Premiership, 7. kolo, 01.10.2011, 13:45 h
Everton 0:2 Liverpool
Liverpool

Liverpool na krilima napadača na Goodisonu

Ante Zovko • subota, 01.10.2011.

Prvi veliki gradski derbi sedmog kola Premier lige odigran je u Liverpoolu. Na Goodison Parku Liverpool je iskoristio igrača više protiv Evertona i odnio tri boda iz plavog dijela grada pobjedom 2:0.

Iako će domaći sigurno imati što prigovoriti na suđenje Martina Atkinsona, Liverpool zasluženo odnosi bodove s Goodison Parka. Dva gola, promašeni jedanaesterac i pogođena prečka teško mogu biti zasjenjeni jednom sumnjivom sudačkom odlukom.

Ujedno je to bilo i prvo pojavljivanje Kennyja Dalglisha kao trenera Liverpoola na Goodisonu nakon više od 20 godina. Njegova momčad pobijedila je nakon dva uzastopna neuspjeha u međusobnim ogledima s Evertonom. Prošle godine rezultat je na Goodison Parku bio identičan, samo u Evertonovu korist. U uzvratu rivali su odigrali "nulu".

Momčadi su postigle "radnu temperaturu" za desetak minuta kad Kuyt i Cahill stavljaju protivničke vratare na prve muke. Utakmica je postala još zanimljivija u 23. minuti. Jack Rodwell točno ispred suca uklizava u smjeru Luisa Suareza. Iako je Rodwell zapravo imao kontakt s loptom, Urugvajac je iskoristio priliku i dao opravdanje sucu Atkinsonu da pokaže izravni crveni karton. Atmosfera je na Goodisonu postala usijana u tom trenutku, a ni Rodwell se nije lako pomirio s odlukom udarajući panoe na putu prema svlačionici.

Međutim, Redsi nisu trenutno uspjeli nametnuti ritam kojim bi pritisnuli gradske rivale. U završnici poluvremena propustili su dvije velike prilike. Suarez u 43. minuti iznuđuje čisti jedanesterac nakon evidentnog starta Phila Jagielke. Dirk Kuyt namjestio je loptu na bijelu točku, ali Tim Howard pogađa stranu, svoju lijevu, i izbacuje u korner. Charlie Adam u posljednjoj minuti sudačke nadoknade silovitim udarcem trese prečku.

Brojčana prednost na terenu ipak se osjetila početkom drugog dijela. Liverpool je zagospodario u posjedu lopte, ali prave prilike imao je tek iz prekida. Andy Carroll dva je puta opasno prijetio iz kornera. Ni Reina nije bio besposlen. Dvaput je morao reagirati na pokušaje Louisa Sahe.

Ako je atmosfera malo i splasnula, ulaskom Stevena Gerrarda u 67. minuti opet je bilo iznimno bučno. Dalglish svog kapetana uvodi postepeno, dajući mu sve više minuta. Bio mu je ovo treći nastup nakon povratka s višemjesečne stanke.

A onda je s tribina poletjela nekolicina predmeta - zbog Liverpoolova vodstva. Dalglishova zamjena se isplatila. Bellamy, koji je ušao kad i Gerrard, na lijevom boku proigrava Enriquea, ovaj ubacuje u Evertonov šesnaesterac, Kuyt propušta loptu, a Carroll lijevom nogom postiže svoj prvi prvenstveni pogodak sezone. Zapravo, prvi u prvenstvu još od travnja. Proslavio ga je usred "kiše" tvrdih predmeta s tribina.

Everton ni nakon toga nije se uspio oduprijeti pritisku moćnijih gostiju koji su ubrzo potvrdili zasluženu pobjedu. Suarez je ušao u šesnaesterac i izgubio loptu, ali Distin se spetljao i u padu nabio loptu baš u Urugvajca. Ovaj je iskoristio poklon i s lakoćom poslao drugu loptu iza Howarda.