Lille slavio u derbiju

Branimir Markota • nedjelja, 28.08.2011.

Odigrane su preostale četiri utakmice četvrtog kola elitnog razreda francuskog nogometa. Domaće pobjede zabilježili su Rennes protiv Caena i Sochaux protiv St. Etiennea, dok je PSG na krilima Pastorea odnio sva tri boda iz Toulousea. U derbiju kola Lille je na svom terenu pobijedio Marseillea.

Nogometaši Rennesa do kraja su strepili za tri domaća boda protiv Caena. Nakon uraganskog prvog dijela u kojem su pomeli gostujuću momčad i stvorili zalihu od tri gola prednosti, u drugom poluvremenu su se opustili te su dopustili nogometašima Caena da utakmicu učine rezultatski neizvjesnom.

Rennes je početnu inicijativu okrunio već u petoj minuti pogotkom Boukarija. Nakon toga su se gosti pribrali i uspostavili terensku ravnotežu. Međutim pred kraj poluvremena opada koncentracija Caenovoj obrani što je domaćin vješto iskoristio te pogocima Ekokoa u 41. i Manganea u 45. minuti dolazi do uvjerljivog vodstva od 3:0 kojim se odlazi na poluvrijeme.

U nastavku utakmice Caen dolazi do daha te u 58. minuti smanjuje rezultat pogotkom Heurtauxa. Samo tri minute kasnije gosti se pogotkom naturaliziranog francuskog veznjaka Bulota potpuno vraćaju u utakmicu. Međutim, u posljednjih pola sata utakmice nogometaši Rennesa su nekako uspjeli sačuvati prednost stečenu u prvom dijelu i priuštiti drugu prvenstvenu pobjedu svojim navijačima.

Sochaux je također došao do druge prvenstvene pobjede pred svojim navijačima te barem nakratko isprao gorak okus nakon sramotnog poraza (0:4) u pretkolu Europske lige protiv ukrajinskog Metalista.

Svi golovi su postignuti u prvom poluvremenu. Momčad bosanskohercegovačkog stručnjaka Mehmeda Baždarevića povela je već u šestoj minuti pogotkom Boudebouza. Gosti su izjednačili u 35. minuti preko gabonskog reprezentativca Aubameyanga koji je ovog ljeta stigao na posudbu u St. Etienne iz Milana. Međutim, tri minute prije kraja prvog poluvremena svojim drugim pogotkom na utakmici, ovoga puta iz kaznenog udarca, Boudebouz osigurava vodstvo domaćinu od 2:1. U drugom poluvremenu rezultat se nije mijenjao, ali se mijenjalo brojčano stanje igrača na terenu. Obrambeni igrač St. Etiennea, Paulao dobio je crveni karton u 65. minuti te je znatno olakšao put Sochauxu do pobjede.

Novopridošlo skupo pojačanje PSG-a, Javier Pastore polako je počeo opravdavati skupi novac uložen u njega. Bio je najbolji pojedinac na terenu u gostujućoj pobjedi Parižana u Toulouseu. Međutim, nije sve bajno krenulo za goste. Domaćini su pogotkom Capouea u 39. minuti poveli i tim se rezultatom odlazi na poluvrijeme.

U drugom dijelu PSG je potpuno okrenuo utakmicu u svoju korist za što je najzaslužniji upravo Pastore koji je s dvije lijepe asistencije osigurao pobjedu Parižanima. Prvo je u 56. minuti asistirao Gameiru za izjednačenje da bi pred sam kraj susreta uposlio Turčina Erdinga koji dovodi PSG u vodstvo. Konačnih 3:1 za goste postavlja Menez u trećoj minuti sudačke nadoknade.

U posljednjoj utakmici večerašnjeg programa nogometaši aktualnog prvaka Lillea su u derbiju kola na svom stadionu u fantastičnoj utakmici savladali Marseillea. Unatoč početnoj dominaciji gostiju, Lille prvi dolazi u vodstvo pogotkom senegalskog napadača Sowa u 15. minuti. Do kraja poluvremena gosti su imali nekoliko sjajnih prilika, no izvrsnim intervencijama se iskazao domaći vratar Landreau.

Marseille je krenuo napadački u nastavak utakmice što mu se isplatilo već u 56. minuti pogotkom Valbuene udarcem s tridesetak metara. Lopta je pogodila obrambenog igrača Lillea, promijenila smjer i prevarila Landreaua. Vodstvo Marseille donosi isti igrač koji se u 62. minuti najbolje snašao nakon slobodnog udarca na rubu šesnaesterca domaćina. Preokret Marseillea nije pokolebao domaćine koji izjednačuju preko Chedjoua četiri minute kasnije. Pobjedu domaćinu donosi Sow u 75. minuti udarcem s bijele točke.