Ajax ponovno uvjerljiv

Josip Piršljin • nedjelja, 14.08.2011.

U drugom kolu nizozemskog nogometnog prvenstva amsterdamski Ajax je došao do druge pobjede. Kopljanici su potpuno nadigrali Heerenveen i slavili s visokih 5:1, a do tri boda su još došli Heracles, Groningen i NEC, dok su Utrecht i De Graafschap remizirali.

Nogometaši Ajaxa i u drugom su kolu nizozemske Eredivisie prikazali vrlo dobar nogomet, te su ponovno uvjerljivo slavili. Nakon što su u prošlom kolu pobijedili De Graafschap na gostovanju s 4:1, danas su svladali Heerenveen na svojoj Amsterdam Areni s pogotkom više i na taj način preuzeli vrh ljestvice od Feyenoorda.

Prvi gol na susretu pao je pred kraj prvog poluvremena, a poveo je sastav Franka de Boera. Strijelac je bio Islanđanin Kolbeinn Sigthorsson, no vodstvo domaćih nije dugo trajalo pošto je Heerenveen ubrzo izjednačio. U 39. minuti za 1:1 zabija Bas Dost, ali ni tu nije bio kraj pogocima.

Tri minute kasnije Ajax ekspresno vraća svoju prednost, a ovog se puta u strijelce upisao Toby Alderweireld, te se s rezultatom 2:1 odlazi na predah. U nastavku su Kopljanici još malo podigli razinu igre i s tri pogotka riješili pitanje pobjednika u ovom susretu.

Šest minuta nakon početka drugog poluvremena za 3:1 zabija Derk Boerrigter, a u 75. minuti gol postiže i srpski reprezentativac Miralem Sulejmani. Konačnih 5:1 postavlja Gregory van der Wiel u sudačkoj nadoknadi vremena.

NAC iz Brede je upisao i drugi poraz na početku prvenstva. Ovog su puta igrači Johna Karelsea izgubili na gostovanju u Almelu kod domaćeg Heraclesa iako su na poluvremenu imali prednost od jednog pogotka. NAC je do vodstva doveo Matthew Amoah u 32. minuti, a Heracles do izjednačenja dolazi sredinom drugog dijela kada je s bijele točke bio precizan Willy Overtoom. Deset minuta nakon toga Brazilac Everton postavlja konačnih 2:1 za četvrti bod domaće momčadi.

De Graafschap je u Utrechtu bio na najboljem putu da dođe do tri boda, ali na kraju su osvojili tek jedan. Do 77. minute su gostujući igrači vodili 2:0 pogocima Rydella Poepona i Soufiana El Hassnaouija, no tada bod domaćoj ekipi osigurava Zambijac Jacob Mulenga s dva gola.

Groningen je do pobjede od 4:2 nad Den Haagom došao ponajprije zahvaljujući Slovencu Timu Matavžu koji je postigao hat-trick već do poluvremena. Na 4:0 je povisio Leandro Bacuna, a poraz gostiju ublažili su Lex Immers i Mike van Duinen. NEC je na svom terenu u Nijmegenu svladao Excelsior s 2:0 pogocima Melvina Platjea u zadnjih dvadesetak minuta susreta.