Alkaru pripala drama

Iz ŠSD Sinj:Mišo Gulić • subota, 19.11.2011.

Kakva je drama viđena u Sinju - domaći su tijekom susreta nekoliko puta bili u ponoru, vraćali se i na kraju u nevjerojatnoj završnici dobili gotovo izgubljenu utakmicu. Gostima iz Rijeke ostaje žal, jer su sve do posljednjoh 20-ak sekundi u potpunosti kontrolirali tijek zbivanja na parketu, ali ponovno je košarka pokazala svu svoju draž i narugala se svima nama koji smo skoro pa krenuli pisati tekst u sasvim drugom smjeru.

Alkar - Kvarner 2010 88:87

ŠSD Sinj, gledatelja: 800
Suci: Radojković (Split), Goleš (Šibenik), Roglić (Split)

Alkar: Vrančić(3), Bubalo B, Anzulović (3), Modrić (5), Bubalo F (17), Tešija, Gaurina (17), Lozančić (11), Rogić (6), Ćurković (6), Župić (13), Kanaet (7).
Trener: Damir Domazet

Kvarner: Češković (20), Gaćeša, Kučan (4), Šimović (18), Surina (7), Juričić, Cinac (17), Pehar (7), Boban , Legović (4), Širko, Salamun (10).
Trener: Aramis Naglić

Iznimno loše otvaranje imali su Sinjani, brzo ušli u bonus, pa su gosti već nakon tri minute, uz odličnu rolu Češkovića, imali prednost od 2:11, a minutu poslije i 4:13. Tek nakon polovine prve četvrtine Alkar se pribrao te brzom tranzicijskom igrom došao na svega tri koša zaostatka (15:18), da bi se na prvi dvominutni predah otišlo s rezultatom 20:24.

Ulaskom Gaurine igra domaćih se vidno ubrzala pa su u 14. minuti, koševima istog igrača, došli na svega koš manjka (28:29), a isti zaostatak bio je i dvije minute potom (33:34). Nakon nekoliko izjednačenih minuta, kada je Lozančić čak postigao i autokoš, Riječani su se ponovno odvojili na ugodnih osam koševa prednosti (35:43), a nakon prvih 20 minuta igre semafor je pokazivao 37:43 u korist gostiju.

Sjećanje na Vukovar

Sinjski Maligani su duž cijelog gledališta zapalili desetke lampiona u znak sjećanja na žrtvu grada heroja Vukovara te tako još više uveličali ovaj susret, a dvoranom je i nekoliko puta tijekom susreta odzvanjalo Vukovar, Vukovar.

Odmah na otvaranju trećeg perioda Župić i Bubalo pogađaju za samo minus dva (41:43), potom se je uslijedio nekoliko obostrano dobrih poteza i igra koš za koš, da bi Kvarner u 26. ,po tko zna koji put tijekom utakmice, ostvario šest koševa viška (46:52).

Reagirao je potom trener Sinjana uvođenjem četiri mala, nakon čega su domaći uhvatili novi priključak, a u 28. minuti tricom Vrančića i poveli 53:52. Ipak, gosti su u narednom napadu uzvratili istom mjerom, a nakon 55:55, Riječani serijom 8-0 zaključuju treću četvrtinu rezultatom 55:63.

Jure Lozančić, Alkar: "Stvarno je bilo uzbudljivo do samog kraja, ali uspjeli smo se izvući i doći do bodova. Bilo je i malo treme, bodovi su bili iznimno važni, jer psihički smo bili pali nakon niza poraza, ali sada je puno lakše."

Matija Češković, Kvarner: "Imali smo utakmicu u rukama, potom napravili dvije velike greške, oni su pogodili tricu i mi smo se izgubili. Ipak, u Sinju sam proveo neko vrijeme, pomogao Alkaru u kvalifikacijama za Prvu ligu i zaista me vežu lijepe uspomene za ovu dvoranu."

Ni nakon skoro polovice igre u posljednjem periodu domaći košarkaši se nisu uspijevali primaknuti gostima, naprotiv, još su više potonuli sve do minus devet (62:71), koliko je bilo u 34. minuti. Alkar se zatim u samo minutu približio na 67:72, da bi Riječani uzvratili dvicom Češkovića i tricom Cinca za rekordnih +10 (67:77). No, ni tada se domaći nisu predali pa su serijom 7-0 došli na tri koša manjka (74:77), četiri minute prije kraja.

Nova dobra reakcija na pritisak domaće momčadi gostima je, minutu i pol prije kraja, osigurala i prednost od 77:83, a malo tko je u tim trenutcima vjerovao kako će se na kraju, u ludoj završnici, radovati Sinjani. Naime, pri rezultatu 84:87, Gaurina je stao na crtu za slobodna bacanja, pogodio prvo i promašio drugo, a potom je namanji Rogić skočio najviše i dohvatio loptu te je ponovno proslijedio do Gaurine koji uz prekršaj pogađa za dva te usto "stavlja" i dodatno bacanje za veliko, neopisivo veliko, slavlje domaćih.

Alkaru je ovo bila tek druga pobjeda u sezoni, a ovog puta najistaknutiji pojedinci u sinjskoj momčadi su bili Bubalo i Gaurina s po 17 koševa, dok se s druge strane Riječane predvodio Češković s 20 ubačaja.

Trener domaćih Damir Domazet je bio, sasvim očekivano, presretan ostvarenim: "Što reći nakon ovakve utakmice u kojoj smo se vraćali nekoliko puta, nismo odustajali i zato smo nagrađeni ovim bodovima. Vratili smo iz ponora i dokazali kako ova momčad ima veliku vrijednost, a nadam se kako ćemo tako nastaviti i u narednim utakmicama."

S druge strane, strateg Kvarnera Aramis Naglić nije bio sretan s konačnim raspletom: "Čestitam Alkaru, ali mislim da je pobjeda otišla i na našu stranu da ne bi bilo nezasluženo. Kontrolirali smo utakmicu sve do pred kraj, bili čak i bolji protivnik, ali to je košarka. Nadam se da će Alkar nastaviti s dobrim igrama i tako i nama u neku ruku olakšati situaciju."