Španjolska otvorila drugi krug pobjedom

Lovro Štrbinić • srijeda, 07.09.2011.

Španjolska je na početku drugog kruga opravdala status favorita protiv Njemačke i upisala pobjedu 77:68. Nijemci su dugo prijetili i činilo se da mogu uvući dvoboj u neizvjesnu završnicu, ali na kraju je veća kvaliteta braće Gasol i društva ipak presudila.

Prvi ogled drugog kruga Eurobasketa u Litvi donio je okršaj glavnog favorita ovog natjecanja i reprezentacije koja također cilja na visoki plasman. Nijemci su dugo prijetili favoriziranim Španjolcima, ali više od toga nisu mogli i morali su potpisati poraz nakon 40 minuta borbe.

Počelo je s 4:0 Španjolaca, ali nakon prvog koša Nijemaca, trice Benzinga, egal se održao sve do kraja prve četvrtine koja je završila 16:15 u korist Španjolaca. Ulazak u drugu četvrtinu donio je njihov odlazak na pet poena prednosti, a za 23:18 u 12. minuti najzaslužniji je bio Marc Gasol s 11 poena.

Njegov poznatiji brat Pau se nakon odmora protiv Turske nije proslavio u uvodu drugog kruga jer je cijelo prvo poluvrijeme ostao bez ubačaja. No, nakon održavanja spomenute prednosti Gasola i društva Nijemci pred kraj poluvremena hvataju priključak. U 19. minuti dolaze na 33:33, ali potom Marc Gasol polaganjem i dodatnim bacanjem omogućuje svojoj momčadi odlazak s tri poena prednosti na predah.

Nijemce su u prvom dijelu predvodili Nowitzki i Kaman s po devet poena, a potonji je već za 20 minuta zabilježio osam skokova. U drugom dijelu Njemačka se držala do 42:39, a tada razigrani Pau Gasol uz bratsku pomoć odvodi svoju ekipu na 50:41.

Slična prednost potrajala je do 28. minute dvoboja, a tada nakon polaganja Herbera na semaforu piše 54:50. No, tu nije bio kraj jer ubačajem Nowitzkog u posljednjoj minuti treće dionice Njemačka dolazi na samo poen zaostatka, a rezultatom 56:55 i završava treća četvrtina.

Nowitzki u prvom napadu posljednje dionice donosi prednost Nijemcima, a San Emeterio potom s četiri vezana poena vraća tri poena prednosti na drugu stranu. Ona je bila jedno vrijeme i nešto izraženija, ali uglavnom se vrtjela oko tri razlike.

Što se kraj više približavao Španjolci su sve bolje kontrolirali dvoboj, u jednom trenutku imali su ponovno osam poena viška, a na kraju, kad su se Nijemci već predali, završilo je 77:68. Najefikasniji kod pobjednika bio je Marc Gasol s 24 poena (pet skokova), Pau je dodao 19 uz sedam skokova. Dvoznamenkasti su bili još Navarro s 14 i San Emeterio s 12 poena.

Kod Nijemaca koji su se dugo držali u utakmici najraspoloženiji s 19 poena bio je Nowitzki (sedam skokova), a 15 poena i 12 skokova dodao je Kaman. Dvoznamenkastu granicu s deset poena probio je još i Benzing. U sljedećem kolu Španjolska će na Srbiju, a Njemačka na Tursku.