Ajax preokretom do pobjede

Branimir Markota • subota, 10.09.2011.

Večeras je odigrano pet utakmica petog kola elitnog razreda nizozemskog nogometa. Nogometaši Ajaxa pobijedili su na neugodnom gostovanju kod Heraclesa dok je Alkmaar uvjerljivom igrom napunio mrežu Vitessea. Roda je napravila iznenađenje večeri i svladala do večeras vodećeg Twentea.

Nogometaši Ajaxa uspješno su apsolvirali neugodno gostovanje u Almelu. U lijepoj i dopadljivoj predstavi savladali su Heraclesa, iskoristili gostujući posrtaj Twentea i preuzeli vodstvo na tablici. No, Kopljanici su se dobro namučili da bi došli do bodova.

Heracles se bolje snašao u prvih pola sata na umjetnoj travi koja je na početku utakmice predstavljala velike probleme nogometašima Ajaxa. Plod dobre igre nogometaši Heraclesa ubrali su u 31. minuti kada dolaze u vodstvo pogotkom Overtooma. Kopljanici su se ipak uspjeli probuditi do kraja poluvremena te su izjednačili u posljednjoj minuti preko ofenzivnog veznjaka Siema de Jonga.

Gosti bolje otvaraju nastavak te su svoju dobru igru okrunili i pogotkom u 64. minuti. Strijelac je opet bio večeras dobro raspoloženi Siem de Jong. Nakon vodstva Ajaxa igra se malo primirila te su domaćini uspostavili terensku inicijativu dok je Ajax vrebao priliku da iz kontre riješi susret. Upravo iz jedne takve prilike u 81. minuti poentirao je Sulejmani i donio Ajaxu vodstvo od 3:1.

Do kraja utakmice uporni domaćin se ne predaje i preko Pleta u 89. minuti smanjuje na 3:2. Međutim, domaćin više nije imao snage, a ni vremena za preokret, te gosti odnose važna tri boda s teškog gostovanja na kojem će malo tko uzeti bodove.

U jednosmjernoj utakmici Alkmaar je s 4:0 pobijedio skromni Vitesse. Vitesse je dobro poslužio domaćinu da malo popravi gol razliku. Dvostruki strijelac za raspoložene domaćine bio je Wernbloom u 22. i 26. minuti, a u listu su se još upisali i Beerens u 38. minuti te Elm iz penala u 45. minuti.

Iznenađenje večeri priredila je Roda koja je na domaćem travnjaku s 2:1 pobijedila do večeras vodećeg Twentea. Gosti su poveli pogotkom Janka u 35. minuti. Međutim, minutu kasnije na semaforu je stajalo 1:1, strijelac Vormer. Potpuni preokret domaćini su režirali u prvoj minuti nastavka kada je Donald donio tri važna boda domaćinu.

U ostalim susretima minimalne pobjede zabilježili su De Graafschap na domaćem terenu protiv NEC Nijmegena i ovogodišnje iznenađenje Eredivisie momčad Waalwijka koja je slavila na teškom gostovanju kod Den Haaga.