Arsenal ostao za petama Unitedu

Marin Vuković • subota, 12.02.2011.

Nogometaši Arsenala na najbolji su način odgovorili na debakl iz Newcastlea u prošlom kolu, autoritativno su u svoju korist riješili utakmicu s Wolverhamptonom i ostali u utrci za naslov prvaka. Liverpool se nakon sjajnog izdanja na Stamford Bridgeu vratio starim navikama i s Wiganom podijelio bodove, a West Ham gotovo u potpunosti kopirao pothvat Newcastlea i na Hawthornsu uspio nadoknaditi tri pogotka zaostatka.

Wolverhamptonu nije uspjelo u dva uzastopna kola "skinuti skalp" dvjema vodećim momčadima lige, nakon pobjede nad Manchester Unitedom na Emiratesu su poraženi od raspoložene momčadi Arsenala. Konačnih 2:0 za Topnike slabo oslikava zbivanja na terenu jer prema broju stvorenih prilika domaćin je mogao i morao uknjižiti i daleko uvjerljiviju pobjedu.

Vukovi su kapitulirali već nakon 15 minuta igre, kada je Cesc Fabregas pronašao Robina van Persieja, a ovaj lijepim volejem smjestio loptu iza leđa gostujućeg vratara. Rani pogodak posve je oslobodio Topnike, koji su do odmora mogli do vrha napuniti mrežu Wolvesa i samo čudom gosti su na odmor otišli s pogotkom zaostatka.

Arsenal je i drugo poluvrijeme otvorio s dva velika promašaja, a posebno neobjašnjiv bio je onaj Thea Walcotta koji je umjesto u praznu mrežu loptu poslao pored gola. Zlokobne slutnje da bi se mogao ponoviti St. James Park u 56. je minuti ipak rastjerao Van Persie i u situaciji jedan na jedan potvrdio pobjedu Topnika.

Premda su u prošlom kolu odnijeli bodove sa Stamford Bridgea i kompletirali niz od četiri uzastopne pobjede, nogometaši Liverpoola danas su se na Anfieldu vratili starim navikama. Nisu odigrali posebno dobru utakmicu i usprkos vodećem pogotku iznimno raspoloženog Raula Meirelesa gostima iz Wigana dopustili su povratak i osvajanje jednoga boda.

Svojim četvrtim pogotkom u pet utakmica Meireles je u 24. minuti donio prednost Redsima, no sredinom drugog poluvremena iz situacije koja je mirisala na zaleđe Steve Gohouri je dočekao ubačaj na drugoj vratnici i Wiganu donio posebno važan bod u borbi za goli prvoligaški život.

Nogometaši West Hama su na Hawthornsu nakon samo pola sata zaostajali tri pogotka za West Bromwich Albionom, a potom u drugom poluvremenu, vodeći se primjerom Newcastlea, ostvarili fantastičan pothvat i na kraju izborili bod. Novog menadžera Baggiesa Roya Hodgsona samo je jedno poluvrijeme dijelilo od prve pobjede na novom radnom mjestu, no na kraju je postao svjestan posla koji je pred njim.

Domaćin je golovima Dorransa i Thomasa već nakon osam minuta imao dva pogotka prednosti, a kada je u 32. minuti Reid autogolom povisio na 3:0 za WBA, bilo je jasno da samo čudo može spriječiti Baggiese da uknjiže bitne bodove.

Tada je na scenu stupio Demba Ba, zimsko pojačanje Čekićara iz Bundeslige, koji je u 50. minuti započeo spektakularan povratak West Hama. Osam minuta kasnije Carlton Cole je iskoristio zaboravnost domaće obrane i smanjio na 3:2, a sedam minuta prije kraja Ba je svojim drugim pogotkom na utakmici zaključio podvig Čekićara.

Nikola Žigić još je jednom bio čovjek odluke, ovaj put u trećoj je minuti sudačke nadoknade na St. Andrewsu donio Birminghamu pobjedu nad Stoke Cityjem. Asmir Begović je ispustio loptu nakon udarca Davida Bentleyja, a povratnu loptu Camerona Jeromea srpski je reprezentativac pretvorio u tri boda.

Niz od pet poraza prekinuli su nogometaši Blackpoola, koji su s Aston Villom odigrali još jednu otvorenu utakmicu koja je vrlo lako mogla završiti i s po tri ili četiri pogotka sa svake strane. Villa je već u desetoj minuti došla do vodstva nakon bijega Gabriela Agbonlahora, koji je zaobišao i vratara i poslao loptu u mrežu.

Bod Blackpoolu spasio je Elliot Grandin samo četiri minute kasnije, nakon još jednog odlično izvedenog kornera Charlieja Adama. Posljednjih 20 minuta gosti su igrali s desetoricom nakon prestrogog isključenja Jeana Makouna, no rezultat se do kraja nije mijenjao.

Jedinu utakmicu bez pogodaka odigrali su Blackburn i Newcastle, premda su i jedni i drugi imali prilike riješiti susret u svoju korist. Bolji protivnik ipak su bili gosti, a njihovu najbolju priliku nakon udarca Coloccinija sjajnom je obranom zaustavio Paul Robinson. Hrvatski reprezentativac Nikola Kalinić odigrao je svih 90 minuta u dresu Roversa, ali bez opipljivog učinka.