Borussia Dortmund osigurala naslov

Josip Piršljin • subota, 30.04.2011.

Nogometaši Borussije iz Dortmunda novi su prvaci Njemačke. Dva kola prije kraja Bundeslige to su konačno i potvrdili pobjedom na domaćem terenu protiv Nürnberga i porazom Bayer Leverkusena na gostovanju u Kölnu.

Žuto-crni iz Dortmunda po sedmi su put osvojili naslov najbolje nogometne ekipe u Njemačkoj. Dva kola prije kraja natjecanja Borussia ima nedostižnih osam bodova prednosti ispred prvog pratitelja Bayera iz Leverkusena. Pred više od 80.000 navijača na Signal Iduna Parku Borussia je svladala Nürnberg 2:0, a Bayer nije uspio osvojiti sva tri boda u Kölnu i sve je bilo riješeno.

Borrusia je od samog početka krenula napadački u potrazi za što ranijim pogotkom. Nogometaši Nürnberga su se koncentrirali na obranu i prijetili iz kontranapada, no ipak su primili pogodak. U 32. minuti Mario Götze snažno puca prema Raphaelu Schäferu, vratar gostiju to brani, no lopta se odbija do Lucasa Barriosa koji je šalje u mrežu za vodstvo Borussije od 1:0.

Domaći su i nakon vodećeg pogotka nastavili s pritiskom što im se isplatilo dvije minute prije kraja prvog poluvremena. Robert Lewandowski je izbio sam pred Schäfera i lijepo ga prebacio, te su igrači Jürgena Kloppa na predah otišli s ugodnom prednošću od 2:0. U drugom dijelu je Borussia imala još nekoliko dobrih prilika, ali rezultat se nije mijenjao i slavlje navijača i igrača je počelo.

Bayer iz Leverkusena je na gostovanju u Kölnu tražio pobjedu koja bi ga još uvijek držala u igri za osvajanje naslova prvaka. Domaćima je, s druge strane, pobjeda također bila prijeko potrebna kako bi izbjegli eliminaciju u drugi razred njemačkog nogometa. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka premda su Apotekari u nekoliko navrata ozbiljno ugrozili vrata Michaela Rensinga.

Bayer je i u nastavku susreta nastavio s napadima. U 65. minuti odličnu priliku za vodstvo propustio je realizirati Michael Ballack, a samo dvije minute kasnije Köln je zabio. Prednost domaćima donijeli su slovenski reprezentativci Mišo Brečko i Milivoje Novakovič. Brečko je odlično asistirao Novakoviču koji tom prilikom postiže 15. ovosezonski gol u Bundesligi. Do kraja utakmice Novakovič je postigao još jedan pogodak čime su sve dvojbe oko novog njemačkog prvaka bile razriješene. Za Köln je cijelu utakmicu igrao Mato Jajalo, dok je Miro Varvodić sjedio na klupi.

HSV je na svojoj Imtech Areni ugostio Freiburg, momčad koja je uoči ovog kola bila plasirana za jednu poziciju niže od sastava Michaela Oenninga. Hamburžani su se nadali kako će se pobjedom približiti mjestu na tablici koje vodi u Europsku ligu sljedeće sezone, no do punog plijena ipak su došli gostujući nogometaši.

Freiburg je već u 16. minuti došao do vodećeg pogotka kada je za 0:1 bio precizan Papiss Demba Cisse. Senegalcu u redovima njemačkog prvoligaša to je bio 21. bundesligaški pogodak ove sezone, a 22. je zabio tri minute prije kraja za konačnih 0:2. Mladen Petrić nije bio u kadru HSV-a za ovaj susret.

Borussia Mönchengladbach je napravila veliku uslugu Bayernu iz Münchena svladavši na gostovanju Hannover, izravnog konkurenta Bavarcima za posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka. Borussia je time održala nadu kako se može spasiti od ispadanja u drugu ligu sljedeće sezone. U prvom dijelu mreže su mirovale, a pobjednički pogodak gostima u 76. minuti donosi Marco Reus.

Stuttgart je protiv Hoffenheima osigurao nastup u Bundesligi i u novoj sezoni. Premda su gubili od 14. minute golom Mlape, igrači Brune Labbadije okrenuli su rezultat u svoju korist u nastavku kada su se u strijelce upisali Cacau i Kuzmanović iz jedanaesterca. U ekipi Hoffenheima nisu nastupili niti Šimunić niti Vukčević. Mainz je pružio još jednu dobru partiju svladavši s uvjerljivih 3:0 Eintracht pogocima Ivanschitza i Sota koji je dva puta bio precizan.