Damir Žbulj • nedjelja, 20.03.2011.

U posljednja dva susreta 27. kola njemačke Bundeslige Bayer je u Leverkusenu svladao Schalke 2:0 te tako smanjio zaostatak na vrhu za vodećom dortmundskom Borussijom na 'samo' sedam bodova, dok u derbiju začelja Stuttgarta i Wolfsburga, s povratnikom Magathom na klupi, nije bilo pobjednika. Izjednačenje domaćima donio je Niedermaier u četvrtoj minuti sudačke nadoknade utakmice.

Schalke je porazom zaključio buran tjedan u kojemu su ostali bez trenera Felixa Magatha, saznali su da će se u četvrtfinalu Lige prvaka morati suprotstaviti aktualnom europskom prvaku Interu, a novi strateg Ralf Rangnick još uvijek nije preuzeo momčad. Ekipu je na gostovanju u Leverkusenu predvodio privremeni trener Seppo Eichkorn, u prvom, ali vjerojatno i posljednjem nastupu na klupi Schalkea ove sezone.

Bayer se, nakon ispadanja iz Europske lige od Villarreala u četvrtak, u potpunosti mogao posvetiti nastupima u domaćem Prvenstvu. Vodeća Borussia, porazom od Hoffenheima u prošlom te neodlučenim rezultatom s Mainzom u ovom kolu, otvorila je mogućnost Bayeru da im se nedjeljnom pobjedom primakne na 'samo' sedam bodova, što su igrači Juppa Heynckesa objeručke i prihvatili.

Strateg domaće ekipe napravio je za ovaj dvoboj nekoliko izmjena u odnosu na sastav koji je igrao u četvrtak protiv Villarreala. Tako, između ostalih, u početnih 11 nije bilo mjesta za Domagoja Vidu, koji nije niti ulazio u igru u ovom susretu, ali su se u ekipu vratili Ballack, Vidal i Sam.

Bayer je bolje otvorio susret i zaprijeti već nakon prvog kornera na utakmici. Kombinacija Renata Augusta i Reinartza u četvrtoj minuti nije završila pogotkom. U osmoj minuti pokušaj Sama, Vratar gostiju Neuer šalje u korner, a samo minutu kasnije, nakon ubačaja s desne strane, Ballack je glavom tražio put do mreže Schalkea, ali Neuer ponovno odlično reagira.

Gosti su opasni u 16. minuti, no, na drugom kraju terena iskazao se i domaći čuvar mreže. Udarac Edua, unutar desne strane 16-erca, Adler zaustavlja, a odbijenu loptu Schwaab šalje van granica terena. U 19. minuti utakmice domaći nogometaši dolaze u zasluženo vodstvo. Ballack je odličnom asistencijom izbacio Derdiyoka, koji se sjurio prema Neueru te fantastičnim, snažnim udarcem s ruba kaznenog prostora probušio vratara gostiju i poslao loptu u njegov lijevi gornji kut.

Nakon 27 minuta igre Bayer je povisio svoje vodstvo na 2:0, i to zaslugom gostujuće obrane, točnije Metzeldera. Ubacivanje Renata Augusta u kazneni prostor, branič Schalkea je elegantnim i odmjerenim udarcem glavom sa sedam metara poslao pod samu gredu. Neuer je bio nemoćan.

Do poluvremena pokušali su i gosti stići do pogotka. Raul je u 31. minuti pronašao Gavranovića, ali njegov udarac odlazi preko gola. Rezultat se nije mijenjao do odmora te se na predah odlazi uvjerljivim vodstvom domaćih nogometaša.

Nastavak susreta nije donio puno promjena na terenu. Dominaciju domaće ekipe gosti su prekidali povremenim pokušajima da stignu do pogotka, koji bi donio neizvjesnost u ovaj dvoboj, ali bez uspjeha. Odličnu priliku za smanjenje vodstva imao je Jurado u 67. minuti utakmice. Isprobao je svoj udarac malo izvan kaznenog prostora, ali Adler, odličnom obranom, šalje loptu preko grede, u korner. Domaći su još u dva navrata zaprijetili na gol gostiju, preko Derdiyoka u 74. i Renata Augusta u 78. minuti utakmice, ali rezultat se nije promijenio do kraja dvoboja.

Bayer je i u ovom susretu potvrdio odličnu bundesligašku formu. u posljednjih šest prvenstvenih dvoboja, od mogućih 18 osvojili su 16 bodova. Na najbolji mogući način iskoristili su posrtaje vodeće Borussije te su njihovu prednost na vrhu smanjili na relativno dohvatljivih sedam bodova i tako barem malo vratili neizvjesnost u borbu za prvaka Njemačke. Nakon reprezentativne pauze ekipa iz Leverkusena nastavak odličnog niza tražit će na gostovanju kod Kaiserslauterna.

Felix Magath vratio se na klupu Wolfsburga, ali niti pozitivan šok na trenerskoj poziciji nije donio željeni rezultat. U derbiju začelja, nakon vodstva gostiju u prvom poluvremenu, Stuttgart je pogotkom Niedermaiera u posljednjim trenucima utakmice stigao do boda. Mario Mandžukić nije se našao u Magathovim planovima te je čitav susret odgledao s klupe.

Stuttgart je u posljednja tri susreta ostvario tri pobjede te su u odličnom raspoloženju dočekali goste iz Wolfsburga, koji su nakon povratka Magatha tražili prekid negativnog niza od dva uzastopna poraza te samo tri osvojena boda u posljednjih šest utakmica.

Gosti su u vodstvo stigli pet minuta prije kraja prvog poluvremena. Pokušaj izbacivanja Celozzija završio je tragično za domaći sastav. Lopta se odbila u 16-erac ravno u noge Grafitea, koji iz neposredne blizine šalje loptu u mrežu, za 0:1.

U nastavku susreta veliku priliku propustili su gosti u 65. minuti. Ubacivanje Diega pokušao je Polak pretvoriti u pogodak, ali vratar Stuttgarta Ulreich, uz pomoć vratnice, spašava svoju ekipu.

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Stuttgart dolazi do izjednačenja i vrlo važnog boda u borbi za opstanak. Gentner je ubacio loptu u kazneni prostor, odlično je loptu primirio Niedermeier, koji s desetak metara šalje loptu u mrežu. Grafite je u idućem napadu propustio donijeti pobjedu svojoj ekipi, ali njegov udarac otišao je pored gola.

Podjelom bodova Wolfsburg je ostao na 17. mjestu prvenstvene ljestvice sa 27 osvojenih bodova, dok mu Stuttgart i dalje bježi dva boda i nalazi se 15. mjestu, koji donosi prvoligaški opstanak.

• snoopy20.03.2011. u 22:54
    bayer je zadnjih sezona najkonstaniji od klubova u vrhu, prije dvije sezone su bili na vrhu i samo zato što im je se stadion obnavljao pa su i domaće utakmice igrali na tuđem terenu su ušli u seriju loših rezultata i izgubili prvenstvo, a prošle godine je bayern bio prejak, ove godine nije bayer al... [više na forumu]