Mandžukić spasio Wolfsburg, Eintracht ispao

Josip Piršljin, Mario Glasnović • subota, 14.05.2011.

Nevjerojatne utakmice odigrane su u posljednjem kolu njemačke Bundeslige. Nakon uzbudljivih 90 minuta u kojima su se mijenjala imena klubova koji ispadaju u drugu ligu, odahnuti mogu navijači Wolfsburga koji će sigurno pamtiti golove Marija Mandžukića. Mandžo je s dva pogotka okrenuo rezultat utakmice i osigurao ostanak Vukova u društvu najboljih. Iz lige ispada momčad Eintrachta koja je izgubila u Dortmundu, a u doigravanje će ići Borussia iz Mönchengladbacha. Osim Mandžukića golove su postigli i Mato Jajalo za Köln, te Srđan Lakić koji je zabio za Kaiserslautern u oproštaju od svoje momčadi...

Bayern je s 2:1 slavio protiv Stuttgarta u kojima je Danijel Pranjić odigrao posljednje tri minute susreta. Stuttgart je poveo u 14.minuti preko japanskog napadača Okazakija. Nakon nekoliko promašenih prilika na obje strane, Bayern je izjednačio.

U 37. minuti Arjen Robben asistirao je Mariju Gomezu koji je hladnokrvno zabio svojem bivšem klubu i izjednačio na 1:1. Gomez je ovim pogotkom osvojio titulu najboljeg strijelca lige s 28 pogodaka. U drugome poluvremenu njemački reprezentativac Toni Kroos postiže pobjedonosni pogodak za Bayern koji osvaja treće mjesto Bundeslige.

Trener Freiburga Robin Dutt na kraju sezone preuzeti će momčad Bayera iz Leverkusena i u ovome susretu nije uspio pobijediti svoju buduću momčad. Apotekari su pogodak vrijedan tri boda postigli u 44. minuti preko braniča Balitscha. Bayer Leverkusen osvojio je drugo mjesto, a time i izravan plasman u Ligu prvaka. Domagoj Vida nije konkurirao za sastav momčadi iz Leverkusena.

Hannover i Nürnberg borili su se za mjesto koje izravno vodi u Europsku ligu. Iako je Hannover osigurao poziciju koja ga vodi u Europu, zadržavanje četvrtoga mjesta poštedjelo bi ga kvalifikacija i odvelo u prvo kolo. Nürnberg je tražio bod(ove) kojima bi potvrdio šesto mjesto i izlazak u već spomenutu Europsku ligu.

Gosti su poveli u 25. minuti preko veznjaka Wiessmeiera. Pet minuta kasnije domaći branič Haggui pogodio je za izjednačujućih 1:1. U drugome poluvremenu Hannover je s dva pogotka, strijelci su bili Rausch i Ya Konan, potvrdio tri boda i četvrto mjesto ljestvice koje ih vodi u Europsku ligu.

Crveni vragovi iz Kaiserslauterna već nakon pola sata imali su vodstvo od 3:0. U sedmoj minuti glavom je pogodio Nemec, a dvije minute kasnije iz slične akcije domaći su vodili s 2:0, ovaj put je glavom bio precizan Rodnei.

U 30. minuti Srđan Lakić povisio je na 3:0. De Wit je uposlio našeg napadača dubinskom loptom, Lakić je spretno izbjegao zaleđe i pogodio za 3:0. Werder je dvije minute prije kraja prvoga dijela smanjio na 3:1 pogotkom Thorstena Fringsa. U nastavku je Werder postigao još jedan pogodak, Marko Marin svojom drugom asistencijom je uposlio bremenskog napadača Marka Arnautovića koji postavlja konačan rezultat utakmice (3:2).

Ivo Iličević i Stiven Rivić nisu konkurirali za ovaj susret. Srđan Lakić sjajnim nastupom oprostio se od momčadi Kaiserslauterna u kojoj je kroz nekoliko sezona igranja dobio i status kapetana momčadi. Sljedeće sezone u Bundesligi gledat ćemo napadački dvojac Mandžukić – Lakić koji će igrati za Wolfsburg.

Dvoboj Kölna i Schalkea igran je zbog prestiža budući da su obje momčadi još ranije osigurale ostanak u Bundesligi. Mato Jajalo od prve minute je bio u redovima Kölna, a Miro Varvodić utakmicu je odgledao s klupe. Domaći su poveli u 25. minuti kada je proradila "slovenska veza", Mišo Brečko asistirao je Milivoju Novakoviču za vodstvo Kölna od 1:0. Mato Jajalo sjajnim pogotkom s dvadesetak metara postavio je konačan rezultat ove utakmice.

Wolfsburg Marija Mandžukića je ipak izborio nastup u Bundesligi i sljedeće sezone iako su nogometaši Felixa Magatha u jednom trenutku bili u iznimno opasnoj situaciji. Gubili su od 49. minute golom Roberta Firmina, a ni ostali rezultati im nisu nikako odgovarali. No, od 60. minute stvari su za Vukove krenule na bolje kada je hrvatski reprezentativac postigao prvi pogodak, a 13 minuta kasnije Mandžukić zabija još jednom i spašava svoj klub od eliminacije. Za konačnih 1:3 gol je postigao Grafite. Šimunić i Vukčević nisu bili u kadru Hoffenheima za ovaj susret.

Eintracht je imao jako težak zadatak u borbi za ostanak u prvom razredu njemačkog nogometa. Nogometaši iz Frankfurta morali su pobijediti u gostima Borussiju Dortmund koja je pobjedom htjela zaključiti već osvojeno prvenstvo. Lucas Barrios je promašio iz kaznenog udarca početkom susreta, a nadu Eintrachtu pružio je Sebastian Rode golom na samom startu drugog dijela. Ipak, žuto-crni su preokrenuli rezultat preko Barriosa i autogolom Aleksandra Vasoskog i time poslali goste u drugu ligu. Konačnih 3:1 postavio je Barrios u sudačkoj nadoknadi, a prije toga još Dede nije realizirao jedanaesterac.

Borussia iz Mönchengladbacha je na gostovanju kod HSV-a bila na dobrom putu da dođe do 15. pozicije, no morat će se zadovoljiti i kvalifikacijama za ostanak. Poveli su preko Juana Aranga tri minute prije kraja prvog dijela, a izjednačujući pogodak za HSV postiže Änis Ben-Hatira u 71. minuti čime susret završava rezultatom 1:1. Hrvatski reprezentativac Mladen Petrić nije nastupio zbog ozljede.

Susret Mainza i St. Paulija nije imao posebnog rezultatskog značaja pošto su domaćini osigurali nastup u Europskoj ligi sljedeće sezone, a momčad iz Hamburga se već oprostila od Bundeslige. Gosti su poveli u 42. minuti preko Matthiasa Lehmanna, a izjednačenje Mainzu donosi Andre Schürrle u 58. minuti pogotkom iz jedanaesterca. Allagui je osam minuta prije kraja zabio za pobjedu domaćih od 2:1.