Stopostotni londonski klubovi

Ante Zovko • subota, 10.09.2011.

Bogat program ponudio je prvi dan četvrtog kola Premier lige jer su na terenu bila tri londonska kluba te Manchester City i Liverpool. Bez plijena ostali su samo Redsi, a Niko Kranjčar opravdao je povjerenje trenera asistencijom za debitanta Adebayora.

Tottenham je u svojoj trećoj utakmici ubilježio prvu pobjedu, 2:0 u gostima kod dotad neporaženog Wolverhamptona uz dobre partije hrvatskih veznjaka koji su odigrali cijelu utakmicu.

Luka Modrić i Niko Kranjčar našli su mjesto u početnoj postavi, a Vedran Ćorluka nije bio u konkurenciji. Za Tottenham su debitirali Emmanuel Adebayor i Scott Parker.

Vezane vijesti

Dva hrvatska veznjaka bila su sudionici prve opasnije akcije Tottenhama. U osmoj minuti Modrić je proigrao Assou-Ekotta, njegovu povratnu loptu Roger Johnson skreće u blok, a Kranjčar odbijenu loptu šalje preko prečke.

Harry Redknapp kao da je prihvatio poučak velškog izbornika pa je Garetha Balea postavio na desni bok, što je igrao i u dvije utakmice u reprezentaciji. Lijevu stranu zauzeo je Kranjčar.

Obojica naših veznjaka odigrali su dobru utakmicu za Spurse koji su u drugom poluvremenu konačno oplodili svoju inicijativu. U 67. Adebayor postiže prvi gol na asistenciju Parkera. Kranjčar je u 80. bio drugi asistent, za pogodak Defoea.

Manchester City upisao je četvrtu pobjedu u četiri kola protiv Wigana na Etihadu. Mnoštvo prilika promašili su domaći, ali na kraju slavili 3:0 uz hat-trick Sergija Agüera koji je imao potporu inspiriranog Davida Silve.

Roberto Mancini odlučio je odmoriti vodećeg strijelca Premier lige Edina Džeku, a umjesto njega mjesto pored Agüera zauzeo je bivši kapetan Carlos Tevez koji se početkom utakmice nije proslavio.

Nakon "vatrometa" na startu, Silva je u 13. minuti driblingom na lijevoj strani kaznenog prostora zbunio goste i uposlio Agüera, a ovaj pogađa donji lijevi kut za vodstvo. City je u 17. dobio jedanaesterac na Silvi. No, Tevez gađa mlako u lijevi kut i Al Habsi mu je to lagano pokupio.

Iako je Wigan došao s namjerom da na početku iznenadi kandidata za naslov, utakmica je nakon prvog pogotka išla u samo jednom smjeru. Micah Richards pogodio je prečku, poslije njega Agüero je neprecizno zaključio akciju Richardsa i Teveza, a Vincent Kompany glavom nakon kornera pogađa stativu u 35. minuti.

Poluvrijeme nije oslabilo ritam susreta. City je i dalje bio dominantan, ali je i mnogo promašivao, što je mogao platiti u 59. da je Rodallega bio precizniji nakon kontre. Ovako je Agüero u 63. minuti riješio navijače neizvjesnosti novim lijepim pogotkom nakon akcije Silve i Nasrija. U 69. je postigao i treći pogodak. Sjajni Silva gurnuo ga je loptom u prostor, Argentinac je izbjegao zaleđe i lagano poentirao.

Chelsea je na papiru imao neugodno gostovanje kod Sunderlanda, ali ispalo je dosta jednostavno i bez velikih komplikacija nakon komotne 2:1 pobjede. Gosti su od samog početka pritisnuli Sunderlandove igrače pa prvi gol nije trebalo dugo čekati. Juan Mata u 17. je minuti iz slobodnog udarca pogodio vanjski dio prečke. Braniči domaćih to nisu očistili, a John Terry se našao na pravom mjestu - prvi pokušaj je odbijen, ali drugi pronalazi put do mreže.

Sjajno su izgledali Mata, Raul Meireles, Ramires koji su održavali ritam te mladi Sturrdige koji je stvarao ponajviše poteškoća domaćoj obrani. Mladi engleski reprezentativac pokazao je i drskost riješivši pitanje pobjednika u 50. minuti kad je pretrčao vratara i petom poslao loptu u mrežu. Crne mačke utješile su se pogotkom Ji Dong-Wona u sudačkoj nadoknadi.

Liverpool tako postao jedina zvučnija momčad ovog poslijepodneva koji je ostao praznih ruku. Stoke City opravdao je reputaciju negostoljubivog domaćina i pobijedio 1:0 bez obzira što su gosti imali inicijativu.

Iako je Liverpool pokazivao više na startu, našao se u minusu. Carragher je u 20. minuti srušio Jonathana Waltersa u šesnaestercu, a ovaj sam izvodi kazneni udarac i šalje loptu po sredini iza Reine.

Redsi su bili nešto dominantniji u posjedu lopte, ali s Kuytom i Suarezom u napadu mučili su se probiti Stokeovu obranu. Najopasnije domaće snage bila su krila Pennant i Etherington, dok je u napadu debitirao Peter Crouch.

Uzaludno je Liverpool pokušavao kombinirati na Stokeovoj polovici, lopta nije otišla iza Begovićevih leđa. Najbliže je bio Suarez, ali je vratar Bosne i Hercegovine bio na visini zadatka.

Arsenal je nakon katastrofe na Old Traffordu protiv Swanseaja na Emiratesu predstavio "brzopotezna" pojačanja. U obrani se protiv od početka pojavio Per Mertesacker, a ispred njega Mikel Arteta. Na klupi su bili Andre Santos i Yossi Benayoun.

Arteta je na debiju ostavio najbolji dojam. Dugo su se Topnici mučili kako bi "otključali" velški gol. Jednom su gosti spašavali s crte, prije toga Szczesny je spašavao Arsenal, a na kraju Aršavin pogađa nakon katastrofalne greške vratara Vorma. U 40. minuti Vorm je dobacio loptu braniču Rangelu koji je bio svega dva metra ispred njega, okrenut leđima, lopta se odbija od njegove noge, a Rus iz teškog kuta pogađa za vodstvo.

U drugom dijelu Sinclair pogađa prečku iz slobodnog udarca, Van Persie na drugoj strani stativu, a još bolju priliku Nizozemac propušta u 69. minuti. Vorm je krivo procijenio Sagnin udarac, a napadač nije reagirao pa je lopta prohujala paralelno s gol-linijom.

Do kraja šokovi na obje strane. Chamakh je promašio zicer za Arsenal u 83. opalivši glavom ravno u Vorma, a Velšani su na kraju pritisnuli i umalo otišli kući s bodom. U 93. minuti Szczesny je "zaplivao", a Caulker s dva-tri metra puca preko grede. Gosti su se hvatali za glavu, a većina navijača na stadionu duboko odahnula.

U sjeni svih ovih utakmica ostao je sjajan dvoboj na Goodison Parku. Everton je dva puta ispustio prednost protiv Aston Ville. Poveo je klub iz Liverpoola u 19. minuti preko Osmana, u 63. Petrov izjednačuje, Baines postavlja 2:1 u 69. iz jedanaesterca, a bod za McLeishovu momčad osigurava Agbonlahor u 83. minuti.

• Obrisan korisnik11.09.2011. u 13:08
    mali Suarez je igračina...problem je što prolazi kao i Modrić na početku karijere u Tottenhamu...ostali igrači ga lagano bojkotiraju i ne daju mu loptu... klasa će se kasnije morati iskazati i mnogi će igrati za njega...naravno ,ako sadašnji trener bude dovoljno mudar i to uoči...to je jedan od... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.09.2011. u 20:21
    jos jedan zivi dokaz onoga sto sam ja rekao cim sam pogledao prvu hendersonovu utakimicu odmah sam reako da on nije za prve ni blizu za prve postave,covjek je nevidljiv kada primi loptus sve sto uradi je doda nekom pored sebe,nista katastrofa
  • Obrisan korisnik10.09.2011. u 19:39
    Slaba je bila Arsenalova utakmica, ali zato su tu tri boda i sjajna pojačanja, novopridošli dečki su sjajno funkcionirali, naročito Arteta. Lijepo ga je vidjeti u Arsenalovom dresu
  • Obrisan korisnik10.09.2011. u 19:26
    mučenje protiv swansea ali tri boda su tu:)))naprijed Arsenal!!!
  • randy marsh10.09.2011. u 19:21