Damir Žbulj • subota, 10.09.2011.

Subotnji popodnevni raspored petog kola njemačke Bundeslige donio nam je veliko iznenađenje, ako ga prema prikazanim partijama tako više možemo i nazvati. Aktualni prvak loše je otvorio sezonu. Doživjela je dortmundska Borussia i drugi poraz, a ovaj put ih je na njihovom terenu iznenadila berlinska Hertha. Bayern je sa sedam komada razbio Freiburg, uz četiri gola odlično raspoloženog Gomeza, dok je Ribery pridodao još dva, dokazavši kako je ponovno zdrav i u odličnoj formi. Stuttgart i Borussia iz Mönchengladbacha slavili su kod kuće, dok je Hoffenheim sva tri boda odnio s gostovanja u Mainzu.

Aktualni prvak na svom travnjaku ugostio je berlinsku Herthu. Perišić je kod domaćih susret ponovno započeo na klupi, dok je Mijatović u redovima gostiju ponovno zaigrao s kapetanskom trakom na rukavu.

Borussia je od prve minute susreta dominirala, Hertha se organizirano branila, često i sa svim igračima na svojoj polovici terena, ali u prvu pravu priliku došli su upravo gosti. Ramos i Torun odigrali su dobru akciju, a nakon dvostrukog proigravanja Torun se našao u prilici za udarac, pucao je s ruba 16-erca, ali lopta odlazi pored gola. Samo dvije minute kasnije odgovorili su domaći, zaprijetio je Kagawa, no, i njegov udarac s ruba kaznenog prostora odlazi malo pored lijeve vratnice gostiju.

Domaći su do pogotka mogli u 28. minuti igre, slobodan udarac s 20-ak metara izveo je Gündogan, pucao je u golmanov kut, ali vratar gostiju dobrom reakcijom loptu šalje u korner. Gosti su dobrom i organiziranom obranom sačuvali svoju mrežu do poluvremena pa se na odmor otišlo početni rezultatom.

Nakon samo pet minuta igre u nastavku šok za domaće navijače, ali i igrače. Raffael se sjurio od centra prema kaznenom prostoru Borussije, domaći braniči samo su ga ispratili pogledom. Prvi pokušaj brani Weidenfeller, no, lopta se uz pomoć Schmelzera ponovno odbija do Raffaela, koji ju šalje u nebranjenu mrežu. Isti igrač mogao je samo šest minuta kasnije zabiti još jednom, odlično je pucao, ali pogađa samo okvir gola domaćih.

Trener domaćih nakon 59 minuta utakmice odlučio je uvesti i našeg Perišića, koji je na terenu zamijenio Blaszczykowskog i već u 61. minuti našao se u prilici, ali udarac na ubacivanje s desne strane odlazi pored gola. Bender je u 71. minuti mogao izjednačiti rezultat, odlično je pucao s 25 metara, ali lopta je odsjela samo na gredi. Vratnicu je u 77. minuti ponovno pogodio i Raffael, koji je ispremiješao obranu domaćih. Dvije minute kasnije gosti ne koriste jednu izglednu kontru, ali u 82. minuti Hertha ipak dolazi do drugog pogotka. Nakon kornera glavom je pucao Mijatović, golman brani prvi pokušaj, ali Niemeyer, iz neposredne blizine posprema loptu u mrežu. Perišić je u završnici imao dvije velike prilike, pucao je jednom s ruba kaznenog prostora, jednom glavom na ubačaj, ali vratar je u oba navrata odlično zaustavio njegove pokušaje.

Lewandowski je u 87. minuti glavom smanjio na 1:2, ali završni pritisak domaćih nije urodio plodom te su doživjeli i drugi ovosezonski poraz.

Bayern je na Allianz Areni lovio pobjedu protiv slabašnog Freiburga i već nakon 26 minuta igre imao je lijepu prednost od 2:0. Domaće je u vodstvo u osmoj minuti doveo Mario Gomez. Odličnom akcijom Kroos je dobio lotu na lijevoj strani, uposlio je Gomeza u 16-ercu, kojem nije bilo teško poslati loptu u mrežu. U 26. minuti Müller je odlično prošao po desnoj strani, asistira za Riberyja, koji s čuvarem na leđima, atraktivnim udarcem petom, šalje loptu u mrežu.

Olić još uvijek zbog ozljede, a Pranjić zbog odluke trenera, zajedno su promatrali ovaj dvoboj s tribina Bayernova stadiona. Inicijativa domaćih urodila je još jednim pogotkom pet minuta prije odlaska na odmor, a svoj drugi gol na susretu zabio je Frank Ribery. Odlično je Francuz u kaznenom prostoru prihvatio još jedno dodavanje Müllera, još bolje je prevario svog čuvara te iz neposredne blizine matirao nemoćnog vratara Baumanna.

U nastavku utakmice na teren je u redovima gostiju ušao i bivši Zagrebaš Mujdža, ali niti to nije pomoglo njihovoj propusnoj obrani. Već u 52. minuti na 4:0 povisio je Gomez, nakon odličnog prodora i asistencije Riberyja, a samo tri minute kasnije isti igrač postiže i treći pogodak, za velikih, uvjerljivih, ali i zasluženih 5:0 Bayerna. U 70. minuti utakmice, nakon prekršaja na Mülleru, Gomez je realizirao kazneni udarac za 6:0, dok je potop gostiju zaključio Nils Petersen, svojim bundesligaškim prvijencem u dresu Bavaraca.

szólj hozzá: BAY - FRI 7-0

Stuttgart i Hannover odmjerili su snage na Mercedes-Benz Areni, a i u ovom dvoboju pogodak je pao u ranoj fazi susreta. Harnik je preciznim ubačajem s desne strane u kaznenom prostoru pronašao Okazakija, a Japanac, uz malo petljanja, ipak uspijeva doći do lopte te ju iz blizine zakucati pod gredu.

Domaći su bili bolja momčad u prvom poluvremenu, imali su pred samo odlazak na odmor, u 41. minuti utakmice, veliku priliku za povećanje vodstva kada je Cacau napravio pomutnju u obrani gostiju, ali Harnik i Gentner nisu to iskoristili pa se u svlačionice odlazi minimalnim vodstvom Stuttgarta.

Drugo poluvrijeme donijelo je potvrdu dominacije domaćih. U 79. minuti utakmice Kuzmanović je sjajnim udarcem s 25 metara svladao vratara Hannovera za 2:0, dok je Tasci u 86. minuti utakmice potvrdio pobjedu Stuttgarta i postavio rezultat na konačnih 3:0.

szólj hozzá: Stut 3-0 Han

Mainz, koji je našeg mladog reprezentativca Sliškovića poslao na posudbu u St. Pauli, ugostio je Hoffenheim, kojemu i bez Šimunića ide dobro u novoj sezoni. Već u sedmoj minuti imali su gosti veliku priliku za vodstvo, ali kombinacija Firmino - Babel nije završila pogotkom. Već u 16. minuti ipak je 0:1, nevjerojatno poigravanje domaćeg braniča Polanskog koristi Firmino, otima mu loptu, zaobilazi vratara i šalje loptu u mrežu.

Na isteku 45. minute gosti su povećali svoju prednost. Pospech je zaustavio Babela u kaznenom prostoru, sudac svira kazneni udarac, a Nizozemac je i siguran izvođač, za veliku prednost pred nastavak utakmice. U drugom poluvremenu još su dva pogotka završila u mreži domaćih. Babel je svoj drugi gol zabio 15-ak minuta prije kraja, a Noveski je autogolom u samoj završnici susreta zaključio ovu lošu partiju nogometaša Mainza.

Dvoboj Borussije i Kaiserslauterna u Mönchengladbachu nije ponudio puno uzbuđenja u prvih 45 minuta. Momčadi kao da su bile zadovoljne neodlučenim rezultatom, organizirane i gusto posložene otraga, prema naprijed bez velikih ambicija pa je logičan rezultat na poluvremenu bio nepopularnih 0:0.

Nastavak utakmice nije donio puno promjene na travnjaku, ali barem je jedna lopta završila u mreži. Domaći su u 58. minuti poveli fantastičnim zgoditkom Aranga i tu su prednost sačuvali do kraja susreta. Ubacivanje s desne strane odličnim je volej udarcem pospremio iza leđa vratara gostujuće ekipe. Borussia je ovom pobjedom zauzela drugo mjesto ljestvice s deset osvojenih bodova, dva manje od vodećeg Bayerna i sigurno mogu uživati u otvaranju nove bundesligaške sezone.

• greenhorn10.09.2011. u 19:15
    bayern ima beka ko dreka... lahm, contento, gustavo, rafinha, badstuber i boateng to cesto igraju iako su danas bili na stoperima... nema pranjic sta tu trazit (dinamo mu ne gine :D)
    greenhorn
  • Obrisan korisnik10.09.2011. u 18:36
    Kakav pad u igri svaki put nakon repezentativne stanke. Prvo Hoff sada Hertha. Protiv Arsenala mora biti puno puno bolje. Dobro je što se Gotze odmarao, s njim je igra puno brža. Mislim da je greška bila već u startu što ga je mjenjao Kuba. Od prve minute je trebalo staviti Perišića, no tko sam ja... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.09.2011. u 18:21
    I ako Bilić možda traži rezervu za stopere ima jedan kapetan Herthe iz Berlina koji je malo bolji od Schildenfelda...