Derbi začelja iznenađujuće pripao Varteksu

Ivan Dominik • subota, 18.02.2012.

Premda nije završeno cijelo 17. kolo, u Premijer ligi se natjecanje nastavlja i igra po rasporedu. Tako je već krenulo 18. kolo u kojem su se nakon uvodne utakmice između Dubrave i Siscije sastali Zamet i Međimurje u Rijeci, a Gorica je dočekala Varteks Di Caprio.

U derbiju donjeg dijela ljestvice su u Velikoj Gorici domaćini igrali protiv Varteksa, koji se prije utakmice nalazio na pretposljednjem mjestu ljestvice, jednom ispod Gorice. Domaćini su bolje ušli u dvoboj u kojem su slovili kao favoriti te su vodili veći dio prvog poluvremena. Tek u 19. minuti su Varaždinci došli do prvog vodstva koje su i zadržali do poluvremena.

Mnogo je rezultatskih peripetija bilo u posljednjih deset minuta prvog dijela, prednost je prelazila s jedne strane na drugu, no nakon zvuka sirene je ostalo 14:13 za goste, premda je Gorica vodila s jednim golom razlike samo minutu prije odlaska na odmor. Poslije desetominutnog odmora, utakmica se nastavila u sličnom ritmu. Međutim, ovaj su put igrači Varteksa uspjeli povećavati vodstvo što je vrijeme više odmicalo.

Tokom nastavka je Varteks vodio i do tri gola razlike, međutim Gorica se stalno vraćala, ali nije mogla prijeći u vodstvo. Zbog toga se ekipa domaćih raspala u posljednjih deset minuta susreta, Varaždinci su počeli zabijati u serijama kojima su odlazili na veće prednosti, a zato su na kraju u jednoj čvrstoj i teškoj utakmici pobijedili i iznenadili Goričane na njihovom terenu s velikih 33:27.

''Plus šest'' nije bilo realno stanje stvari na parketu, ali je dva boda upisala i dalje pretposljednja momčad lige. Međutim, Varteks sada ima dva boda manje od Gorice koja je ispred njih, ali i utakmicu manje pa se ubrzo može izjednačiti s klubom iz Velike Gorice.

Kod domaćina je gotovo sam utakmicu igrao Adam Seferović koji je zabio čak 16 zgoditaka iz ogromnih 26 pokušaja. Njemu se pridodao Ivan Laljek s šest golova, dok su vratari zabilježili lošu večer i 30 posto obrana. Varteks je predvodio Petar Rodik, koji je zabio devet golova, a odličnu večer i stopostotni učinak je imao Neven Prole, koji je zabio sedam pogodaka. Prevaga gostiju bio je mladi vratar Matej Ašanin koji je obranio 26 udaraca od ukupnih 53, što je fantastičan i rijetko viđen učinak.

U manje neizvjesnom tonu prošao je ogled Zameta i ''fenjeraša'' Međimurja. Čakovčani su došli u Rijeku s osam poraza u nizu, a također su iz Rijeke otišli pognute glave po 15. put u 16 utakmica ove sezone. Prvi dio je prošao u tvrdoj borbi obje momčadi u kojoj se Međimurje držalo pune 23 minute. Nakon toga se Zamet odvojio serijom pogodaka na pristojnu razliku, a na odmor se otišlo rezultatom 12:10 za domaće što je bio solidan rezultat za obje ekipe.

Međutim, u drugom poluvremenu su Čakovčani u potpunosti nestali. Igrači Zameta su u prvih osam minuta drugog dijela zabili šest golova i otišli na prednost od četiri gola razlike, konkretno, bilo je 18:14. Međimurje se uspjelo vratiti u egal, ali je Zamet ponovno sa serijom golova ostvario veću prednost. Do kraja je Zamet povećavao prednost, Međimurje se nije moglo oduprijeti boljoj igri domaćina koji su slavili s velikom prednošću i rezultatom 41:33.

Za Zamet su gotovo svi igrači pogodili mrežu Međimurja, mnogo je bilo strijelaca s četiri i pet golova, ali je ipak najviše golova dao nekadašnje reprezentativno krilo Hrvatske, Mateo Hrvatin. Dario Horvatić je zabio devet puta za goste, a pridodao mu se sa sedam zgoditaka Neven Martinčević. Sva tri vratara Riječana su skupila nekoliko obrana, koje su na kraju činile ukupnih 16. Nevjerojatno su loši bili gostujući golmani koji su od 44 udarca obranili njih tri. Zamet je s nova dva boda došao na peto mjesto ispred Karlovca, dok je Međimurje posljednje sa samo jednim bodom.