Očekivani poraz Širokog u Tel Avivu

Ivana Karačić • subota, 28.01.2012.

Košarkaši Širokog WWina doživjeli su očekivani poraz od Maccabija. Izraelski prvak pobijedio je 84:69. No, tako visoku prednost stvorio je tek u posljednjoj četvrtini. Široki se nosio s Izraelcima dobrih pola sata, u više navrata ozbiljno je ugrožavao prednost domaćina, no za bolje jednostavno nije imao kvalitetu.

Širokobriježani su utakmicu počeli s kapetanom Josipom Naletilićem na mjestu organizatora igre, što je bilo zasigurno iznenađenje. Domaći su poveli 5:0, no Široki je odmah stavio do znanja da u Tel Aviv nije stigao samo na izlet, te je s dvije trice Jakova Vladovića ostvario je svoju prijetnju.

Prva četvrtina završila je s prednošću Maccabija 21:16, a u nastavku je Široki zaigrao još čvršće. Coleman Collins dobro se nosio u reketu s centrima domaćina, a Fran Pilepić s dvije trice, od kojih je jedna bila i pod prekršajem natjerao je domaćeg trenera Davida Blatta da dva puta zatraži minutu odmora.

U samoj završnici prvoga poluvremena Široki je odigrao briljantno, a pet tisuća gledatelja na tribinama Nokia arene utišao je u 20. minuti Ivan Ramljak atraktivnim zakucavanjem za 35:34. Ipak, na isteku poluvremena odlični domaći košarkaš Richard Hendrix poentirao je za 37:34. Za goste je to bio jako povoljan rezultat, jer malo momčadi u Tel Avivu uspijeva Maccabija svesti na tako mali broj poena u prvom dijelu utakmice.

Svi koji su pomislili da Široki neće imati snage za nastavak utakmice, prevarili su se jer gosti su i u drugo poluvrijeme ušli samouvjereno. Nezadrživi Keith Landford prvo je pogodio u 22. minuti za 45:40, no uzvratio je Ivan Ramljak još jednim zakucavanjem za 45:42. Sljedeći napad Maccabija momčad iz Hercegovine je obranila, a Ramljak je šutirao u nastavku akcije za izjednačenje, no nije bio točan.

Nakon toga malo je popustila koncentracija u obrani, Keith Landford velikom napadačkom serijom odveo je domaćina do 15 poena viška (57:45). Pomogli su mu gosti s nekoliko izgubljenih lopti, a Dalibor Peršić s dva-tri nerezonska šuta za tri poena. U 33. minuti Lior Elyahu mini-serijom 6:0 donio je Maccabiju najveću prednost na utakmici 67:50.

Nisu gosti međutim u tim trenucima "izgubili glavu". Josip Naletilić pogodio je šut za tri poena, a onda asistirao Darku Planiniću za 67:55. Minutu kasnije Ramljak je postavio 69:59. Pridružio se i Coleman Collins s nekoliko atraktivnih zakucavanja, koja su izmamila pljesak i izraelskih navijača. U 37. minuti pogodio je i Dalibor Peršić jednu tricu i smanjio prednost domaćina na 84:67. Za nešto više gosti nisu imali daha, pa su Izraelci u samoj završnici povećali prednost.

Richard Hendrix sa 17 poena i osam skokova, Lior Elyahu s 18 poena, šest skokova i tri asistencije i Keith Landford s 18 poena i dva skoka najzaslužniji su za pobjedu vodeće momčadi ABA lige. U sastavu prvaka BiH Širokog WWina istaknuo se Amerikanac Coleman Collins s 13 poena i devet skokova. Zapažen je bio i Ivan Ramljak s 11 poena, četiri asistencije, četiri osvojene lopte i tri skoka. Dvoznamenkast broj poena (12) imao je i Fran Pilepić.