Fenerbahčeu i Cantuu tijesne završnice

Mišo Gulić • srijeda, 09.11.2011.

Sudar hrvatskih košarkaša u četvrtom kolu grupe A otišao je na stranu sjajnog Bogdanovića i nešto suzdržanijeg Ukića koji su branili boje Fenerbahčea, dok je poraženom Marku Baniću, članu Bilbaa, za utjehu ostala činjenica kako je bio najbolji pojedinac svoje momčadi. U drugom dvoboju Cantu je nakon dramatične završnice slavio tek košem viška nad grčkim Olympiacosom.

Bilbao - Fenerbahče 70:73

Uvodni dio susreta protekao je u relativno izjednačenoj igri, momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, ali sam kraj prve četvrtine ipak je pripao gostima, prvenstveno zahvaljujući Bojanu Bogdanoviću koji je do tada postigao sedam koševa i svojoj momčadi osigurao prednost od 26:21.

Nastavak susreta ponudio je bitno drugačiju sliku na parketu. Gosti su "prestali" igrati, promašili previše otvorenih šuteva, što je rezultiralo sa svega šest postignutih koševa u tom periodu, naspram 15 Bilbaa pa se na odmor otišlo s rezultatom 36:32.

Španjolci su u nastavku susreta izgledali kudikamo bolje, međutim, nezaustavljiv je bio Bogdanović koji je jedini držao svoju momčad u igri i samo zahvaljujući njemu (19 koševa do tada) Turci su su treću četvrtinu zaključili s pet koševa manjka (58:53). S druge strane u momčadi Bilbaa prvo ime je bio Marko Banić (12 koševa) pa se s pravom može reći kako je ovo bila večer hrvatskih košarkaša.

Bilbao je veći dio posljednje četvrtine održavao prednost, a pet minuta prije kraja ona je iznosila 67:59, bez naznaka kako će gosti u sjajnoj završnici preokrenuti i odnijeti nova dva boda put Istanbula. Na odličnu partiju Banića, nadovezali su se Onan i Preldžić koji su do kraja odigrali kao u transu i bili glavni protagonisti serije 12-0 za 67:71, 20 sekundi prije završetka susreta. Potom Vasiliadis, tri sekunde prije kraja, pogađa tricu, domaći rade brzi prekršaj, a Onan pogađa oba za konačnih 70:73.

Sjajno je kod Bilbaa odigrao Banić s postignutih 17 koševa i pet skokova, dok je s druge strane u redovima Fenerbahčea Bogdanović zabio 19 uz četiri skoka, a Ukić dodao četiri koša.

Bennet Cantu - Olympiacos 64:63

Nakon početnih ispitivanja snaga i ne baš pretjerano dobre igre, Grci su iskoristili nekoliko vezanih ubačaja Kešelja i tri minute prije kraja prve četvrtine se odvojili na 9:14, da bi isti period bio zaključen rezultatom 12:16.

Iako su se u drugom periodu domaći približili na 18:21, nova serija (6-0) goste odvodi do ugodnih 18:27, koliko je bilo sredinom četvrtine. No, nisu se domaći obeshrabrili pa su do odlaska na odmor zaostatak smanjili na pristojnih 31:34.

Očito kako je odmor više koristio domaćima koji u prve četiri minute drugog dijela serijom 11-2 dolaze do prednosti od 42:36. Tri i pol minute prije kraja Talijani su imali i 45:40, zatim neobjašnjivo stali te dozvolili gostima da serijom 9-0 ponovno preuzmu vodstvo i pred odlučujuću četvrtinu odnesu četiri koša viška (45:49).

Vrlo uzbudljiva je bila posljednja četvrtina u kojoj se igralo koš za koš, a u posljednje dvije minute se ušlo s izjednačenih 61:61. Četrdesetak sekundi prije kraja Leunen je pogodio za 63:61, da bi potom Spanoulis uzvratio s oba pogođena slobodna bacanja. U posljednjem talijanskom napadu, sedam sekundi prije kraja, Pelekanos čini prekršaj na Shermadiniju, a ovaj ubacuje jedno bacanje, što je bilo dovoljno za pobjedu od 64:63.

Najbolji u redovima talijanske momčadi bili su Leunen (12 koševa, 6 skokova) i Marconato (10 koševa, 6 skokova). Kod Olympiacosa prvo ime je bio Spanoulis (23 koša).