Damir Žbulj • nedjelja, 23.01.2011.

Utakmicama Borussije iz Mönchengladbacha i Bayera iz Leverkusena te Hoffenheima i St. Paulija zaključeno je 19. kola njemačke Bundeslige. Bayer se osvetio Borussiji za poraz na svom travnjaku u prvom dijelu sezone dok je Hoffenheim pred sam kraj utakmice uspio doći do izjednačenja.

Bayer iz Leverkusena pobjedom se vratio na drugo mjesto prvenstvene ljestvice, a zaostatak za vodećom Borussijom iz Dortmunda još uvijek je dvoznamenkast te iznosi velikih 11 bodova. U prvom ovosezonskom susretu između ova dva protivnika bilo je nevjerojatnih 6:3 za Mönchengladbach, a nova utakmica donijela nam je revanš ekipe Bayera.

Bayer je u vodstvo stigao u 37. minuti prvog poluvremena. Slobodan udarac s 20-ak metara udaljenosti precizno je izveo Kadlec te je loptu, preko obrambenog zida, poslao u lijevi kut vratara domaćih. Samo četiri minute kasnije, nakon kornera, domaći su mogli izjednačiti, ali u gužvi ispred gola, Adler se bolje snalazi od Idrissoua i zaustavlja opasnost za gol Leverkusena.

Umjesto izjednačenja, u posljednjoj minuti prvog dijela, vodstvo su povećali gostujući nogometaši. Ubacivanje Vidala s desne strane na drugoj vratnici uhvatio je Castro, koji loptu, iz neposredne blizine, šalju u mrežu.

Početkom nastavka dominiraju gosti iz Leverkusena, ali prvu pravu priliku imaju igrači Borussije. Daemsovo ubacivanje u 50. minuti, De Camargo ne uspijeva pretvoriti u pogodak. U 56. minuti utakmice, nakon duge pauze zbog ozljede, Michaela Ballack vratio se na njemačke travnjake. Zamijenio je Sidneya Sama, a već u 64. minuti sudjelovao je u opasnoj akciji po gol domaćih. Nakon dvostrukog proigravanja s Renatom Augustom udarac Brazilca odlazi malo pored lijeve vratnice Borussije.

Međutim, U idućem napadu domaći nogometaši uspijevaju smanjiti zaostatak, a na asistenciju Marxa loptu u lijevi kut gola Bayera šalje Stranzl. Četiri minute kasnije u kaznenom prostoru je srušen Ballack, ali sudac ne pokazuje na kazneni udarac. U 71. minuti Stranzl je u posljednji trenutak blokirao udarac Kießlinga i tako spriječio pogodak, ali nakon samo dvije minute igre gosti realiziraju jedan protunapad i povisuju rezultat na 1:3. Rolfes je na lijevoj strani pronašao Vidala, koji proigrava Castra, a on prebacuje vratara Borussije Heimerotha, za nedostižnu prednost i svoj drugi pogodak na susretu.

Četiri minute prije kraja Matmour je imao priliku smanjiti vodstvo gostiju, ali njegov udarac zaustavlja greda, dok je Derdiyok, u sudačkoj nadoknadi, imao priliku postići i četvrti gol za Bayer, ali njegov udarac odlazi malo pored gola domaćih. Rezultat se do kraja susreta nije mijenjao, a u redovima gostiju naš Domagoj Vida čitavu utakmicu je odgledao s klupe.

Hoffenheim je u zimskoj pauzi proživio turbulentno razdoblje. Prodaja ponajboljeg igrača Luiz Gustava u Bayern, odlazak trenera Ragnicka, napadač Demba Ba je suspendiran, a to se odrazilo na izvedbe kluba s Rhein-Neckar Arene.

Nakon dulje pauze zbog ozljede pete na klupi za rezervne igrače mjesto je našao i Josip Šimunić, dok se u početnom sastavu domaćina našao Boris Vukčević

Bolje su susret započeli igrači Hoffenheima, a inicijativu su vrlo lako mogli pretočiti u pogodak već u devetoj minuti. Nakon velike pogreške pomoćnog suca, koji nije signalizirao zaleđe čak četiri igrača domaćih, Compper se na desetak metara našao u odličnoj prilici, ali njegov udarac odlazi preko gola.

Dominacija domaćih u pogodak je pretvorena u 29. minuti. Slobodan udarac s lijeve strane ubacio je Rudy, a iz blizine loptu u mrežu posprema Compper. Nakon vodstva Hoffenheima, ekipa St. Paulija se pokrenula, postala ofenzivnija, ali do kraja prvog dijela nisu uspjeli stići do izjednačenja.

Nakon samo šest minuta nastavka gosti dolaze do izjednačenja, a Kruse s 18 metara pogađa gol Hoffenheima. U nastavku drugog poluvremena domaći su napadali, a gosti u nekoliko navrata opasno prijete iz kontri. Jednu su zamalo realizirali u 75. minuti, ali udarac Takyja odsjeda na vratnici. Devet minuta prije kraja susreta gosti ipak dolaze u vodstvo. Nakon ubacivanja Oczipkasa u kaznenom prostoru najbolje se snalazi veteran Asamoah te svoju ekipu dovodi u vodstvo.

Hoffenheim do sretnog izjednačenja dolazi u posljednjoj minuti utakmice. Salihović je pronašao Alabu, a njegov udarac iz daljine odbija se od obrambenog igrača St. Paulija Gunescha i vara vratara gostiju Kesslera, za konačnih 2:2.