasirani Freiburg nije im dopustio to zadovoljstvo.

Domaći su do vodstva stigli već u 16. minuti utakmice. Schuster je u kaznenom prostoru srušio Barnettu, a siguran realizator najstrože kazne je Vidal. Nakon samo osam minuta igre gosti dolaze do izjednačenja. Reisinger je potegnuo kontranapad po desnoj strani, ubacio je loptu u 16-erac domaćih, a Rosenthal, udarcem s 13 metara, šalje loptu iza leđa vratara domaćih.

U nastavku, gosti dolaze do rezultatskog preokreta u 65. minuti. Nica je ubacio s desne strane, a Reisinger, uz asistenciju, udarcem iz sredine kaznenog prostora upisuje i pogodak na ovom susretu. Deset minuta kasnije Bayer ipak dolazi do drugog pogotka. Kießling je ubacio s desne strane, a Helmes, samo šest minuta nakon što je ušao u igru, uspijeva sa šest metara pospremiti loptu u mrežu gostiju iz Freiburga.

Naš Domagoj Vida, nakon što se našao u početnom sastavu u četvrtak, utakmicu protiv Freiburga odgledao je s klupe za rezervne igrače, a domaći su ovim osvojenim bodom zimsku pauzu dočekali na trećem mjestu, skupivši isti broj bodova kao i drugoplasirani Mainz.

Bayern je stigao u goste Stuttgartu te su obje ekipe, u duhu nadolazećih blagdana, gledateljima priredile atraktivnu utakmicu i golijadu s osam postignutih golova.

Od samog početak obje ekipe su krenule s napadačkom igrom kako bi što prije stigle do pogotka. U sedmoj minuti, nakon ubacivanja s desne strane, u velikoj prilici našao se 20-godišnji Ermin Bičakčić, ali njegov udarac glavom s pet metara završava ravno u rukama vratara Bayerna. Četiri minute kasnije odlično je pucao Träsch, no udarac s ruba kaznenog prostora Butt odbija u korner.

Gosti su prvi put opasni u 15. minuti. Nakon lijepe akcije, Müller puca s desetak metara, ali uz pomoć obrane Stuttgarta, lopta dolazi ravno u ruke vratara Ulreicha. Idućih 15-ak minuta igra se otvoreno, ali bez pravih prilika, međutim, u 31. minuti gosti dolaze u vodstvo. Pogriješila je obrana Stuttgarta, do lopte dolazi Müller, koji, odličnim proigravanjem, Gomeza šalje samog ispred vratara domaćih, a on snažnim udarcem šalje loptu pod gredu.

Pet minuta kasnije Müller i Gomez zamijenili su uloge. Gomez se oslobodio čuvara na lijevoj strani kaznenog prostora, uposlio je Müllera na petercu, a njegov udarac završava iza leđa Ulreicha. Furioznih završnih 15-ak minuta prvog dijela Bayerna pogotkom je zaključio Ribery. Francuz je primio loptu na lijevoj strani terena, nanizao dvojicu suparničkih igrača te s 20-ak metara, odličnim udarcem, svladao domaćeg vratara.

Stuttgart je u nastavak utakmice od prve minute krenuo po pogodak. Za goste je u igru ušao i naš Danijel Pranjić, a već u prvoj akciji domaćih , nakon kornera s desne strane, loptu prebačenu na drugu vratnicu, Cacau glavom šalje malo iznad grede. Nakon četiri minute igre i lijepe akcije domaćih, Stuttgart stiže do prvog pogotka. Cacau je uposlio Pogrebnjaka na desnoj strani, a njegovu povratnu loptu Harnik šalje u mrežu Bayerna.

Međutim, umjesto pritiska domaćih, Bayern dolazi do novih pogodaka. U 52. minuti na ubacivanje Riberyja loše reagira domaći vratar, ispušta loptu, a u blizini se našao Gomez, koji posprema loptu u mrežu Stuttgarta. Pomutnja i panika u obrani domaćih se nastavlja te samo dvije minute nakon četvrtog pogotka, Bayern postiže i peti. Gomez je ostao sam te iz neposredne blizine šalje loptu u praznu mrežu te tako postiže svoj hat-trick.

Gosti su nakon uvjerljivog vodstva mislil da je utakmica riješena, a Stuttgart koristi njihovo opuštanje. U 57. minuti Pogrebnjak pogađa gredu, a na odbijenu loptu loše reagira Cacau i puca ravno u vratara. U 64. minuti Harnik postiže i drugi pogodak za Stuttgart, a u 70. Gentner smanjuje na 3:5.

U istoj minuti Harnik propušta priliku za potpuni priključak domaćih nogometaša, dok je u 83. minuti Pogrebnjak neprecizan u kaznenom prostoru Bayerna te tako propušta utakmicu odvesti u neizvjestan završetak. Gosti su sačuvali prednost od dva pogotka do kraja susreta, a Stuttgart se novim porazom i dalje nalazi u nezavidnoj poziciji jer će zimsku pauzu dočekati na pretposljednjem mjestu prvenstvene ljestvice.