Split pokorio sinjsku tvrđavu

Iz ŠSD SinjBernard Jurišić • subota, 19.02.2011.

Prava košarkaška fešta obilježila je derbi 15. kola A-1 lige. Dvije prvoplasirane momčadi sučelile su se pred više od 1.000 gledatelja u do vrha punoj Školskoj sportskoj dvorani Sinj, a Split je nanio prvi domaći poraz Alkaru ove sezone...

Fešta se najavljivala, fešta se i dogodila. Sinj je danima živio za gostovanje splitskih "žutih" u okršaju dviju najboljih momčadi A-1 lige. Sinjska dvorana do vrha je ispunjena, a Alkar je u svakom trenutku imao šestog igrača u svojim tribinama. No, nije bilo dovoljno.

Splitska momčad došla je u Sinj rasterećena rezultatskog imperativa, jer je već osigurala nastup u Ligi za prvaka. I predstavila se u ozbiljnom i sigurnom izdanju, držeći utakmicu pod kontrolom na "vrućem" terenu od prve do posljednje minute.

Bomboni Subotiću, ovacije Sobinu

Vezane vijesti

Više od 1.000 gledatelja natiskalo se u Školsku sportsku dvoranu u Sinju i svih 40 minuta davalo je bučnu podršku svojoj momčadi. Uglavnom i korektnu, osim u samoj završnici kad su na parket letjeli razni "NLO-i", a Subotića je prilikom izvođenja slobodnih bacanja jedan tip iza koša uporno gađao raznim vrstama bombona. Nakon utakmice splitski razigravač mu je s osmijehom prišao i pružio ruku, a ovaj mu se skrušeno ispričao i slegnuo ramenima: "Je**ga, ponilo me...

Sinjski Maligani velikim su pljeskom i ovacijama pozdravili Gorana Sobina, člana generacije slavne Jugoplastike koja je valdala Europom krajem osamdesetih i početkom devedesetih. Sobin je u sezoni 1994/95 nosio i dres Alkara i bio ljubimac sinjskih navijača. Desetljeće i pol kasnije došao je gledati borbu svog sina Josipa pod koševima ispod kojih se i on nekoć hrvao s protivnicima.

Od samog starta "žuti" su bili u vodstvu, na kraju prve četvrtine imali su pet poena prednosti (15:20). Mala napadačka kriza Splićana na otvaranju druge četvrtine vratila je Alkar u egal (21:21), no nisu domaćini uspjeli preći tu granicu i povesti. Energijom je svoju momčad punio razigravač Blajić, ali na drugoj strani uspješno je odgovarala mlada veza Katić - Sobin i Splićani su na odmor otišli s prednošću 32:39.

Na početku treće četvrtine Splićani su otišli na najviših 32:43, no Blajić je još jednom podigao agresivnost svoje momčadi, koja je uspjela zakočiti četvoricu od pet splitskih igrača na parketu. Jedini kojeg nisu bio je Subotić, koji je s 11 ubačaja u tom periodu držao goste u stalnoj prednosti.

Nakon približavanja na 58:60 (31.), Subotiću se u posljednjoj četvrtini priključio i Mimica, pa je dvojac iskusnih braniča povukao Split do 65:75 četiri minute prije kraja. Dvije minute prije završne sirene još je bilo visokih 71:80, ali domaćini se nisu predavali. Pogodili su tri brze trice, stigli na 85:87, no mirne ruke bili su i Mimica i Subotić s linije slobodnih bacanja i sačuvali zasluženu pobjedu svojoj momčadi.

Mimica je bio najefikasniji kod Splićana s 23 poena, Subotić je dodao samo jedan manje. Sobin je završio na gotovo uobičajenom dvostruko-dvoznamenkastom (13 poena, 12 skokova, 3 blokade), Katić je dodao 15, a svakako vrijedi istaknuti i korisnu rolu mladog Matića. Kod Alkara je prvo ime bio Blajić s 20 ubačaja i 7 asistencija, Erceg je uz 15 poena imao 7 skokova.

Splićani su tako pobjedom na teškom gostovanju potvrdili da se na Gripama ove sezone dobro radi i da će žuta momčad spremna dočekati okršaje u Ligi za prvaka. Tamo bi svakako trebali biti i Sinjani, jer hrvatskoj košarci itekako trebaju gradovi i klubovi koji su još sposobni napraviti ovakvu košarkašku feštu.

• fedorad20.02.2011. u 01:44
    Za 2 ili 3 godine definitivno igrači koji mogu osvojiti naslov,ali vidit ćemo koliko će grad i sponzori imat sluha za ovo i financijski to ispratiti!