Ante Zovko • subota, 05.11.2011.

Sva četiri člana engleske "velike četvorke" bila su u akciji u 11. kolu Premier lige u subotu poslijepodne. Očekivano, najlakši je posao imao Arsenal, a Liverpool je ostao kratkih rukava na Anfieldu.

Nogometaši Manchester Uniteda počastili su minimalnom pobjedom svg menadžera Alexa Fergusona koji će u nedjelju obilježiti točno četvrt stoljeća na klupi aktualnog engleskog prvaka. Igrači obje momčadi i suci prije utakmice priredili su mu počasni špalir dok je dolazio na travnjak, a objavljeno je i kako će se tribina North Stand preimenovati u Sir Alex Ferguson Stand.

Dojam je u prvom poluvremenu pripao Sunderlandu zbog hrabre igre i tri-četiri prilike zbog kojih imaju pravo žaliti. Steve Bruce osjetio je da njegova momčad možda neće biti samo prolaznik na Old Traffordu i gotovo je cijelo vrijeme stajao pored aut-linije.

Vezane vijesti

Međutim, slaba reakcija u obrani stajala je goste gola u završnici. U prvoj minuti sudačke nadoknade Danny Welbeck neometan glavom šalje loptu prema golu nakon Nanijeva kornera, a gol je na kraju postao autogol Wesa Browna, bivšeg Unitedova braniča, koji je pokušavao zaustaviti loptu na gol-crti.

Nije United napravio snažan pritisak na Sunderland, ali i iz takve igre stizale su prilike. Rooneyjev udarac glavom očišćen je s linije, vratar Westwood zatim je obranio udarce Rooneyja i Evre, a Hernandez u 84. minuti požuruje s udarcem i gađa preko prečke.

Chelsea je uz dominantno prvo i manje dominantno drugo poluvrijeme uspio se dokopati bodova u Blackburnu, a dovoljan je bio pogodak Franka Lamparda.

Najveću priliku prvog dijela propustio je Yakubu na početku susreta, najzanimljiviji događaj prvog poluvremena bio je sudar Petra Čecha i Ashleyja Colea u desetoj minuti. Češki vratar ostao je ležati na terenu dok mu je krv šikljala iz nosa koji je, čini se, bio slomljen. Nakon osam-devet minuta pružanja pomoći, Čech je samo presvukao dres i ostao u igri.

Chelsea je dominirao (gotovo 80 posto posjeda lopte), ali bez dovoljno kreativnosti u posljednjoj trećini terena gdje Malouda i Sturridge nisu znali kako iskoristiti lopte Juana Mate. Sve to popravio je Lampard u 51. minuti pogotkom glavom u padu s ruba peterca nakon sjajnog ubačaja Ivanovića.

Bio je to trenutak odluke iako su Roversi imali mnoštvo prilika za izjednačenje. Ozlijeđeni Čech spašavao je Chelsea, prvo u 57. minuti kad je obranio pokušaje Pedersena i Hanleyja (rukama pa nogama), a onda u 67. kad je izbacio pokušaj Yaka. Čech je u 87. minuti bio svladan - Pedersenov udarac Ivanović skreće ravno u prečku, a lopta se odbija u polje.

Robin van Persie opet je pokazao u kakvoj je formi predvodeći Arsenal u pobjedi 3:0 protiv West Bromwich Albiona. Zabio je jedan te sudjelovao u akcijama za preostala dva pogotka u rutinskoj pobjedi na Emiratesu.

Arsenal vodi od 22. minute, a glavninu posla napravio je Aaron Ramsey dodavanjem za Thea Walcotta kojom je praktički izbacio gostujuću obranu iz igre. Walcottov udarac odbija Ben Foster, a Robin van Persie nalazi se na pravom mjestu i postiže svoj osmi pogodak u tri utakmice. Arsenalova središnjica dobro je operirala, no nedostajala je realizacija kako bi se poduplala prednost. U 40. minuti i to se dogodilo. Alex Song nabacuje na dalju stativu, Van Persie ubacuje u sredinu, Gervinho promašuje loptu, ali Thomas Vermaelen nije i Topnici zasluženo dolaze do opipljivije prednosti.

Nizozemski napadač sudjelovao je u akciji i za treći pogodak u 74. minuti, potvrdivši izvrsnu formu. Odigrao je dupli pas s Tomašom Rosickim, a onda proigrao Mikela Artetu koji odličnim udarcem svladava Fostera.

Swansea je na Anfieldu osvojio tek svoj drugi bod ove sezone u prvenstvu. Velšani su obrambenom disciplinom isfrustrirali domaćina koji je mogao ostati i bez jednog boda.

Na svojem prvom gostovanju na Anfieldu u Premier ligi, Swansea je odlučio Liverpoolu pokazati se kao tvrd orah. Velšani su imali i sreće u šestoj minuti kad je Andy Carroll s pet-šest metara umjesto gola pogodio stativu. Prijetili su i gosti sredinom poluvremena kad je Redse morao spašavati Reina, a domaći pritisak u završnici prvog dijela nije uspio uroditi plodom.

Španjolski vratar bio je glavni junak u nastavku. U 59. minuti Graham mu je umalo oduzeo loptu kod ispucavanja, a pet minuta kasnije Reina brani dva uzastopna pokušaja, Dyerov iz daljine, a onda i Grahamov nakon odbijene lopte. Liverpool je pritisnuo u završnici, ali Vorm skida udarce Suareza, Johnsona i Kuyta. Kuyt je uspio zabiti u 87. minuti, ali je gol poništen jer je Nizozemac bio u zaleđu.

Svakako najuzbudljiviju utakmicu odigrali su Aston Villa i Norwich City. Gosti vode od 25. minute pogotkom Pikingtona, a domaći preokreću dvama pogocima Benta (30., 62.) i jednim Agbonlahora. Kanarinci su zaprijetili smanjivši u 77. preko Morisona, ali nisu uspjeli doći do boda.