Premiership, 22. kolo, 22.01.2012, 14:30 h
Manchester City
Manchester City 3:2 Tottenham
Tottenham

Josip Tolić • nedjelja, 22.01.2012.

Nedjeljni program 22. kola Premier lige ljubiteljima engleskog nogometa donosi velike okršaje trenutno najbolje četvorke prvenstva. U prvoj utakmici Manchester City je pogotkom u zadnjim trenucima sudačke nadoknade ugrabio 3:2 pobjedu protiv Tottenhama iako su se Londončani vratili od 0:2 na 2:2.

S obzirom na to kako se odvijalo prvo poluvrijeme ovog premierligaškog derbija, nitko nije mogao pretpostaviti da će u drugom poluvremenu pasti čak pet pogodaka. Naime, do prve ozbiljnije situacije pred nekim golom čekalo se do 18. minute. David Silva s golaut-linije dao je povratnu loptu za napadački dvojac Džeko-Agüero, koji si je međusobno zasmetao u primanju lopte pa nije bilo opasnosti za Spurse.

Građani su bili dominantniji u protivničkoj polovici te stvorili još jednu lijepu šansu na isteku pola sata igre koja je bila i najbolja u prvih 45 minuta. Agüero je uputio dobar udarac s ruba kaznenog prostora, no vratar gostiju Friedel nogom je otklonio opasnost. Pokušao je Tottenham zaprijetiti jednom iz slobodnog udarca, no nije to bilo opasno za domaća vrata, a iz prvog dijela valja još izdvojiti prilično glupo zarađen žuti karton Clichyja zbog blokade auta u košarkaškom stilu.

Vezane vijesti

U nastavku, od 56. do 65. minute, gledatelji na Etihadu mogli su uživati u pravom rollercoasteru. 11 minuta nakon predaha City je poveo lijepom kombinacijom Silve i Nasrija. Španjolac je proigrao Francuza na lijevoj strani, a bivši Arsenalov veznjak s ruba šesnaesterca "otključao bravu" Tottenhamova gola. Ako je prvi pogodak plavih bio lijep, onda drugi, koji je uslijedio samo tri minute poslije, definitivno nije.

Nasri je sada bio asistent ubacivši iz kornera, Džeko je na prvoj vratnici glavom prenio loptu ispred gol-linije gdje je Lescott dosta sretno doslovce ugurao loptu iza crte za brzih 2:0. Bio je to pravi šok za goste, ali i domaćine čija je obrana "zaspala" već u idućem napadu.

Jermaine Defoe prikrao se iza leđa domaće obrane i ugrabio šansu nakon loše reakcije Stefana Savića na jednu loptu iz zadnje linije. Prsima je prihvatio otpadak, zaobišao istrčalog Joea Harta i pospremio loptu u praznu mrežu za 2:1 u 60. minuti.

Tottenham se ohrabrio i shvatio da može izvući nešto iz ove utakmice te vrlo brzo shvatio stvari na početak. Lennon je vukao loptu po lijevoj strani i idealno poslužio Garetha Balea koji je sjajnim udarcem prebacio Harta pogodivši desni gornji kut Cityjevih vrata.

Igra se potom smirila, u igru je ušao Mario Balotelli zamijenivši Džeku i obilježio ostatak utakmice. U 80. minuti nakon već izgubljene lopte s leđa je srušio Assou-Ekotta i zaradio žuti karton, a samo tri minute potom napravio je još gori prekršaj i - prošao nekažnjeno. Nakon skok-duela sa Scottom Parkerom Talijan je nagazio na glavu Tottenhamova igrača, no sudac Howard Webb nije tu vidio namjeru te je ostavio Balotellija u igri.

U sudačkoj nadoknadi uslijedio je vrlo dramatičan rasplet. Bale je u 91. minuti poveo kontru Spursa te se sjurio po lijevoj strani, uputio loptu za Defoa na drugoj vratnici koji kasni za djelić sekunde pospremiti loptu u prazan gol te ona odlazi pokraj lijeve vratnice. I kada se činilo da će utakmica završiti podjelom bodova, u posljednjim sekundama utakmice Ledley King u gostujućem kaznenom prostoru nesmotreno je startao na Balotellija i ponudio Cityju šansu da uzme sva tri boda iz ove utakmice.

Balotelli je sam izveo kazneni udarac i pogodio za 3:2 i veliko slavlje Građana na kojem ipak ostaje mala mrlja zbog dvojbene situacije iz 83. minute. Manchester City tako je povećao vodstvo na čelu ljestvice pred gradskim rivalom Unitedom na pet bodova prije okršaja Crvenih vragova i Arsenala, a Tottenham, za kojeg je hrvatski reprezentativac Luka Modrić odigrao korektnih 90 minuta, nije uspio napredovati na ljestvici te ostaje treći.

• Obrisan korisnik23.01.2012. u 16:09
    ti kao srbin ili slovenac nisi vjerodostojan komentirati nogometna zbivanja.
  • Obrisan korisnik23.01.2012. u 10:09
    Da.
  • Obrisan korisnik23.01.2012. u 00:42
    @nestashko Sad si ti jako pametan poslije utakmice. Mudro bi šutio da su kojim slučajem pobijedili, a trebali su. Možda bi tebe trebali stavit za trenera umjesto Redknappa.
  • Obrisan korisnik22.01.2012. u 19:49
    vidi nabrijani hrvatine što se tu sad pušu sa crottehamom.. nabijem i vas i njih.. nisu momčad za prvaka niti će biti.. kad maknu onog pijanca i dovedu pravog napadača i stopera, onda se mogu javiti.. a vi stavljajte minute koliko vas volaj..
  • Obrisan korisnik22.01.2012. u 19:39
    Nije još gotova bitka za naslov. Pa tek je 22. kolo! Vidi se da Tottenham može igrat sa najboljima. Kad su već neprecizni, možda im se posreći u ostalim derbijima...