Primera División, 26. kolo, 02.03.2011, 22:00 h
Valencia
Valencia 0:1 Barcelona
Barcelona

Ante Zovko • srijeda, 02.03.2011.

Barcelona je apsolvirala nominalno najneugodnije gostovanje u Primeri iza onog na Bernabeuu. Valencia je opravdala svoj status trećeplasiranog, ali morala je potpisati kapitulaciju u derbiju punom prilika koji je odlučen jednim pogotkom za tri zlata vrijedna boda koja su Barcelonu odvojila na deset bodova ispred Reala.

Potonule su nade Real Madrida da bi Barcelona mogla biti zaustavljena. Madriđani su nade polagali u treću Valenciju da bi mogla zaustaviti niz Katalonaca, ali Šišmiši su u derbiju 26. kola pali zbog još jednog trenutka inspiracije velikog Lionela Messija.

Josep Guardiola bio je upitan za put na gostovanje, ali i ukočenih leđa pojavio se na klupi Barcelone kojoj su nedostajali kapetan Carles Puyol i vratar Victor Valdes.

Momčadi u prvom poluvremenu nisu opravdale svoje reputacije. Utakmica se igrala uglavnom na sredini terena bez nadmoći ijedne strane, a nešto bolje prilike pripale su gostima.

Prva prava, vjerojatno i najveća u prvih 45 minuta, bila je ona Messijeva u devetoj minuti kad mu se lopta sretno odbila, a on ni iz tri pokušaja nije ju uspio pospremiti u gol. Prvo mu je obranio vratar Guaita, zatim blokirao Tino Costa, a onda domaći vratar spašava svoje.

Valencia je odlučila dati do znanja da neće olako prepustiti plijen na svojem terenu pa nije bilo prepoznatljive Barcelonine nadmoći u sredini terena. Umjesto toga, mogli su Šišmiši i povesti. U 21. minuti Alba je primio sjajnu Matinu loptu, zaobišao Pinta i zabio, ali je pogodak poništen zbog zaleđa.

Iako se ništa što se tiče igre nije bitno mijenjalo, Barcelona je bila sve opasnija u kontrama. Tako se Messi u 30. minuti riješio čuvara, sjurio prema domaćim vratima, ali prebačaj preko Guaite završio je na mreži. U 41. Adriano je namjestio "zicer" Villi, ali bivšem miljeniku Mestalle sjajno skida Guaita.

Oba trenera očito su dobro motivirala svoje izabranike jer se utakmica u nastavku potpuno otvorila. Jurnuli su i jedni i drugi po vodstvo pa su se nizale prilike, a dvije najveće dijelila je jedna minuta. U 59. udarac Pabla Hernandeza prohujao je pored Pintove stative, gdje je zakasnio Soldado, a minutu kasnije sličnu priliku zapucao je Messi.

Guardiola je na ubacivanje Soldada na početku drugog poluvremena uskoro odgovorio Pedrom (umjesto Mascherana) i Barcelona je potom sve više imala loptu u nogama. Tvrdi otpor Valencije konačno je slomljen u 77. minuti. Brza kombinacija izbacila je večeras sjajnog Adriana na lijevoj strani, on ubacuje u sredinu, a Messi uz pomoć stative pogađa za vodstvo.

Jurnuli su domaći po izjednačenje, ali se gostujuća momčad postavila vrlo disciplinirano čuvajući vrijedni rezultat koji bi se mogao pokazati odlučujućim u borbi za naslov prvaka.

• Obrisan korisnik03.03.2011. u 18:31
    i on je, uz svu svoju genijalnost, samo čovik, i njemu se desi period kad nije na svojoj uobičajenoj razini.. i slažen se da je zadnjih par utakmica dosta toga ispromašiva, ali to ne može trajati vječno i nadan se da će se u dogledno vrime vratiti na svoju uobičajenu razinu efikasnosti..
  • Obrisan korisnik03.03.2011. u 18:22
    Da je Messi bio prisebniji u prvoj utakmici završilo bi sa jedno 4-1ili2 za Barcu...ali na moju žalost to nije bilo tako.slično je Messi promašivao i jučer(ne čini li vam se da postaje pomalo nonšalantan uz svu svoju genijalnost ?) ali nadam se da neće promašivati i 8.3. i da će Barcelona uz dobru... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.03.2011. u 18:11
    nisan baš toliki optimist, ljudi su i prije 1.ut potcijenjivali arsenal, ali su se pokazali u jako dobrom svijetlu i bit će sve samo ne lagano proći dalje.. ne kažen da će barca ispasti, ali sigurno se neće prošetati u četvrtfinale mada su po meni favoriti za prolaz..