Francuzi i dalje bez poraza

Ante Dubravac • srijeda, 07.09.2011.

Nakon jednog dana odmora kreiranjem nove dvije skupine nastavljeno je natjecanje Europskom prvenstvu u košarci koje se održava u Litvi. U prvom kolu skupine E sastale su se reprezentacije Turske i Francuske. Bolja je bila Francuska rezultatom 68:64.

Pobjedom u posljednjem kolu skupine A nad Španjolskom, ali i poklapanjem ostalih rezultata košarkaši Turske osvojili su treće mjesto u skupini i time stekli pravo nastupa u daljnjem natjecanju. S druge strane Francuska je skupinu završila na prvom mjestu s maksimalnih pet pobjeda.

Prvih nekoliko minuta susreta proteklo je u dosta nervoznoj igri s puno pogrešaka u kojoj se bolje snalazi Turska pa nakon pet minuta igre ima prednost 10:2. Ipak do kraja prve četvrtine Francuska podiže agresivnost u igri i dolazi do zaostatka od samo dva poena razlike, 14:12. Pomalo nevjerojatno zvuči podatak da je Turska u prvih deset minuta imala čak 14 skokova dok je Francuska ostala na samo pet.

Nakon nešto više od četiri minute igre u drugoj četvrtini Traore pogađa oba slobodna bacanja i po prvi puta na susretu dovodi Francusku u vodstvo. Dvije minute prije poluvremena Francuzi na krilima Batuma odlaze na plus pet, a četvrtinu završavaju s vodstvom 31:27. U prvih 20 minuta Batum je postigao 13 poena dok je Parker ostao na skromnom učinku od pet poena.

U treću četvrtinu Francuzi ulaze puno bolje pa svoju prednost povećavaju na sedam poena razlike, ali trica Ilyasova i slobodna bacanja Turkoglua vraćaju Tursku na minimalan zaostatak. U nastavku susreta glavnu riječ preuzima najveća zvijezda Tony Parker koji postiže 10 poena i dovodi Francusku do prednosti od velikih 13 razlike.

Polovicom posljednjeg perioda utakmice Turska se zonskom obranom uspijeva malo približiti Francuzima pa nešto manje od četiri minute prije kraja dolazi na 61:54. 45 sekundi prije kraja uporni Turci dolaze do zaostatka od samo dva poena. Nakon što Francuzi gube jednu loptu Turska 37 sekundi prije kraja zaostaje dva poena i ima napad, ali ne pogađaju tricu. Na drugoj strani Parker je siguran s linije slobodnih bacanja, ali Turci vrlo brzo uzvraćaju tricom. Pet sekundi prije kraja Parker podiže na 67:64, a Turska ne uspijeva izvesti loptu sa strane u zadanom vremenu čime gube i zadnju nadu u preokret.

U pobjedničkoj momčadi prvo ime susreta bio je Parker s 20 poena, šest skokova i pet asistencija dok je Tursku predvodio Turkoglu s 13 poena i osam skokova.

U idućem kolu skupine E Francuska u petak, 9. rujna igra protiv domaćina Litve dok će Turska istoga dana odmjeriti snage s Njemačkom.