Braća zapalila Velodrome

Maja Giljanović • srijeda, 27.04.2011.

Stade Velodrome definitivno nije omiljeni stadion igrača Nice, u zaostaloj utakmici 32. kola Le Championnata momčad Erica Roya u Marseilleu je izgubila i 15. od posljednjih 16 gostovanja protiv aktualnog prvaka. U junake protiv Nice prometnula su se braća Andre i Jordan Ayew, stariji brat postigao je tri, a mlađi jedan gol kojima su Olympiqueu omogućili da prvi put nakon 27. studenog preuzme čelo na tablici.

Pet dana nakon što je na Stade de Franceu protiv Montpelliera osvojio Liga-kup (1:0) aktualni prvak Marseille je u zaostaloj utakmici 32. kola Le Championnata prvi put nakon 27. studenog prošle godine preuzeo prvo mjesto na tablici. Marseille je iskoristio pad u formi Lillea, Les Dogues su na posljednje tri utakmice uzeli samo dva boda i doveli se u poziciju da od Nice očekuju gotovo nemoguće.

Malo je, naime, reći da Nici gostovanje na Velodromeu nije među omiljenijima: od 42 puta koliko je gostovala na Velodromeu Nice je pobijedila tek četiri puta, a od posljednjih 16 gostovanja izgubila je 15 (jedini put kad se u protekla dva desetljeća kući vraćala pjevajući bilo je prije tri sezone u doba trenera Frederica Antonettija).

Vezane vijesti

Danas Nicu vodi Eric Roy, zauzimaju 14. mjesto, ali posljednji su put u ligi izgubili prije više od dva mjeseca (PSG) i nanizali su sedam utakmica bez poraza. Igrači Didiera Deschampsa, međutim, nisu bili impresionirani i nakon pola sata terensku su inicijativu oplodili vodstvom preko Andrea Ayewa. Valbuena je pucao, Ospina nije dobro reagirao, a stariji od braće Ayew našao se u pravo vrijeme na pravom mjestu i poslao loptu u prazan gol.

Da se Nici crno piše govorio je i podatak da Marseille na Velodromeu ove sezone kad god je poveo nijednom nije izgubio, a od 10 puta samo je dvaput odigrao neriješeno. Još su se gosti i ponadali da će ušićariti bod kad je Traore poravnao u 42. minuti, ali u drugom poluvremenu nisu izdržali pritisak prvaka. Vodstvo na utakmici i vodstvo na tablici, bod ispred Lillea, u 59. minuti vratio je Andre Ayew na asistenciju brata Jordana, a mlađi Ayew se i sam upisao među strijelce u 78. minuti.

Dvojbi oko pobjednika više nije bilo, ali pala su zato još dva gola. Andre Ayew je u prvoj minuti nadoknade postigao i treći gol na utakmici i jubilarni 10. u sezoni, a na semafor se još jednom upisala i Nice, u trećoj minuti nadoknade gol je Mandandi postigao bivši stanovnik Velodromea Civelli.

Gledatelji su uživali i u Lyonu, Lavovi za koje je svih 90 minuta odigrao hrvatski reprezentativac Dejan Lovren u 90. su minuti slomili otpor Montpelliera i od PSG-a se odlijepili na tri boda prednosti.

Gosti su prije pet dana izgubili finale Liga-kupa, ali na Gerland su se došli nadigravati u želji da ponove prošlogodišnji rezultat (2:1) i preuzmu šesto mjesto na tablici koje će u slučaju da OM, Lille i PSG završe među prvih pet donijeti plasman u Europsku ligu.

Odigrali su najvećim dijelom odličnih 89 minuta, ali skupo ih je stajala 90. i na koncu su skliznuli na 10. mjesto na tablici, bod iza šestoplasiranog Bordeauxa. Pogodili su okvir Llorisovog gola dvaput (Dernis je u prvom poluvremenu pogodio stativu, u drugom prečku) i stizali prednost Lyona dvaput.

Vodstvo Edersona iz 23. minute šest minuta poslije poništio je Giroud, Lopeza iz 54. minute Camara pet minuta prije kraja, ali nakon gola Gourcuffa u 90. minuti Camara je, sam kao duh, iz poluvoleja pucao pored gola i prokockao posljednju šansu na utakmici.

• Obrisan korisnik29.04.2011. u 19:12
    Ne moze bolje. Kup je tu, ljuti rival PSG napravio medvjeđu uslugu, Lille sve više kiksava i eto Le Championata opet u Marseilleu. DROIT AU BUT!