Favoriti uspješni u ABA ligi

Igor Šestak • subota, 28.01.2012.

U utakmicama 17. kola ABA lige nije bilo iznenađenja. Sigurnu domaću pobjedu ostvarili su košarkaši Radničkog, dok su Partizan i Budućnost gostujućim pobjedama zadržali pozicije među četiri najbolje momčadi lige.

U susretu Radničkog iz Kragujevca i Hemofarma rezultatski uvjerljivu pobjedu 94:74 ostvarili su favorizirani domaćini. Novim porazom gosti iz Vršca još uvijek čekaju svoju prvu gostujuću pobjedu ove sezone.

U prve dvije četvrtine domaći nisu uspjeli slomiti otpor gostiju. Iako su ostvarili prednost od 11 poena u 15. minuti, na veliki odmor se otišlo sa samo +6 za Radnički. Susret je riješen na samom početku treće četvrtine serijom od 11 uzastopnih poena domaćina. Nakon što su se rezultatski odvojili, igrači Radničkog rutinski su utakmicu priveli kraju.

Pet domaćih igrača postiglo je dvoznamenkasti broj poena, a najviše su se istaknuli Steven Marković s 15 poena te Michael Scott s 13 poena, sedam skokova i sedam asistencija. Najbolji pojedinac u momčadi Hemofarma bio je centar Mladen Pantić s 23 poena uz odličan šut iz igre 9/12.

Devetom pobjedom u sezoni, Radnički još uvijek drži priključak s vodećim momčadima lige. Hemofarm je na 12. mjestu s omjerom 5-13.

U Novom Mestu košarkaši Krke, pretposljednje momčadi lige, dočekali su beogradski Partizan i pružili solidan otpor. Ipak, Partizan se iz Slovenije vraća s očekivanom pobjedom koja im vraća pozitivno raspoloženje nakon poraza od Radničkog i Maccabija.

U prvoj četvrtini gosti su stvorili razliku od devet poena koju su kasnije sigurno zadržali do kraja utakmice. Partizan je rezultatski pobjegao domaćinima serijom 11:2 u posljednje dvije minute prve četvrtine. U 18. minuti, nakon sedam uzastopnih poena Dušana Kecmana, gosti su imali +15, ali Krka je zadržala priključak i na kraju četvrtine rezultat je bio 46:38 za goste iz Beograda.

Treću četvrtinu dobila je Krka rezultatom 19:17, ali nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti vodstvo Partizana. Najbliže su bili na -5 u 30. minuti. U prve tri minute posljednje četvrtine nije bilo koševa, a serijom 5:0 Partizan u 35. minuti diže prednost na 11 poena. Konačan rezultat bio je 79:70 za beogradsku momčad.

Najbolji pojedinci Partizana bili su Milan Mačvan s 13 poena i šest skokova te Miroslav Raduljica s 11 poena. Domaće su predvodili Zoran Dragič sa 17 poena i Afik Haim Nissim s 14 poena i šest asistencija.

Košarkašima Krke ovo je peti poraz u nizu te ostaju pri dnu tablice. Partizan je 12. ovosezonskom pobjedom zadržao četvrto mjesto.

Uoči dvoboja protiv Budućnosti, momčad Heliosa upisala je dvije uzastopne pobjede u ABA ligi. Nadali su se domaći iznenađenju protiv favorita iz Podgorice, ali košarkaši Budućnosti ostvarili su uvjerljivu pobjedu 81:60, kojom su se po broju pobjeda izjednačili sa Cedevitom na drugom mjestu lige. Deveta je to pobjeda Budućnosti u posljednjih deset utakmica protiv Heliosa.

Početak utakmice obilježila je slaba realizacija obje momčadi. Domaćini iz Domžala dobro su se suprotstavili gostima te su nakon druge četvrtine zaostajali samo četiri poena. Rezultat je bio 31:27 za Podgoričane. Pitanje pobjednika riješeno je u trećoj četvrtini koja je pripala Budućnosti rezultatom 25:12.

Najbolji u redovima Budućnosti bili su Bojan Krstović s 20 te Milan Milošević s 13 poena, a kod domaćih Drago Pašalić s double-double učinkom od 14 poena i deset skokova te Klemen Prepelič sa 16 poena i šest asistencija.