Marseille kiksao na Velodromeu

Ivan Dominik • nedjelja, 19.02.2012.

Sedam utakmica prve francuske nogometne lige donijela je subota u kojoj se u pregrštu događaja ipak izdvojilo nekoliko zanimljivijih događaja. Najvažnija utakmica dana je igrana u Marseilleu gdje je domaći Olympique remijem propustio priliku da osvoji nova tri boda kojima bi se približio Lilleu na trećem mjestu. Veliku gostujuću pobjedu ostvario je Toulouse kod Nancyja, kao i Lille kod Lorienta, dok je Brest po običaju odigrao neriješeno.

Početak 24. kola je u Francuskoj donio sedam dvoboja od kojih je četiri završilo neriješeno, dvije pobjede odnijele su gostujuće ekipe, a samo je jedna utakmica završena pobjedom domaćina. U središtu pozornosti bile su utakmice momčadi s vrha ljestvice, dakle Marseillea koji je dočekao Valenciennes te Lille koji je gostovao kod Lorienta.

Najefikasnija utakmica dana djelo je nogometaša Caena i Eviana koji su se susreli na sjeveru Francuske. U uzbudljivoj je utakmici pred sam kraj prvog dijela poveo domaćin i to iz jedanaesterca, koji je dosuđen u 45. minuti. Bivši francuski reprezentativac i igrač Lyona, Pierre-Alain Frau zabio je peti put ove sezone te tako donio vodstvo Caenu. Nedugo nakon povratka igrača iz svlačionica, točnije u 50. minuti, na 1:1 izjednačio je Cedric Barbosa.

Međutim, samo sedam minuta kasnije je na asistenciju Gregoryja Promenta za novo vodstvo domaćina zabio Livio Nabab. Potom se Evian otvorio i pokušavao svim snagama doći do izjednačenja. To je gostujućim igračima pošlo za nogom kada je Sidney Govou u 90. minuti zgoditkom ''otkinuo'' dva boda domaćinima te tako postavio konačni rezultat, 2:2.

S druge strane, u Montbeliardu je odigrana najlošija utakmica dana između dvije momčadi s dna ligaške ljestvice. Sochaux je ugostio Auxerre, a susret je završio bez golova čime je više profitirao gostujući sastav jer nije izgubio protiv izravnog konkurenta u zoni ispadanja. Momčad Bresta remizirala je po 14. put ove sezone u 24 utakmice te se čvrsto drži sredine tablice. Također je u susretu Ajaccija i već spomenutog Bresta bilo 0:0.

Dvije važne i vrijedne pobjede na gostovanjima pripale su Lilleu i Toulouseu. Treća momčad lige, Lille, porazila je Lorient u gostima minimalnim rezultatom. Mathieu Debuchy je usrećio gostujuće navijače golom nakon asistencije Benoita Pedrettija, a valja napomenuti i da je jedan od najaktivnijih i najboljih igrača Lillea ponovno bio mladi Belgijac Eden Hazard.

Toulouse je s visokih 3:0 nadigrao slabašni 16. Nancy. Bilo je 3:0 za goste koji su dominirali tijekom svih 90 minuta. Već u devetoj minuti je prvim golom na utakmici put k pobjedi utro veznjak Pantxi Sirieix u suradnji s Adrienom Regattinom. Budući da Toulouse ove sezone nije izgubio niti jednu gostujuću utakmicu kada je poveo, tako je bilo i ovoga puta. U 20. minuti su Sirieix i Regattin zamijenili uloge strijelca i asistenta pa je ovaj potonji udvostručio vodstvo svoje momčadi. Nakon poluvremena je ''točku na i'' stavio Emmanuel Riviere u 72. minuti i Toulouse je mogao slaviti.

Jedinu domaću pobjedu upisao je Dijon protiv predzadnje Nice i to s visokih 3:0. Za domaće je briljirao mladi Gael Kakuta koji je prvo zabio za minimalno vodstvo svog kluba, a kasnije je vratio asistenciju svom suigraču Briceu Jovialu za 2:0. Konačnih 3:0 postavio je u sličnom scenariju kao i u utakmici Toulousea i Nancyja, Koro Kone krajem drugih 45 minuta na dodavanje Thomasa Guerberta.

Središnja utakmica dana bila je između Olympiquea iz Marseillea i njihovih gostiju Valenciennesa. Domaći su na Velodromeu više napadali u početku susreta, osobito u prvih 15 minuta, a to im se isplatilo kada je Alou Diarra glavom na asistenciju Roda Fannija zabio za 1:0. Marseille je ove sezone kod kuće ostao neporažen kada je poveo s 1:0 pa se i ovog puta očekivao pozitivan rezultat i naravno pobjeda.

Međutim, stvari su se promijenile u nastavku susreta iako je domaćin bio bolji u prvom poluvremenu. Odmah na početku drugog dijela, u 51. minuti je Gil poravnao rezultat, a Marseille je ponovno morao ''ganjati novi zgoditak. No, unatoč apsolutnoj dominaciji domaće ekipe, Valenciennes je uspio obraniti sve nalete na svoj gol pa je utakmica završena neriješeno. Bilo je mnogo prilika za gol Marseillea, ali je uvije nedostajao zadnji pas ili bolja realizacija. Stoga je Marseille ostao četvrti s jednakim brojem bodova kao Lyon i Rennes koji igraju sutra, a niže su na ljestvici od kluba s Azurne obale.