Ispali Koper i Budućnost

Ante Dubravac • četvrtak, 07.07.2011.

Nakon uzvratnih utakmica prvog pretkola Europske nogometne lige poznati su i klubovi koji nastavljaju svoj boravak u Europi. Ni današnji susreti nisu ponudili veća iznenađenja.

Nakon što u prvoj utakmici nisu uspjeli pobijediti kazahstanski Šahter Karagandy nogometaši Kopra nadali su se boljem rezultatu na gostovanju. U 31. minuti Osterc zabija za vodstvo 1:0 i rezultat koji Kopru osigurava prolazak u drugo pretkolo. Ipak, Konysbayev s dva pogotka donosi veliko slavlje domaćoj momčadi. I drugi kazahstanski predstavnik na svom je terenu izborio prolaz u daljnji krug natjecanja. Irtysh je s 2:0 bio bolji od poljske Jagellonije koja je u prvom susretu slavila 1:0.

Gruzijski Metalurgi odigrao je 1:1 protiv armenskog Banantsa čime je samo potvrdio prolaz u drugo pretkolo. Nakon 3:0 u Mađarskoj Ferencvaros je i u uzvratu s 2:0 pobijedio armenski Ulisses. Podgorička Budućnost slavila je na gostovanju u Albaniji protiv Flamurtarija iz Valone rezultatom 2:1, ali dalje prolaze domaćini koji su bili bolji u prvom dvoboju s 3:1. Flamurtari je poveo u 20. minuti preko Shehaja i činilo se da neće biti nikakvih problema. Međutim Bošković zabija u 72. i 77. minuti te vraća nadu gostima koji su do kraja susreta pritiskali u želji da zabiju i treći pogodak, ali bez rezultatske promijene.

Sličnu sudbini kao i Budućnost doživio je i drugi crnogorski klub Zeta. Iako su na svom terenu slavili s 2:1 to im nije bilo dovoljno za prolaz dalje. Pogotke za Zetu postigli su Dabić i Novović dok je jedini strijelac za Spartak Trnavu bio Ciprys. Azerbajdžanski Qarabag i švedski Elfsborg ostvarili su velike pobjede u prvim susretima tako da su današnje utakmice bila samo odrađivanje formalnosti.

Prvi susret između estonskog Kaljua i finske Honke završio je bez pogodaka pa se s nestrpljenjem očekivao uzvrat u kojem su Finci bili bolji i zasluženo slavili rezultatom 2:0. Nikakve neizvjesnosti nije bilo u susretu Tromsa i Daugava. Nakon 5:0 u prvom susretu Tromso je slavio i u uzvratu s 2:1.

Bjeloruski Minsk nije imao većih problema s azerbajdžanskim Bakuom. Već nakon jedanaest minuta igre domaćini su vodili s 2:0, a do kraja utakmice Baku je uspio smanjiti na 2:1. Nakon pobjede na gostovanju od 1:0 albanska Vlaznija je na svom terenu odigrala samo 1:1 protiv malteške Birkirkare. Najuvjerljiviju pobjedu ostvario je švedski Häcken koji je sa 5:1 bio bolji od luksemburškog Käérjenga.