Cibona bez jačeg otpora

Ivor Krapac • subota, 19.11.2011.

Poslije vrlo teškog domaćeg poraza na otvaranju Eurokupa, s 30 razlike u korist Gravelinesa, košarkaši Cibone nisu se uspjeli značajnije oduprijeti ni Budućnosti u osmom kolu ABA lige. Podgoričani su na svojem parketu slavili sa 16 razlike, relativno mirno kontrolirajući utakmicu nakon ranog dolaska do dvoznamekaste prednosti...

Predvođena odličnim Nikolom Vučevićem, koji je ubilježio 30 poena i tome dodao devet skokova, tri asistencije i dvije blokade, Budućnost je bez većih poteškoća izašla na kraj s Cibonom i nakon osmog kola popravila vlastiti učinak u ABA ligi na 5-3, koliko sada ima i momčad Josipa Vrankovića. Podgoričani su u atmosferom mlakoj Morači nadjačali Cibose s 85:69, držeći suparnike dovoljno daleko nakon obrambeno vrlo dobro odrađene prve četvrtine, koju su okončali s 11 poena prednosti (20:9).

U nastavku utakmice, Cibona nije prišla bliže od šest poena zaostatka, a u završnih deset minuta, u koje su domaći ušli s deset razlike (68:58), posljednja dvojba kome će pripasti pobjeda nestala je odlaskom Budućnosti do 79:64 dvije i pol minute do kraja. U završnici su još malo i povećali razliku.

Podgoričani su prvu značajniju prednost izgradili sredinom prve četvrtine, uz glavne uloge Vučevića i Kanađanina Jermainea Andersona, bivšeg razigravača Cedevite, na putu do 11:4. S druge strane, Cibosi nisu imali pravu ideju što raditi u napadu. Na početku utakmice sve se uglavnom svodilo na igru Andrije Žižića pod košem, što nije bio idealan izbor s obzirom da je Vučević viši, ali i dovoljno brz i okretan da Žižić ne bi stekao nikakvu prednost, a sa slabim šutiranjem, u ostatku prve dionice nije išlo ni izvana.

Cibonini igrači su u prvih deset minuta samo triput zabili iz igre, posljednji put tri minute do kraja početne četvrtine, a nakon što je taj period okončan s +11 za Budućnost, otvaranje druge dionice donijelo je blago poboljšanje. S nekoliko napadački dobrih minuta Davora Kusa i pomoć Gorana Sutona, Vrankovićeva momčad je u 13. minuti smanjila na 23:17, dobro koristeći razdoblje u kojem je Vučević imao predah na klupi, ali pokazalo se da je tih šest razlike bilo najbliže što će se primaknuti svojim suparnicima.

Između 14. i 16. minute Cibose je "bombardirao" Marko Popović, s tri trice i ukupno osam poena u odmaku do 36:23, a do kraja prvog poluvremena domaći su se držali na sigurnoj distanci. S tricom Andersona sa sirenom, nakon prvih 20 minuta bilo je 46:34, a rano u trećoj dionici, poslije jedine večerašnje Vučevićeve trice, i najviših 17 razlike, s ukupnom domaćom serijom od 8:0 za povećanje na 51:34.

Trica Sutona, pa koš i dodatno i trica Damjana Rudeža vratili su Ciboni nadu smanjenjem na 55:47 četiri i pol minute do kraja treće dionice, no kad god bi se približila, Vrankovićeva momčad odmah je s ponekom pogreškom u napadu naštetila samoj sebi, a tako je bilo i u preostalom dijelu treće četvrtine. Domaći su to iskoristili za novi odmak do 15 razlike, ali s polaganjem Zubčića i tricom Kusa, Cibona je na ulasku u posljednjih deset minuta ponovno bila na dohvatljivijem minusu od deset poena.

Ipak, u završnoj četvrtini Cibosi nisu prišli ispod osam razlike. Iako u posljednjim minutama treće i početkom četvrte dionice na parketu nije bilo Vučevića, kojeg je Dejan Radonjić čuvao zbog problema s prekršajima, Budućnost je držala razmak bez puno problema, a ubrzo nakon što se njihov glavni igrač vratio na parket, utakmica je i definitivno prelomljena. Tricom Milana Miloševića, Podgoričani su tri minute do kraja stigli do 78:64 i praktički osigurali pobjedu.

Uz Vučevića, Radonjićeva momčad imala je i šuterski raspoloženog Marka Popovića (16 poena, 3/6 za tricu). Jermaine Anderson ubilježio je 13 poena i pet asistencija.

Među Cibosima su najefikasniji bili Davor Kus s 14 i Tomislav Zubčić i Damjan Rudež s po 13 poena, a Zubčić je imao i pet skokova i čak sedam osvojenih lopti. Goran Suton pridružio se s 12 poena.

• Obrisan korisnik20.11.2011. u 23:48
    gledao sam nazalost ovu utakmicu..osim sto igra ne lici na nista nikako mi nije jasno zasto se kad je kao najveca kriza dovode ameri i neda se vise prilike mladjima kad rezultata ionako nece biti..ovi mladji sta i igraju pored tih amera kao i da ne igraju posto se sva igra na njih svodi i kusa... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.11.2011. u 19:23
    crnci i trener su najnekorisniji u Ciboni ... Nikad slabija i lošija Cibona ...
  • pikepiletina20.11.2011. u 18:19
    prognozirao sam -20 u Podgorici i pogriješio za 4 poena. Jokina kola idu nizbrdo. zašto čovjek ne koristi Krapića, jednog od borbenijih igrača koje ima na rosteru?