Ajax ponovno uvjerljiv

Josip Piršljin • subota, 03.12.2011.

U 15. kolu nizozemske Eredivisie do pobjeda su došli nogometaši Ajaxa, Rode, Den Haaga i Heraclesa, dok su Groningen i NEC remizirali. Ajax je protiv posljednjeg Excelsiora upisao drugu uzastopnu pobjedu u prvenstvu, ponovno s tri pogotka razlike.

Kopljanici su nakon slavlja u gostima kod NEC-a u prošlom kolu upisali pobjedu i večeras protiv Excelsiora. Igrači Franka de Boera u Nijmegenu su pobijedili s 3:0, a Excelsior je na Amsterdam Areni poražen s 4:1. De Boer je protiv posljednjeplasirane momčadi prvenstva izveo vrlo jak sastav, te nije odmarao važne igrače uoči sraza s Real Madridom u Ligi prvaka.

Ajax je poveo već u 11. minuti, a strijelac vodećeg pogotka bio je stoper Jan Vertonghen. Posao je domaćoj momčadi olakšao branič Excelsiora Samuel Scheimann zaradivši crveni karton u 37. minuti, a Belgijanac Vertonghen svoj drugi gol na utakmici postiže samo minutu kasnije. Unatoč boljoj igri i igraču više, Ajax je do kraja prvog dijela uspio primiti gol, a strijelac za smanjenje na 2:1 bio je Darren Maatsen.

Domaći su nogometaši nastavili s napadima i u nastavku susreta, a do novog pogotka stižu u 63. minuti kada je najstrožu kaznu uspio realizirati srpski reprezentativac Miralem Sulejmani. Četiri minute kasnije pitanje pobjednika definitivno rješava Urugvajac Nicolas Lodeiro, a do kraja susreta više nije bilo promjene rezultata. Ajax se ovom pobjedom bodovno izjednačio s trećeplasiranim Twenteom, ali momčad iz Enschedea ima utakmicu manje.

Najuvjerljiviju pobjedu ostvario je Heracles koji je s čak 7:0 bio bolji od Venla. Po dva pogotka za momčad iz Almela postigli su Marko Vejinović i Glynor Plet, a po jedan su dodali Kwame Quansah, Everton i Samuel Armenteros. Jedan pogodak manje vidjeli su gledatelji u Groningenu gdje su domaći tri puta vodili, ali na kraju je NEC izvukao bod remijem 3:3.

ADO Den Haag je na domaćem terenu svladao NAC iz Brede i time su se ta dva kluba izjednačila na ljestvici s 18 bodova. Roda je na gostovanju uspjela odnijeti sva tri boda De Graafschapu i ostaviti ga na 16. poziciji koja donosi kvalifikacije za ostanak u prvom razredu nizozemskog nogometa.