Bundesliga, 1. kolo, 05.08.2011, 20:30 h
Borussia Dortmund
Borussia Dortmund 3:1 Hamburger SV
Hamburger SV

Damir Žbulj • petak, 05.08.2011.

U premijernom susretu nove sezone njemačke Bundeslige Borussia je u Dortmundu ugostila HSV. Opravdali su domaći status favorita te su u dominantnoj predstavi uvjerljivo stigli do prva pobjede svladavši ih 3:1. Mladen Petrić je kod poraženih odigrao čitav susret, dok je kod domaćih Perišić dobio priliku u završnici susreta i tako upisao svoj prvi bundesligaški nastup za 'crno-žute'.

Počelo je i 49. izdanje njemačke Bundeslige, a kao što je već tradicija, sezonu je otvorio aktualni prvak, Dortmundska Borussia, koja je u obranu naslova krenula krenula na svom travnjaku protiv HSV-a. Sastav Jürgena Kloppa nije doživio velike promjene u odnosu na slavljeničku sezonu. Sigurno je značajan odlazak odličnog Sahina, koji je karijeru nastavio u madridskom Realu, dok će njegovo mjesto u svlačionicama Signal Iduna Park stadiona pokušati nadomjestiti 20-godišnji Ilkay Gündogan, koji je stigao iz Nürnberga te naš Ivan Perišić, koji je Belgiju zamijenio Njemačkom.

HSV je, s druge strane, napravio je pravu 'rekonstrukciju' svlačionice. Otišli su i Van Nistelrooy, Rost, Mathijsen, Ze Roberto, Trochowski, Benjamin, Pitroipa, a stigla je nekolicina 'otpisanih' igrača iz Chelseaja preko starih veza novog sportskog direktora HSV-a Franka Arnasena, poput Brume i Manciennea, kao i još nekolicina mlađih nogometaša.

Klopp je u početku sezone u malim problemima zbog izostanka nekih bitnih igrača. Najbolji prošlosezonski strijelac Lucas Barrios ozlijedio se igrajući za Paragvaj na Copa Americi, te vjerojatno ekipi neće biti na raspolaganju barem još četiri tjedna, dok su Schmelzer i Subotić na putu oporavka i trebali bi se uskoro priključiti prvom sastavu. Strateg domaćih je u premijernom ovosezonskom bundesligaškom nastupu na teren poslao ovu jedanaestoricu: Weidenfeller - Piszczek, Hummels, Felipe Santana, Löwe - S. Bender, Gündogan - M. Götze, Kagawa, Grosskreutz - Lewandowski. Perišić je svoju priliku za premijerni prvenstveni nastup za 'crno-žute' čekao s klupe.

Trener gostiju Michael Oenning odlučio se za ovaj početni sastav: Drobny - Diekmeier, Mancienne, Westermann, Aogo - Rincon, Kačar - Töre, Elia - Guerrero, dok je i jedno mjesto u napadu bilo rezervirano za bivšeg igrača Borussije, Mladena Petrića.

Nakon male proslave i intoniranja njemačke nacionalne himne, započela je nova bundesligaška sezona i težak put Borussije u obrani naslova nacionalnog prvaka. Iako se domaćin postavio napadački od prve minute, prvu opasniju situaciju stvorili su gosti i to upravo preko Petrića. Našao se naš reprezentativac u prilici iskosa s lijeve strane, ali njegov udarac s ruba kaznenog prostora odlazi daleko pored gola.

Domaći su plodove svoje karakteristične kombinatorne igre počeli ubirati već nakon 15-ak minuta igre. Kagawa je isprobao svoj udarac s 20-ak metara od gola HSV-a, ali lopta odlazi malo pored vratnice. Gosti su pokušali odgovoriti u 16. minuti, dobro proigravanje Petrića, nije iskoristio Guerrero. Pobjegao je svojim čuvarima, ali neodlučnost ga je koštala ozbiljnije prilike pred golom Borussije.

No, već u idućem napadu, na drugoj strani terena, domaćin dolazi do prvog pogotka. Götze je odlično u prazan prostor gurnuo Grosskreutza, koji smireno, uz malu pomoć vratnice, loptu šalje u mrežu HSV-a. Nakon vodstva, domaći su zagospodarili terenom. Kagawa je u 25. minuti pogodio vratnicu, dok je samo tri minute kasnije isti igrač jednu povratnu loptu Grosskreutza s lijeve strane, neometan s desetak metara, poslao pored gola.

Nakon pola sata igre domaćin je povisio rezultat na 2:0. Nakon odlične kombinacije i dvostrukog proigravanja s Lewandowskim, Götze izlazi sam ispred gostujućeg vratara i efektno posprema loptu u mrežu. Strijelac drugog gola imao je priliku i u 36. minuti, ali volej s ruba 16-erca odlazi preko gola HSV-a. Jedini pokušaj vrijedan spomena za goste do kraja poluvremena imao je Petrić u 38. minuti, no, lopta odlazi visoko preko vratiju Borussije.

Nastavak susreta nije mogao započeti bolje za domaće. Već u 48. minuti, nakon kornera i jedne odlične kombinacije kaznenom prostoru lopta dolazi do Grosskreutza, koji iz drugog pokušaja, iz neposredne blizine posprema loptu u mrežu, pored nemoćnog Drobnyja. HSV-u je opravdano poništen pogodak u 53. minuti zbog prekršaja na vrataru, da bi Petrić nekoliko minuta kasnije na jedno ubacivanje s lijeve strane loptu poslao pored gola.

Nakon 76 minuta provedenih na terenu iz igre je izašao debitant u redovima domaćih Löwe, samo da bi prepustio mjesto još jedom debitantu u Bundesligi, našem Ivanu Perišiću, koji je tako dobio priliku u posljednjih 15-ak minuta utakmice. Nakon velikog vodstva i sigurne igre te dominacije na terenu uslijedilo je malo opuštanje što je uzrokovalo pogotkom u mreži domaćih. Tesche, koji je i ušao nastavku, nakon gužve poslije jednog kornera u 79. minuti, s nekih šest metara udaljenosti, snažnim udarcem postiže počasni gol za goste. Imao je HSV priliku postići i drugi pogodak samo nekoliko trenutaka kasnije, ali je Weidenfeller obranio dobar udarac Jansena.

Do kraja dvoboja još je i Perišić u 81. minuti odlično zaprijetio iz slobodnog udarca, ali lopta je otišla malo pored vratnice. Dortmundska Borussia odlično je otvorila novu sezonu i pokazala kako ozbiljno računa na obranu prošlosezonskog naslova nogometnog prvaka Njemačke.

• Obrisan korisnik06.08.2011. u 10:06
    pored sinoćnje utakmice mene je najviše impresioniralo otvaranje sezone u dortmundu,to koliko se bundesliga razvila u zadnjih 3-4 godine je nevjerojatno,spektakl,po meni najzanimljivija i najotvorenija liga u europi...
  • Obrisan korisnik06.08.2011. u 09:54
    M. Götze, Kagawa, Grosskreutz - ova trojka će stvarat glavobolje protivničkim trenerima. Perišić je na klupi zato što igra tu poziciju, ali je prva zamjena i sigurno će dobit puno prilika.
  • Obrisan korisnik06.08.2011. u 09:01
    borssija ponovo spremna da osvoji prvenstvo. Bayern ce se ponovo raspasti.