PSV pao u Rotterdamu

Branimir Markota • nedjelja, 04.12.2011.

Današnjim popodnevnim utakmicama zaključeno je 15. kolo Eredivisie. U četiri odigrane utakmice postignuto je čak 20 pogodaka, točno pet po utakmici, što svjedoči o atraktivnom i napadački orijentiranom nogometu u zemlji tulipana. PSV je poražen 2:0 na gostovanju kod Feyenoorda, vodeći AZ doživio je težak poraz u Heerenveenu, dok je Twente na gostujućem travnjaku posramio Utrecht. Vitesse se uvjerljivom domaćom pobjedom protiv Waalwijka približio vrhu.

U derbiju kola na De Kuipu Feyenoord je ugostio PSV iz Eindhovena. Pogodak u svakom poluvremenu bio je dovoljan Koemanovim momcima da savladaju tešku prepreku i učine utrku za vrh tablice zanimljivom.

PSV je u prvom dijelu imao nekoliko odličnih prilika, no njegovi napadači su u potpunosti zakazali. U 17. minuti odličnu priliku kreirali su Mertens i Wijnaldum, no ovaj potonji prebacio je gol domaćeg vratara Muldera. Vrlo dobru priliku imao je i Slovenac Matavž, no njegov udarac domaći vratar je zaustavio bez problema.

Ako ne iskoristiš svoje prilike bivaš kažnjen, jedno je od osnovnih nogometnih načela. Upravo se to dogodilo PSV-u u Rotterdamu. Krilni napadač Feyenoorda Sekou Cisse u 41. minuti iskoristio je jednu pogrešku PSV-ovih igrača i u suradnji s Johnom Guidettijem matirao Isakssona.

Feyenoord je odlično otvorio i nastavak utakmice te je u 50. minuti udvostručio svoje vodstvo. Lijepu akciju domaćina zaključio je Ruben Schaken. Nakon toga PSV je žestoko navalio, no do kraja nisu uspjeli postići ni počasni pogodak, a mogli su i teže stradati.

Najbolju priliku za PSV imao je Wilfred Bouma, no njegov udarac nakon kornera na gol crti zaustavio je marokanski branič u domaćim redovima Karim El Ahmadi, dok je izglednu priliku za povećanje vodstva promašio domaći napadač Guidetti.

Vodeći AZ doživio je pravi potop u Heerenveenu. Domaćin je lideru Eredivisie utrpao čak pet komada i unio dodatnu neizvjesnost u prvenstvo. Heerenveen je poveo u 14. minuti preko Dosta. AZ je u 20. minuti izjednačio i nakon toga se igrala jednosmjerna utakmica u režiji domaćina. Do kraja poluvremena Parra je doveo domaćina u vodstvo, a u nastavku su Đuričić u 46., Zomer u 49. te Narsingh u 74. potopili AZ.

Visoku pobjedu na gostovanju u Utrechtu ostvario je Twente, koji je domaćinu utrpao pola tuceta. Wisgerhof u 8. te John u 13. minuti načeli su domaćina koji se nije uspio oporaviti od početnog šoka. U nastavku slijede dva pogotka Janssena, a svoj drugi pogodak i Twenteov peti postiže i John. Nakon 5:0 Twente se opustio pa je Utrecht uspio zabiti dva pogotka preko Demougea u 68. i Bulthuisa u 72. minuti. Konačnih 6:2 postavlja Berghuis u 83. minuti.

Visoku domaću pobjedu (4:0) u Arnhemu ostvario je Vitesse protiv Waalwijka. Heijden je odškrinuo vrata pobjedi u 9. minuti. Do kraja poluvremena Kazaišvili u 21. i Aborah u 45. minuti donose Vitesseu 3:0. U 59. minuti Wilfried stavlja sol na ionako veliku ranu Waalwijku i s bijele toče postavlja konačnih 4:0.