PSV lako, novi kiks Ajaxa

Josip Piršljin • nedjelja, 20.11.2011.

U prvim utakmicama 13. kola nizozemskog nogometnog prvenstva do pobjeda su došli igrači PSV-a i Rode, dok je tri susreta završilo remijem. Remizirao je i Ajax koji na domaćem terenu nije uspio svladati NAC Bredu.

Drugoplasirani PSV je bez većih poteškoća odradio gostovanje u Doetinchemu kod De Graafschapa. Igrači Freda Ruttena su slavili s 3:1, a prvi pogodak postigao je slovenski reprezentativac Tim Matavž u 11. minuti. Nedugo potom domaća je momčad uspjela izjednačiti preko Soufiana El Hassnaouija i s rezultatom 1:1 se otišlo na odmor.

U nastavku susreta do izražaja je došla kvaliteta gostiju koji su s dva nova pogotka riješili pitanje pobjednika u ovoj utakmici. Najprije je Georginio Wijnaldum zabio u 54. minuti, a isti je igrač ponovno zatresao domaću mrežu šest minuta prije kraja za konačnih 3:1.

Ajax je nakon uvjerljive pobjede nad zagrebačkim Dinamom u Ligi prvaka primio šest golova od Utrechta, a i u ovom su kolu igrači Franka de Boera razočarali svoje navijače. Na svojoj Amsterdam Areni nisu uspjeli svladati NAC Bredu, momčad iz sredine tablice.

U prvom je poluvremenu Ajax prikazao bolju igru, a poveo je u 36. minuti preko srpskog reprezentativca Miralema Sulejmanija. Rezultat 1:0 stajao je na semaforu sve do 84. minute kada su Kopljanici udvostručili svoje vodstvo golom Derka Boerrigtera i tada se činilo kako će Ajax doći do sigurne pobjede. No, samo minutu kasnije smanjuje Santi Kolk, a u 89. minuti za 2:2 zabija Robbert Schilder i NAC osvaja bod.

Twente je gostovao u Almelu kod Heraclesa i očekivao nova tri boda u borbi s PSV-om za drugo mjesto. Ipak, u Enschede se vraća samo s jednim bodom premda su njegovi igrači vodili sve do 92. minute. U 50. minuti za vodstvo Twentea zabio je Wisgerhof i kad se već sudac spremao označiti kraj susreta, Heracles je izjednačio golom Duartea.

Remijem je završio i susret Heerenveena i Waalwijka. Castillion je doveo goste u vodstvo, a Sibon zabija za 1:1. Roda je došla do pete pobjede u prvenstvu, a bolja je bila od NEC-a na njegovom terenu. Za pobjednike su golove dali Malki i Pluim,dok je za domaće smanjio Platje.