Premiership, 27. kolo, 12.02.2011, 13:45 h
Manchester United
Manchester United 2:1 Manchester City
Manchester City

Marin Vuković • subota, 12.02.2011.

Iako je odigrao jednu od hrabrijih i boljih utakmica na Old Traffordu i uspio se vratiti nakon pogotka zaostatka, Manchester City ni ove sezone nije uspio uzeti prevlast u gradu. Spektakularnim pogotkom Waynea Rooneyja za 2:1 gradski derbi pripao je Unitedu, koji sada mirno može ispratiti ostatak 27. kola.

Još krajem listopada njegovo se ime spominjalo u kontekstu senzacionalnog transfera u Manchester City, a samo nekoliko mjeseci kasnije Wayne Rooney je jednim od najljepših pogodaka svoje karijere riješio gradski derbi u korist Manchester Uniteda.

Nani i Smalling

Wayne Rooney najljepšim je pogotkom karijere odlučio derbi grada Manchestera, no velike zasluge za novu pobjedu Uniteda idu dvojici igrača domaće momčadi koji su cijeli susret odigrali na iznimno visokoj razini.

Nani je još jednom pokazao da izrasta u igrača kakvog je United imao u Cristianu Ronaldu, najbolji asistent Premier lige prvo je postigao svoj deseti pogodak sezone, a potom asistirao Rooneyju za pobjednički pogodak.

Chris Smalling je pak pokazao Alexu Fergusonu da na njega može računati kada u obrani Uniteda nema Rija Ferdinanda. Bivši stoper Fulhama u tandemu s Nemanjom Vidićem odigrao je besprijekornu utakmicu i gotovo u potpunosti neutralizirao glavne prijetnje Cityja.

Momčad Alexa Fergusona prebolila je prvi poraz u sezoni i, kako su to često znali činiti u prošlosti, izvukli rezultat kada je to bilo najpotrebnije. City je odigrao vrlo dobru utakmicu, u nekoliko navrata dao naslutiti da je prevlast u gradu sada na svijetlo-plavoj strani, no na kraju su bodovi još jednom ostali u rukama Crvenih vragova.

Gosti su odlično otvorili utakmicu i već u trećoj minuti propustili prvu meč loptu. Nakon nekoliko lijepih kratkih dodavanja između Yaye Tourea i Davida Silve, Španjolac je izbio sam pred Edwina van der Sara i za nekoliko centimetara promašio vrata Uniteda.

Početnih pola sata u potpunosti su pripali Cityju, a o tome svjedoči i podatak da je prvi udarac u okvir gola Joea Harta tek u 33. minuti uputio Darren Fletcher, glavom nakon ubačaja Ryana Giggsa.

Wayne Rooney: "Mislim da je ovo najljepši pogodak koji sam ikada postigao. Vidio sam kako lopta leti prema meni i pomislio: zašto ne? Bio sam presretan kad sam vidio da je otišla u mrežu i da smo osvojili nova tri boda. Devet od deset takvih udaraca završi na tribinama, ovo je prvi pogodak škaricama u mojoj profesionalnoj karijeri."

Roberto Mancini: "Wayne Rooney može promijeniti tijek svake utakmice jer je fantastičan igrač. Mislim da danas nismo zaslužili izgubiti, igrali smo vrlo dobro i nisam zabrinut zbog rezultata jer to je nogomet. Važno je da smo odigrali dobru utakmicu."

Da ih ipak nikad ne valja otisati, igrači Uniteda pokazali su samo osam minuta kasnije. Dugu loptu ispucao je Van der Sar, Rooney dobio zračni dvoboj, a Giggs sjajnom loptom uposlio Nanija. Portugalčev je prvi dodir odličan, a u situaciji jedan na jedan šalje loptu pored nemoćnog Harta.

Roberto Mancini je morao mijenjati, u nastavku utakmice ubacio je Shawna Wrighta Philipsa, a potom i Edina Džeku, koji se ubrzo pokazao sjajnim džokerom s klupe. U 65. minuti u srcu je šesnaesterca uputio udarac, a lopta se od leđa Davida Silve odbila u mrežu Uniteda za 1:1.

Promijenio je tada i Alex Ferguson, u igru ubacio najboljeg strijelca sezone Dimitra Berbatova, no utakmicu je 12 minuta prije kraja riješio Wayne Rooney. Danas odlični Nani ubacio je loptu s desne strane, a Unitedova desetka spektakularnim škaricama pogodila gornji lijevi kut Hartova gola.

City do kraja utakmice nije imao snage za novi povratak, a bodovi su ostali na Old Traffordu. S trenutnih sedam bodova prednosti za United, pritisak se seli na Emirates, gdje Arsenal dočekuje Wolverhampton.