Litva nezaustavljiva u Vilniusu

Mario Majdić Natrlin • srijeda, 07.09.2011.

U dvoboju dva najefikasnija napada Eurobasketa, slavili su domaćini Litavci rezultatom 100:90. Srbija nije mogla zaustaviti njihov vanjski šut.

U odlučujućih deset minuta Litavci su ušli s deset poena prednosti koje su uvjerljivo zadržali. Kada su nakon trica Savanovića i Teodosića Srbi stigli na sedam poena zaostatka, važnu tricu zabija Paulius Jankunas za 90:79 od čega se Srbija nije oporavila.

Odlična klupa

Klupa Litve bila je ključna u današnjoj pobjedi. Srbiji su zabili ukupno 47 poena. Odlično su reagirali spomenuti Jonas Valančiunas (18) i Pocius (13), dok je fantastičan bio i Šarunas Jasikevičius s 14 poena i sedam asistencija. Dva koša s klupe dodao je Songalia.

U raspucanoj reprezentaciji Litve čak pet igrača bilo je dvoznamenkasto. Predvodio ih je Mantas Kalnietis s 19 poena i sedam asistencija, 18 uz pet skokova dodao je mladi Jonas Valančiunas. Martynas Pocius pridružio se s 13 koševa kao i Jankunas (sedam skokova).

Srbiju, koja nije imala odgovor na napad Litve, s 21 poenom predvodio je Nenad Krstić. 16 su dodali Duško Savanović i Miloš Teodosić, a 12 je ubacio Milenko Tepić.

Otvaranje utakmice bilo je veoma izjednačeno. Čim se Srbija malo odvojila, domaćini bi uzvratili. Tricu za 14:14 tako pogađa Jasaitis, trica Pociusa Litvi donosi vodstvo od 21.20 u zadnje dvije minute, a zatim dvoranu na noge podiže trica Jasikevičiusa za 26:22 u zadnjoj minuti prve četvrtine.

Nezaustavljiva trica

Šut Litve za tri poena bio je nevjerojatan. Na kraju su završili na solidnih 11 trica iz 20 pokušaja (55%), ali ta brojka ne dočarava važnost trice koja je prelomila utakmicu. 5/7 gađao je Kalnietis, a 2/3 Pocius i Jasikevičius.

Litva je već na poluvremenu imala čak 15 asistencija, a do kraja ih je nakupila ukupno 25 naspram 11 Srbije. Sedam dodavanja ubilježio je odlični Kalnietis, isto toliko i Jasikevičius, a pet asistencija je upisao Kaukenas.

Litva u odličnoj formi ulazi u drugu dionicu. Tricama Kalnietisa i Pociusa bježe Srbiji na 41:34 sredinom četvrtine. U jednom trenutku, šut za tricu bio im je na nevjerojatnih 75%! Dodatnu štetu radili su iz kontre i u svlačionicu su otišli s prednošću od 54:44.

U drugom dijelu vodstvo Litve penje se i na 13 poena razlike kada Kalnietis pogađa tricu za 59:46. Domaćin održava pristojno vodstvo, a kada se Srbija na kraju četvrtine približila na sedam poena, Kalnietis ponovno zabija tricu četiri sekunde prije kraja treće četvrtine i vraća vodstvo na deset poena, 78:68.

Do kraja utakmice zadržali su to vodstvo pa je Litva s nova dva boda stigla na ukupnih pet kao i Španjolska. Prva je Francuska sa šest bodova, dok Srbija i Turska imaju po četiri.