Ajax spasio bod u Areni

Branimir Markota • subota, 15.10.2011.

Nizozemska Eredivisie stigla je do devetog kola. U najzanimljivijoj utakmici večeri, ali i kola Ajax i vodeći AZ Alkmaar odigrali su 2:2. PSV je minimalno dobio Utrechta, dok je Twente projurio Waalwijkom. Heracles je na domaćem terenu pobijedio Groningena, a Heerenveen je na domaćem terenu uzeo tek bod protiv De Graafschapa.

U derbiju devetog kola Eredivisie na Amsterdamskoj areni pred više od 50 tisuća ljudi sastali su se Ajax i vodeći AZ Alkmaar. Kopljanici su se pobjedom u predvečerje utakmice Lige prvaka protiv Dinama u Maksimiru htjeli približiti vrhu i dodatno dobiti na samopouzdanju, dok su gosti željeli izbjeći poraz i nastaviti s dobrim igrama koje su ih doveli na čelo kolone nizozemske lige.

Alkmaar je bolje odigrao prvu dionicu što je rezultiralo pomalo neočekivanim vodstvom od 2:0 nakon prvog dijela. Gosti su poveli već u 14. minuti. Na asistenciju lijevog braniča Poulsena, Holman je zabio za vodstvo gostiju i šokirao Amsterdam. Povećanje vodstva gostiju stiže u 22. minuti kada Beerens na asistenciju raspoloženog Holmana matira domaćeg vratara Vermeera.

U nastavku je Ajax zaigrao puno otvorenije i opasnije te je bio puno bolja momčad na terenu. Svoju nadmoć Kopljanici su okrunili već u 47. minuti. Neoprezni Marcellis napravio je prekršaj u kaznenom prostoru, a uspješan realizator najstrože kazne bio je Miralem Sulejmani.

Ajax je u tim trenucima bio dominantan i redao je šanse pred gostujućim vratima, no nikako nije uspio savladati gostujućeg vratara Estebana. U 70. minuti Kopljanici su ostali s igračem manje. Drugi žuti karton zaradio je Enoh i doveo svoje suigrače u neugodnu situaciju.

Međutim, do kraja utakmice Ajax je ipak uspio izjednačiti. Strijelac važnog izjednačujućeg pogotka bio je Janssen na asistenciju Vertonghena u 82. minuti. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao te je bodovna razlika na tablici između ova dva kluba ostala jednaka.

Nogometaši PSV-a su na domaćem terenu pred gotovo punim stadionom dočekali neugodni Utrecht. Domaćin je dominirao prvim poluvremenom, no nikako nisu uspijevali probiti gostujuću obranu na čelu sa sigurnim vratarom Van Dijkom.

PSV je i u nastavku kontrolirao igru i dirigirao tempom utakmice, ali su gosti postavili čvrsti bedem pred svojim šesnaestercem kojeg je bilo teško izigrati.

Sjajna prilika za PSV došla je u u 65. minuti, no Wijnaldum iz povoljne situacije nije uspio postići pogodak. Dvije minute kasnije još jedna sjajna prilika za domaćina, ali i ovog puta Matavž nije uspio podesiti nišanske sprave.

U 71. minuti PSV je konačno poveo. Švedski internacionalac Ola Toivonen sjajnim je udarcem na Marcelovu asistenciju savladao Van Dijka. U 88. minuti gosti su ostali s igračem manje nakon što je Nilsson kao zadnji igrač obrane srušio Matavža. PSV je tako pobjedom uspio doći do važnih bodova, te je iskoristio remi u Amsterdamu da se još malo približi vodećem AZ-u.

Twente je protutnjao Waalwijkom utrpavši im četiri komada. Večeras je posebno raspoložen bio njihov napadač Janko koji je postigao tri pogotka u 43., 51. i 72. minuti. Brama je bio strijelac u 60. minuti. Pobjedom se Twente primakao vodećem AZ-u na dva boda.

U ostalim utakmicama Heracles je u Almelu na umjetnoj travi pobijedio Groningena s 2:1 pogocima Duartea i Overtooma, dok je za goste pogodio Suk. Heerenveen je kiksao na domaćem terenu odigravši mršavih 1:1 sa slabašnim De Graafschapom.