Marseille
Marseille 2:2 Lyon
Lyon

Ivan Dominik • nedjelja, 05.02.2012.

U najvišem razredu francuskog nogometa nije odigrano cijelo 22. kolo, međutim, samo jedna nedjeljna utakmica bila je derbi između Marseillea i Lyona, a u njoj su postignuta četiri pogotka uz vrlo dobar nogomet. U krnjem kolu nisu odigrane dvije utakmice koje su bile zakazane za nedjelju popodne, dok su jedni od glavnih favorita za naslov remizirali na Velodromeu.

Utakmice koje su trebale početi u 17 sati u nedjelju, a trebale su se sastati momčadi Caena i Auxerrea te Sochauxa i Lillea, odgođene su do daljnjeg. Naime, zbog velike hladnoće i nepovoljnih vremenskih uvjeta nije bilo moguće odigravanje ovih utakmica. Na istoku francuske, točnije u Montbéliardu, utakmica je prvotno čak i započela sa zakašnjenjem, ali je ubrzo prekinuta i odgođena. U Caenu to nije bio slučaj, a datum nadoknađivanja ovih ogleda još nije poznat.

Središnji susret dana i večeri bio je između najvećih francuskih klubova, Marseillea i Lyona. Na jugu francuske nije bilo većih problema s vremenom pa je utakmica odigrana u pravoj atmosferi, kakva dolikuje jednom derbiju te veličine. Iako je Marseille bolje otvorio susret i jurnuo na gol Lyona, gosti su ipak zabilježili prvi udarac na utakmici pokušajem Bafetimbija Gomisa u devetoj minuti.

Već u 11. minuti je prvi na utakmici ''požutio'' branič domaćih, Souleymane Diawara, no to mu, pokazalo se kasnije, nije bila najveća pogreška na toj utakmici. Nedugo zatim, već u 16. minuti je Marseille poveo, a vodeći je pogodak zabio standardni francuski veznjak Benoit Cheyrou. Potom se Lyon malo otvorio, a šanse je osim Gomisa imao i Lisandro Lopez.

No, u tim je trenutcima još uvijek bolje na terenu izgledao domaćin, koji je u 34. minuti povećao svoje vodstvo, a na 2:0 je zabio brazilski napadač Brandao na asistenciju Morgana Amalfitana. Gosti se nisu predavali, a svoju dobru igru su uspjeli pretvoriti u pogodak koji je na asistenciju Jimmyja Brianda zabio Gomis. To smanjenje rezultata donijelo je ''krila'' najboljoj francuskoj momčadi posljednjeg desetljeća što je polučilo još bolju igru igrača Lyona.

U posljednjoj minuti prvog dijela je Diawara zabio autogol što je Lavovima donijelo izjednačenje od 2:2. Tada je Lyon već bio preuzeo terensku inicijativu, ali je sudac utakmice, Antony Gautier označio kraj prvog dijela. Sve važno što se dogodilo na utakmici bilo je dio prvog poluvremena tako da je utakmica bez većih i značajnih uzbuđenja završila podjelom bodova. Najaktivniji su bili Brandao, Loic Remy i Alou Diarra s jedne te Gomis, Lopez i Amalfitano s druge strane, a naposljetku je svaka momčad zaslužila po jedan bod.

Dejan Lovren nije bio u kadru gostujuće momčadi, koja je ovim rezultatom ostala na četvrtom mjestu lige ispred Marseillea. Tako momčad s Azurne obale ostaje na petom mjestu s 38 bodova, dok je još uvijek vodeći PSG s 49.