Prijateljske utakmice, 23.07.2011, 20:30 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 32.000
Suci: Goran Gabrilo, P. Gabrilo, Pepur (svi Split)
Hajduk
Hajduk
0:0(0:0) Barcelona
Barcelona

Hrabri Hajduk sačuvao nulu s Barcelonom

S Poljuda:Bernard Jurišić • subota, 23.07.2011.

Hajduk je u prekrasnoj atmosferi pred oko 30.000 raspjevanih navijača uspio ono što je za većinu nogometnih momčadi na svijetu samo san. Ostao je neporažen protiv velike Barcelone. Hrabrom i discipliniranom predstavom "bili" su sačuvali "nulu", a u nekoliko navrata vrlo su ozbiljno ugrozili vrata europskog prvaka...

Ahmad Sharbini
46'
10
Dinko Trebotić
46'
20
Ivan Vuković
46'
33
James Dens da Silva
46'
91
Nikola Sarić
46'
16
Steven Luštica
57'
8
Krešo Ljubičić
64'
17
Tonči Kukoč
64'
23
Mario Jelavić
86'
90
Ivan Jakov Džoni
86'

Maxwell
46'+'
13
José Pinto
46'
8
Andrés Iniesta
46'
11
Jeffren
46'
9
Soriano
46'
16
Sergio Busquets
46'
14
Martí Riverola
46'
22
Éric Abidal
46'
12
Iván Balliu
46'
3
Oriol Rosell
46'
18
Isaac Cuenca
46'
Josep Guardiola

Pomiješane emocije dočekale su nogometaše Barcelone na predstavljanju uoči početka utakmice. Zvižduci zbog "druge momčadi", pljesak zbog velikog imena, najveći od njih je dobio David Villa. Pljesak se zato nije štedio za Dragu Gabrića, koji je izveo početni udarac.

Uz sve izostanke (Messi, Alves, Mascherano, Adriano, Milito, Xavi, Puyol, Pique, Pedro), trener Barcelone na klupi za pričuve ostavio je i prvu zvijezdu "ostatka ekipe" Andresa Iniestu, kao i Sergija Busquetsa i Erica Abidala.

Utakmica je počela kako se i očekivalo, dvije i pol minute igrači Barcelone držali su loptu i kružili oko Hajdukovog kaznenog prostora, sve dok Afellay nije zapucao u naručje Subašića. U prvih desetak minuta lopta je gotovo stalno bila pod kontrolom prvaka Europe, ali u 15. minuti je lijepom paralelom Lima pokušao pronaći Vukušića iza leđa Barcine obrane, ali Hajdukov napadač nije uspio smiriti vrlo zanimljiv ubačaj.

Koliko mu malo treba za opasnost David Villa je na djelu pokazao u 17. minuti bombom s 25 metara u suptotnu vratnicu već savladanog Subašića. Afellay je također "iz koraka" zaprijetio u 24. minuti, Subašić je bio spreman.

A onda, u 26. minuti Tomasov bježi po desnom krilu, sjurio se u kazneni prostor sve do Valdesa i pokušao ga prebaciti, no vratar Barce sjajno reagira i sprječava Hajdukovo vodstvo. Gotovo još bolju prigodu Tomasov je imao u 32. minuti kad je utrčao sam na drugu vratnicu na ubačaj Inohe, ali je loše zahvatio loptu desnicom. Japanac je u 42. minuti zaprijetio s 20 metara, Valdes je bio na pravom mjestu.

Poluvrijeme je završio lijep soloprodor Thiaga, čiji je udarac Subašić odbio, a Villa nije uspio prihvatiti "otpadak". Hajduk je Barceloni u prvih 45 minuta bio potpuno ravnopravan u svim segmentima igre, osim u posjedu lopte.

U drugi dio Guardiola je poslao "pravu" momčad, ušli su Iniesta, Busquets, Abidal, Maxwell i Jeffren, koji je zaprijetio već u prvoj minuti nastavka. Balakov je na teren poslao Trebotića, Vukovića, Sarića, Ahmada i Jamesa.

Vuković je nastavio Hajdukove prijetnje sjajnim slobodnim udarcem s 25 metara pod gredu, Pinto je to krajnjim naporom izbio u korner. Uzvratio je Jeffren dobrim ubačajem nakon kojeg je slijedio opasan pokušaj Cuence u 61. minuti koji je fijuknuo pored lijeve vratnice.

Barcelona je nakon sat vremena ubacila u višu brzinu. Najprije je u 64. minuti Iniesta sjajno proigrava Jonathana u kaznenom prostoru, no u posljednji tren spašava Hajdukova obrana. Potom Maxwell donosi loptu na udarac Jeffrenu, kojeg krajnjim naporom "skida" Subašić.

No, odbili su Hajdukovci napade prvaka Europe, a u 77. minuti Trebotić je ljevicom savladao Pinta, ali lopta je otišla tik pored lijeve vratnice. Nakon toga "bili" su se povukli u utvrdu na svojoj polovici i trudili se sačuvati "nulu" s velikim protivnikom.

I uspjeli su. Hrabrom i discipliniranom predstavom Hajduk je uspio ono što nisu mnogi - ostao je neporažen protiv najboljeg nogometnog kluba današnjice. Barcelona nije uspjela pokoriti Poljud!

Prijateljska utakmica

28.04.2012.
Papuk1:10Hajduk
23.07.2011.
Hajduk0:0Barcelona

• ElKun1024.07.2011. u 22:52
    Ovo je Hajduk kojeg se želi gledati, ne znam što Balakov radi ovim igračima, ali ovo je bilo fantastično za gledati. Anas nije ovako igra još od Rijeke, Tomasov preporođen, Inoha je bia strašan, čak je i Maloča malo smiria sa startovima. Hvala svima koji su omogućili ljubiteljima Hajduka ovakav... [više na forumu]
    ElKun10
  • DC24.07.2011. u 20:18
    Prestanimo s prepucavanjima i cinizmom i svi zajedno slavimo jucerasnju utakmicu u Poljudu, u kojoj je najvise od svih profitirao hrvatski nogomet, sto bi nam svima trebao biti cilj, zar ne? Pozdrav dobronamjernima.
    DC
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 18:42
    lijepo je biti glup i vjerovati da je 0:0 realan rezultat......samo da znate da najveci svjetski kolektivi tipa Brazil,Barca,Real,ManU itd. za 2 miliona igraju nerijeseno s Mladosti iz Zdralova naravno ako ovi imaju lovu.....;)
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 15:12
    To nije dvolično navijanje, jedostavno reprezentacija je izazvala dišpet kod velikog broja navijača u Dalmaciji, a svak zna da ritko koji Dalmatinac more kontra dišpeta. Jedino šta si ode točno napisa je da su Hajduk i Split iznad ne samo reprezentacije nego iznad svega. Jerbo raspast se more... [više na forumu]
  • johnny00824.07.2011. u 14:40
    soecc slazem se, fino su nam prodali fintu...za desetak godina ce oni molit nas da dođemo igrat kod njih ;)