Damir Žbulj • nedjelja, 20.03.2011.

U posljednjem susretu 28. kola francuskog prvenstva Marseille je ugostio PSG. Možda i najveći derbi francuskog nogometa završio je pobjedom domaćih nogometaša, a u zanimljivom dvoboju sva tri pogotka postignuta su u prvih 35 minuta utakmice...

Marseille i PSG proteklog tjedna ispali su iz europskih natjecanja, jedni u Ligi prvaka od Manchester Uniteda, drugi u Europskoj ligi od Benfice te su u sličnom raspoloženju dočekali veliki derbi francuskog nogometa.

Pred gostima iz Pariza bio je veći imperativ pozitivnog rezultata ususret ovom dvoboju. Marseille na četvrtoj poziciji bježao im je tri boda te su željeli pobjedom uhvatiti priključak za mjesto koje i iduće sezone vodi u europska natjecanja, dok im je zaostatak za vodećim Lilleom iznosio velikih deset bodova.

Parižani se nisu mogli pohvaliti niti nekom posebnom formom pred derbi na Velodromu, bez pobjede su u dva posljednja prvenstvena kola, dok je Marseille u posljednjih šest susreta ostvario pet pobjeda, a poraz im je nanio samo vodeći Lille prije 14 dana.

Početno ispitivanje snaga prekinuto je pokušajem u osmoj minuti utakmice. Gosti su akcijom Nene - Hoarau pokušali stvoriti opasnost pred vratima Marseillea, no, obrana domaćih spriječila je taj pokušaj. Nije se dugo trebalo čekati na pogodak, a završio je u mreži gostiju iz Pariza. Heinze je izveo odličan slobodan udarac s 25 metara, a Coupet je samo pogledom ispratio loptu. Argentinac je zabio svom bivšem klubu, za rano vodstvo domaćih.

Nakon 20 minuta igre Marseille je mogao povećati vodstvo. Taiwo je s lijeve strane uposlio Gignaca u kaznenom prostoru, ali napadač domaćih loptu je poslao preko gola. Već u 27. minuti PSG stiže do izjednačenja. Nene je pucao iskosa s lijeve strane, lopta pogađa vratnicu, a odbijenu loptu u mrežu šalje Chantome, za svoj prvi pogodak sezone.

Rezultatska ravnoteža nije dugo trajala. Gignac je ubacio lotu u 16-erac s desne strane, najviši u skoku bio je Ayew, koji glavom neobranjivo loptu šalje iza leđa Coupeta. Nekoliko minuta kasnije, pogreška domaće obrane mogla je Marseille koštati zgoditka. Diawara je izgubio loptu, u priliku dolazi Nene, ali ne uspijeva svladati Mandandu.

U nastavak susreta bolje ulaze domaći nogometaši te su već nakon tri minute igre u drugom poluvremenu mogli stići i do trećeg pogotka. Ayew je dobro tukao, ali Coupet je na mjestu i dobro brani njegov pokušaj. Veliku priliku za ponovno izjednačenje rezultata imali su Parižani u 57. minuti utakmice. Chantome je ubacio loptu u kazneni prostor. U dvoboju Hoaraua i Diaware, uspješniji je napadač gostiju, izborio se za udarac, ali Mandanda spašava svoju ekipu.

Gosti na bilo koji način pokušavaju stići do zgoditka, čak je i Jallet u 65. minuti pokušao ugroziti vrata Marseillea s 30-ak metara udaljenosti. Nije to bio loš pokušaj, a snažan udarac otišao je malo pored vratiju. U idućim minutama treneri su izmjenama pokušali donijeti malo svježine na travnjak, a do iduće prilike trebalo je pričekati 78. minutu. Mbia je u kaznenom prostoru pronašao Lucha Gonzaleza, no, njegov udarac vratar PSG-a odbija preko gola.

Gosti su u tim minutama krenuli po izjednačujući pogodak, ostavivši puno prostora za kontre domaćih nogometaša, a jednu takvu, udarcem s ruba kaznenog prostora, u 80. minuti nije iskoristio Remy. Gosti su osam minuta prije kraja propustili možda i posljednju priliku na utakmici. Nene je pronašao Giulyja na rubu kaznenog prostora, ali njegov pokušaj odlazi malo pored gola. Nije do kraja dvoboja više bilo pravih prilika te je pobjeda ipak pripala nogometašima Marseillea, koji su novim slavljem napredovali na drugu poziciju, a za vodećim Lilleom zaostaju četiri boda.

U ostalim susretima nedjeljnog rasporeda 28. kola francuskog prvenstva Caen je, golovima u završnih deset minuta, svladao posljednje plasirani i već otpisani Arles, dok je Monaco na svom travnjaku minimalno poražen od Nancyja te si tako, u iznimno izjednačenom Le Championnatu, dodatno zakomplicirao situaciju oko prvoligaškog opstanka.

U dvoboju Caena i Arlesa mreže su mirovale do 79. minute kada je Mollo probio gostujuću obranu i doveo svoju ekipu u vodstvo. Pet minuta prije kraja Arabi je riješio pitanje pobjednika ovog susreta i tako postavio konačni rezultat na 2:0. Caen se ovom očekivanom, unaprijed upisanom, pobjedom malo odmaknuo od zone ispadanja te s 35 osvojenih bodova bježi Monacu četiri boda.

Nancy je na gostovanju u Kneževini stigao do minimalne pobjede. Luiz je u 19. minuti Nancy doveo u vodstvo, a do kraja susreta na stadionu Stade Louis II nije više bilo pogodaka te su gosti stigli do važnih bodova protiv izravnog suparnika u borbi za ostanak. Drugom uzastopnom pobjedom bodovno su se izjednačili s Caenom, nalaze se na 14. mjestu, međutim, bitka za očuvanje prvoligaškog statusa vodit će se do posljednjeg kola jer pretposljednji Lens i osmi Bordeaux razdvaja samo deset bodova.