Stevenage 3:1 Newcastle
Newcastle

Četvrtoligaš presudio Newcastleu

Marin Vuković • subota, 08.01.2011.

Za najveće iznenađenje trećeg kola FA kupa morali smo ipak pričekati posljednju utakmicu subotnjeg programa, u Stevenageu je istoimeni četvrtoligaš pobjedom od 3:1 iz daljnjeg natjecanja izbacio Newcastle.

Trenutno petnaestoplasirani četvrtoligaš Stevenage večeras se na Broadhall Wayju pobrinuo za najveću senzaciju u dosad odigranim utakmicama trećeg kola. Domaći su nogometaši nadigrali i potpuno zasluženo svladali Newcastle, koji je posljednjih 20 minuta zbog isključenja Cheika Tiotea imao i igrača manje.

Zid srama

Nema sumnje da je pobjeda Stevenagea nad Newcastleom jedno od najvećih iznenađenja u FA kupu od formiranja Premier lige. Otkad postoji to elitno englesko nogometno natjecanje, Svrake su tek treća premierligaška momčad koja je iz kupa ispala porazom od četvrtoligaša. U tom su društvu već Fulham i Everton.

Naznake iznenađenja mogli smo vidjeti već u prvom poluvremenu, u kojem se Stevenage vrlo dobro držao protiv jačeg i uglednijeg protivnika. Na odmor se ipak otišlo bez pogodaka, a već u petoj minuti nastavka domaćin je poveo. Mike Williamson se našao na krivom mjestu u krivo vrijeme i udarac Stacyja Longa preusmjerio u vlastitu mrežu.

Nepunih pet minuta kasnije Broadhall Way je eksplodirao. Lijepim udarcem Michael Bostwick je udvostručio prednost Stevenagea i svoju momčad doveo na prag iznenađenja, a kada je u 70. minuti zbog grubog prekršaja crvenim kartonom kažnjen Tiote, bilo je jasno kako Newcastle nema izgleda.

Domaćin je sve do sudačke nadoknade lakoćom čuvao prednost od dva pogotka, a onda je nadu gostima spektakularnim udarcem s 25 metara probudio Joey Barton. Bilo je ipak prekasno, jer već u sljedećoj mimnuti Peter Winn je postavio konačnih 3:1.