Damir Žbulj • nedjelja, 17.04.2011.

U posljednja tri susreta 31. kola francuskog nogometnog prvenstva Marseille je preokretom, na gostovanju kod Montpelliera, stigao do važne pobjede kojom se vodećem Lilleu primaknuo na samo jedan bod. Već otpisani Arles-Avignon poražen je na svom travnjaku od Valenciennesa, dok je u večernjem derbiju kola PSG pogotkom u 76. minuti susreta svladao Lyon 1:0.

PSG i Lyon slavili su u posljednjim prvenstvenim dvobojima te su derbi na Parku Prinčeva dočekali u dobrom raspoloženju. Gosti su tražili priključak s vodećim dvojcem, jer bi im pobjeda donijela smanjenje zaostatka za liderom na samo tri boda. PSG lovi treću poziciju i plasmanu Ligu prvaka. Trenutno tu poziciju drži baš Lyon, a bodovna razlika između ova dva kluba prije početka ovog dvoboja bila je četiri boda.

U posljednjem međusobnom dvoboju ovih ekipa, u studenom prošle godine, rezultat je bio 2:2, a posljednji dvoboj na Parku Prinčeva završio je također neodlučenim rezultatom 1:1, što je bio pokazatelj da nas čeka još jedna izjednačena utakmica. Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren ponovno se našao u početnom sastavu Lyona te je odigrao svih 90 minuta.

Domaći nogometaši susret su otvorili dominantno i već su u desetoj minuti mogli do vodstva. Dugačku loptu Erdinga izbio je vratar Lloris, u prilici se našao Hoarau, ali Toulalan izbacio je loptu sa svoje gol linije. Hoarau se našao u prilici samo minutu kasnije, no, Lloris odbija u korner. Domaći ne posustaju te u 17. minuti, nakon akcija Nene - Hoarau, Lloris ponovno mora intervenirati, i to dvaput.

Gosti su prvi put zaprijetili u 20. minuti, a udarac Brianda otišao je preko gola. Nastavak pritiska PSG-a rezultirao je novom prilikom u 23. minuti. Nene je izveo korner, Jallet na prvoj vratnici zahvaća loptu, koja odlazi malo pored okvira gola. Pritiska domaćih Lyon se malo oslobodio tek nakon pola sata igre. Udarac iz daljine isprobao je Källström, ali Coupet je boksao njegov pokušaj. Nakon odlične akcije domaćih, Nene je u 33. minuti volejom poslao loptu preko gola, a bolju igru u prvom poluvremenu PSG nije uspio okruniti pogotkom.

U nastavak su gosti krenuli bez Gourcuffa, kojeg je zamijenio Ederson, a već nakon pet minuta igre u drugom dijelu Gomis se našao u dvije opasne situacije, međutim bez promjene rezultata. Gomis je blizu pogotka bio i u 57. minuti. Bombu s 30-ak metara Coupet je odbio preko svog gola.

Igrala se 76. minuta kada su domaći nogometaši stigli do vodstva. Nene je ubacio loptu u kazneni prostor, gdje je Hoarau viši u skoku od istrčalog Llorisa. Giuly, koji je ušao u nastavku, spašava loptu da ne ode van granica igrališta te pronalazi Zoumana Camaru, a stoper domaćih loptu, koljenom, na gol crti, posprema u mrežu Lyona, za svoj prvi ovosezonski pogodak. Ušli su, nakon primljenog gola, u sastav gostiju i Pjanić i Delgado, međutim, do kraja susreta mreže se više nisu tresle. PSG se minimalnom pobjedom popeo na četvrto mjesto i tako se aktivno uključio u borbu za mjesta koja vode u ligu prvaka. Vodeći Lille bježi im 'samo' sedam bodova, ali do kraja se igra još sedam kola i sigurno u Parizu nisu odustali niti od borbe za naslov.

Marseille je u ovom kolu uspio u potpunosti iskoristiti kiks vodećeg Lillea te se gostujućom pobjedom kod čvrstog Montpelliera primaknuo vrhu na samo bod zaostatka. Lider prvenstva Lille već je dva kola bez pobjede, poraz proteklog vikenda i remi s Bordeauxom ove subote, nogometaši Marseillea dobro su iskoristili pa trenutno dvije ekipe na vrhu dijeli minimalna razlika.

U susretu u kojem smo vidjeli i čak dva crvena kartona mreže su mirovale do odmora, a glavninu akcije domaći i gostujući nogometaši sačuvali su za nastavak utakmice. Do vodstva su prvo stigli igrači Montpelliera. Nakon loše reakcije gostujuće obrane, lopta dolazi do domaćih nogometaša na 30-ak metara od gola. Lijepom akcijom i dvostrukim proigravanjem stvorili su višak, Olivier Giroud je ostao sam na 15 metara od gola te je odmjerenim udarcem poslao loptu u mrežu Mandande.

Samo pet minuta kasnije gosti stižu do izjednačenja. Benoit Cheyrou dugačkom loptom iz svoje polovice pronašao je Gignaca pred protivničkim 16-ercom, a on prebacuje istrčalog vratara domaćih, za brzo izjednačenje rezultata na 1:1. U 78. minuti slijede ključni trenuci utakmice. El Kaoutari srušio je Remyja u kaznenom prostoru domaćih, a sudac je pokazao na kazneni udarac. U nastaloj gužvi Remy je zaradio izravni crveni karton, dok je branič Montpelliera dobio drugu javnu opomenu te je također morao ranije u svlačionicu. Taye Taiwo realizirao je najstrožu kaznu u 82. minuti i tako osigurao svojoj ekipi važna tri boda u borbi za naslov.

Arles-Avignon sigurni je putnik u drugu ligu francuskog nogometa. Uspjeli su u 31 odigranom kolu skupiti samo 13 bodova, samo su jednom stigli do pobjede, a sigurna sudbina danas je dobila matematičku potvrdu. U susretu u kojemu je Valenciennes tražio bitne bodove spasa u borbi za opstanak, do pogotka vrijednog slavlja stigli su tek u nastavku susreta.

Domaći nogometaši 68 minuta uspjeli su sačuvati svoj gol netaknutim, ali tada je Grégory Pujol našao put do mreže Arlesa. Na ubačaj s desne strane glavom je pucao netko od gostiju, vratar je uz pomoć grede odbio taj udarac, no, Pujol natrčava na loptu i posprema ju u mrežu. Valenciennes je ovom pobjedom prekinuo niz od sedam utakmica bez slavlja te se s 38 bodova popeo na 13. mjesto prvenstvene ljestvice.