Lille prvak nakon 57 godina

Maja Giljanović • subota, 21.05.2011.

Prošle subote na Stade de Franceu je protiv PSG-a osvojio Kup, a u 37. kolu Le Championnata protiv Parižana je na Parku prinčeva odigrao 2:2 i osvojio bod koji mu je nedostajao da i matematički osvoji naslov. Pomogao je i Marseille, dojučerašnji prvaci odigrali su 2:2 protiv Valenciennesa i zaostatak za novim prvacima kolo prije kraja povećali na šest bodova. Lilleu je ovo treći naslov od osnutka 1944. i prvi nakon 1954. godine.

Osnovan 1944. Lille je zlatne godine doživio u desetljeću između 1946. i 1955. u kojem su osvojili dva naslova prvaka i pet Kupova. Posljednji trofej bio im je Kup 1955., u međuvremenu su tavorili i u nižem rangu, ali nakon dulje od pola stoljeća nadoknadili su propušteno. Prošle subote na Stade de Franceu protiv PSG-a su osvojili šesti Kup, a ove ponovno u Parizu samo na Parku prinčeva PSG-u su uzeli bod koji im je nedostajao da i matematički osiguraju naslov.

Nizali su se scenariji, a budući su svi ležali na pretpostavci da će Marseille pobijediti obje svoje utakmice do kraja trener Lillea Rudi Garcia želio je zadržati stvari pod kontrolom, sam odlučiti u svojoj sudbini i odmah u Parizu dovršiti posao.

Zamišljeno, učinjeno. Lille je krenuo silovito i za nepunih pet minuta poveo preko Obraniaka, ali ni PSG nije bio neraspoložen. U trenutku kad za Lyonom koji na trećem mjestu drži posljednju ulaznicu u Ligu prvaka zaostaje dva boda bodovi su Parižanima imperativ i smjesta su odgovorili samo što je Landreau u 11. skinuo udarac Hoaraua, a u 26. ga je minuti nakon šuta Giulyja spasila prečka. Igrala se treća minuta nadoknade prvog poluvremena, Lille je mislima već bio u svlačionici i platio cijenu, Hoarau je vratio rezultat na početak.

Nepunu minutu u drugom poluvremenu nepromišljen potez Hoaraua ostavlja PSG s devetoricom u polju, zbog simulacije sudac Perdriau mu je pokazao drugi žuti i Hoarau je u suzama napustio travnjak. Brojčanu premoć Lille je oplodio u 59. minuti 22. golom sezone najboljeg strijelca Le Championnata Sowa, ali PSG ni sada nije odustao. Bodmer koji je u Lilleu proveo četiri sezone i na Metropoleu napravio ime izjednačio je u 72. minuti, ali za više Parižani nisu imali daha.

Lilleu je bod i više nego dovoljan tim više što je Marseille uzeo samo bod protiv Valenciennesa - vodili su dojučerašnji prvaci golovima Ayewa i Remyja 2:1, ali Gomis je u 67. poravnao - a PSG-u malo. Parižani imaju za čim žaliti tim prije jer je Lyon bez Dejana Lovrena kojeg je zbog dugog jezika i isključenja protiv Nice Disciplinska komisija kaznila s tri utakmice ostao praznih pušaka protiv Caena (0:0).

Arles-Avignon je prvi put u svojoj povijesti u Le Championnatu pobijedio na gostujućem terenu, čast da bude prva žrtva fenjeraša pripala je Lensu. Lens je u prošlom kolu i definitivno ispao iz lige, ali svejedno se na Felix-Bollaertu skupilo 28,805, ali su doživjeli novi udarac. Bez Vedrana Runje i s Gregoryjem Serticem na terenu do 71. minute Sang et Or je poklekao u 44. minuti, strijelac je bio Kermorgant.

Nancy i Monaco prate se u stopu, u 37. kolu i jedni i drugi su gostovali, a kako su i jedni i drugi osvojili su sva tri boda iznad crte je i dalje Nancy, Monaco bod iza u ovom trenutku ispada. Nancy je uhvatio na spavanju Rennes (Traore, Feret), a Monaco Montpellier (Moukandjo).

Gostujuću je pobjedu upisao i Brest u Auxerreu (Toure), a tri su boda osvojili i Toulouse protiv Bordeauxa (Cetto, Capoue), Sochaux protiv Saint-Etiennea (Ideye dvaput) i Nice protiv Lorienta (Mouloungui dvaput).

U posljednjem kolu za Ligu prvaka Lyon dva boda prednosti čuva protiv Monaca u gostima, PSG ih napada na gostovanju kod Saint-Etiennea, a na dnu je luda kuća. Monaco je u najtežoj poziciji, ali mirno ne spavaju ni Nancy (Lens), Caen (Marseille), Brest (Toulouse) i Auxerre (Lorient) i Valenciennes Nice koji igraju međusobno.

• Obrisan korisnik22.05.2011. u 00:10
    A gledati utakmice francuskog prvenstva je neprocjenjivo iskustvo, što su ti klubovi sve u stanju odigrati... Tu se ne zna tko pije tko plaća!
  • Obrisan korisnik22.05.2011. u 00:01
    Naj ludja liga u europu, sa 45 bodova ispadnes... Ovaj koji ce da ispadne sa pozicije 18 ce na kraju falit europa liga za 3 pobjede! Nevjerovatno!