Splićani bez milosti u slatkoj osveti

Sa Gripa:Bernard Jurišić • subota, 26.02.2011.

Kao što nisu imali milosti prema susjedima iz Sinja u prošlom kolu, košarkaši Splita nisu dali popusta ni Kvarneru u nastojanju da osigura Ligu za prvaka. Štoviše, "žuti" su pregazili Riječane i uživali u slatkoj osveti za poraz u osmini finala Kupa Krešimira Ćosića...

Gunđali su sinjski Alkari svojim splitskim susjedima što im nisu "prijateljski" ostavili bodove u derbiju prošle subote. Splićani su Ligu za prvaka već odavno osigurali, Sinjani bi pobjedom protiv "žutih" također bili unutra. "Žuti" su ipak odigrali "muški" i pobijedili u Sinju, a svojim prijateljima alkarima obećali da će na isti način igrati do kraja prvenstva. I obećanje su ispunili. Barem što se ove večeri tiče.

Gdje je publika?

Iako haraju A-1 ligom ove sezone s momčadi gotovo u potpunosti sastavljenom od domaćih igrača, košarkaši Splita još uvijek nisu zagolicali pažnju lokalnog auditorija. Žalosno i nepošteno od grada koji liježe i budi se s Hajdukom u glavi.

Vezane vijesti

A "žuti" igraju sezonu u kojoj se napokon može uživati, gaze protivnike i kod kuće i u gostima, igraju lepršavo, dobro kombiniraju mladost i nadarenost (Katić, Sobin, Najev, Matić), s iskustvom i rutinom (Grgurević, Subotić, Mimica).

Protiv Kvarnera na Gripama se skupilo jedva 200 ljubitelja košarke, koji su uistinu mogli uživati o viđenom. Gripama se orio pljesak, nagrađivala borbenost i dobri potezi, širile dobre vibracije. Nažalost, to kod nas očito ne prolazi.

Splićani su pregazili Kvarner 2010., koji se, kao i Alkar, žestoko bori za ulazak u Ligu za prvaka. Nisu "žuti" ni minute popuštali, zatrpavali su koš Riječana sa svih strana, kao da su željeli još jednom poručiti da na Gripama za nikoga neće biti milosti. Imali su i dodatni motiv. Riječani su im nanijeli najbolniji poraz ove sezone, onaj u osmini finala Kupa Krešimira Ćosića.

Riječani su se na Gripama držali tek početnih nekoliko minuta. Preciznije - do 8:4. U trptaj oka na semaforu je već svijetlilo 21:4, a Mimica je sa 16 ubačaja u prvoj četvrtini bušio gostujući koš sa svih pozicija. Već na prvom prolaznom vremenu bilo je 33:15.

U drugoj četvrtini napadačku palicu od Mimice je preuzeo Subotić, ubacivši 10 poena u tom periodu, uz podršku standardnog Sobina. Nakon 40:18 (12.), zakratko su se Riječani primaknuli na 49:38, no na poluvrijeme se otišlo s uvjerljivih 57:39.

Treća četvrtina ponudla je pravu žutu rapsodiju. Nisu se Splićani zadovoljavali visokom prednošću, tražili su više i uz puno atraktivnih poteza i proigravanja razlika je rasla s 64:41, preko 75:44, sve do ogromnih 87:49. 38 poena viška imali su "žuti" protiv četvrtoplasirane momčadi natjecanja.

Ni u posljednjoj četvrtini nije bilo opuštanja, osim što se opustio Najev i napokon pokazao nešto od talenta koji je naznačavao u juniorima. Čak četiri minute prije kraja Splićani su došli do "stotke" (100:63), a na kraju se rulet zaustavio na +31.

Trener Splita Mladen Vušković imao je razloga za zadovoljstvo. "Pobijedili smo puno lakše nego što smo očekivali, još se sjećamo kako smo od njih izgubili u kupu. Bez obzira što smo već neko vrijeme sigurni u Ligi za prvaka, rekli smo da ćemo pošteno i maksimalno odigrati do kraja i zadovoljan sam što smo danas svih 40 minuta grizli kao da nam pobjeda baš treba".

Trener Riječana Jadranko Smojver bio je razočaran svojom momčadi. "Kad dođeš na gostovanje i prvu četvrtinu izgubiš 33:15, onda mi je žao što sam bolestan uopće vozio iz Rijeke u Split. Kad nam ide onda izgledamo dobro, ali kad utakmica ne krene po našim željama, moji igrači ne pokazuju karakter. Izgubiti utakmicu se može, ali obraz ne", rekao je i za kraj posebno naglasio:

"Čestitam Splitu ne samo na ovoj utakmici, nego na tome što apsolutno pošteno rade i igraju iako im rezultat više ništa ne znači. Na ovakav se način gradi pobjednički karakter kod mladih igrača."

• Obrisan korisnik28.02.2011. u 09:59
    hajduk je grobar sporta u splitu i cijeloj dalmaciji gotovo! katastrofa.... bravo za igrače KK split! jedva čekam da počne liga za prvaka, da ih gledam u draženovom domu, kao i alkar i borik.
  • Obrisan korisnik27.02.2011. u 10:13
    uz dva iskusnija pojačanja mogu napasti 4. mjesto i povratak u NLB... sezona u regionalnoj ligi bi još više značila u odrastanju ovih par klinaca, koji imaju perspektivu postati ozbiljni igrači
  • jugoplastika27.02.2011. u 00:45